Skip to main content

Zaostrza się konflikt Riot Games z esportowcami

Studio grozi Ameryce utratą slotów.

Riot Games ostrzega, że jeśli w najbliższym czasie związek profesjonalnych graczy League of Legends w Ameryce Północnej (LCPSA) nie dogada się ze studiem i nie zakończy strajku, region ryzykuje utratą slotów w prestiżowym turnieju Worlds 2023 w październiku.

Przypomnijmy: twórcy gry zmienili niedawno zasady dotyczące North American Challengers League (NACL), czyli drugiego poziomu rozgrywkowego, za Championship Series (LCS). Dotychczas firma obligowała organizacje do posiadania reprezentacji na obu poziomach, lecz teraz pozwolono na rezygnację właśnie z NACL, z czego większość chętnie skorzystała.

To przełożyło się na strajk. Zrzeszeni w związku profesjonalni gracze (także ci z LCS, którzy teoretycznie tracą najwięcej, lecz zachowali się solidarnie) domagają się przywrócenia poprzednich zasad, wraz z gwarancją budżetu na poziomie 300 tysięcy dolarów dla składów NACL.

Riot Games odpiera, że takie podejście jest kompletnie nieekonomiczne w obecnych warunkach rynkowych, gdy organizacje esportowe walczą o przetrwanie i mają ogromne problemy nie tylko z samym generowaniem zysków, co z pozyskiwaniem sponsorów i inwestorów.

„Takie warunki są po prostu nie do utrzymania i - mówiąc brutalnie - nie powinny być konieczne” - komentuje studio w kwestii budżetów na poziomie 300 tys. dol. „Na całym świecie mamy inne ligi niższego poziomu, które rozwijają się samodzielnie i wierzymy, że NACL może dołączyć do tego grona”.

Letni sezon LCS powinien rozpocząć się 1 czerwca, lecz Riot Games opóźniło start o dwa tygodnie. Jeśli w tym okresie nie uda się dogadać ze związkiem graczy, konsekwencje mogą być poważne - ostrzega studio.

„Dłuższe opóźnienie, wykraczające poza te dwa tygodnie, niemalże uniemożliwiłoby przeprowadzenie wiarygodnych zawodów, a w takim przypadku będziemy przygotowani na anulowanie całego letniego sezonu LCS” - napisano w oświadczeniu.

„Patrząc dalej w przyszłość, jeśli do tego dojdzie, wyeliminuje to również drużyny LCS kwalifikujące się do turnieju Worlds 2023. Chcemy powiedzieć jasno: nie chcemy takiego rezultatu, ale niestety jest to rzeczywistość zapewnienia sprawiedliwego, konkurencyjnego i globalnego systemu” - dodano.

Zobacz także