Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Red Dead Redemption 2

Fabuła, świat gry, rozgrywka - co warto wiedzieć.

Druga część serii przygodowych gier akcji od Rockstar Games i zarazem prequel pierwszego Red Dead Redemption. Fabuła skupia się na losach Arthura Morgana, który razem ze swoim gangiem musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości Dzikiego Zachodu.

Red Dead Redemption 2 - fakty o grze

Jako członek gangu kryminalistów eksplorujemy świat końca XIX wieku, realizujemy szereg misji fabularnych, bierzemy udział w potyczkach z bandytami i służbami porządku. Gra również oferuje tryb gry wieloosobowej o nazwie Red Dead Online. Znajdziemy w nim dodatkowe zadania, nowych bohaterów drugoplanowych i wiele aktywności pobocznych.

  • Red Dead Redemption 2 wydano 26 października 2018 roku na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.
  • Do maja 2019 sprzedano ponad 24 miliony egzemplarzy tytułu.
  • Produkcja Rockstar Games otrzymała wyśmienite oceny, a także szereg nagród oraz nominacji.

Fabuła, bohaterowie i świat gry

U progu XX wieku Dziki Zachód przestaje być dziki. Gang van der Lindego zdaje sobie sprawę z nadchodzących zmian i postanawia ostatni raz dokonać skoku, aby obłowić się przed przejściem na emeryturę. Działalność grupy szczególnie przeszkadza Leviticusowi Cornwallowi, który zleca agencji Pinkerton złapanie kryminalistów.

Sytuacji nie poprawiają kolejne grupy, które walczą z gangiem oraz pojawiające się rozłamy wewnątrz struktury. Jednym z członków gangu jest Arthur Morgan, kryminalista o dwóch obliczach. Mężczyzna stracił wcześnie rodziców, a następnie trafił pod opiekę van der Lindego, który stał się jego zastępczym ojcem.

W dorosłości Arthur przeżył po raz drugi utratę rodziny. Jego syna i matkę chłopca zamordowali rabusie. Morgan, pomimo powiązań z van der Linde, nie zawsze zgadza się z poczynaniami szefa gangu. Okrutny dla wrogów i przyjazny dla swoich, Arthur nie obawia się większych od siebie. Z jego punktu widzenia przemoc to rozwiązanie, które nie powinno być napędzane uczuciami.

Mechanika rozgrywki

Red Dead Redemption 2 to gra z otwartym światem, który obserwujemy z kamery pierwszej lub trzeciej osoby. Gracz jako Arthur Morgan realizuje misje związane z wątkiem głównym, walczy z przeciwnikami i bierze udział w aktywnościach pobocznych. Decyzje podjęte w trakcie gry mają istotny wpływ na dalsze losy bohatera i świata przedstawionego.

Aktywności w grze nie brakuje. Arthur może porywać pociągi i dyliżanse, grać w karty, przyjmować zlecenia na łowcę głów czy pojedynkować się. Mężczyzna może reagować na losowe wydarzenia w grze. Morgan prędzej czy później wpadnie w zasadzki bandytów, zobaczy publiczne egzekucje czy stoczy walki z grupą zwierząt. Jeśli pomoże uciemiężonym, istnieje szansa, że w przyszłości spłacą swój dług u protagonisty.

W walce bohater korzysta głównie z broni palnej, w tym pistoletów, rewolwerów i strzelb, a także lassa, noży, łuku i własnych pięści. Arthur może zabijać z ukrycia lub zza osłony, a strzały w kończyny nie zabijają przeciwników. Atutem Morgana jest Zabójcza precyzja, dzięki której spowolni upływ czasu i zmniejszy siłę otrzymywanych obrażeń.

Działania gracza mają odbicie w reputacji postaci, która wpływa na dostępność opcji dialogowych. Niska sprawi, że Arthur znajdzie więcej przedmiotów przy ciałach pokonanych wrogów. Dzięki wysokiej reputacji protagonista zauważy niższe ceny w sklepach. Popełnianie przestępstw sprawia, że władze wyznaczają grzywnę za bohatera, którą można spłacić. W przeciwnym razie Morgan naraża na pościg ze strony władz i łowców głów.

  • Do podróży wykorzystujemy głównie konie różnej rasy.
  • Zwierzęta kupimy, złapiemy w dziczy lub ukradniemy.
  • Przed treningiem dzikie konie należy najpierw oswoić, a kradzione dosiąść.
  • Przywiązanie zwierzęcia do Arthura pogłębiamy przez opiekę nad koniem, czyli czyszczeniu i karmieniu towarzysza podróży.

Istotnym aspektem gry są polowania na zwierzęta, które dostarczają nie tylko pożywienie, ale również surowce do wytwarzania przedmiotów. Na powodzenie łowów wpływa wybór broni, a także umiejętność maskowania się.

Arthur jest podatny na warunki atmosferyczne i musi dopasowywać ubiór do panującej pogody. Musi pamiętać także o posiłkach i odpowiedniej dawce snu, a także o czyszczeniu broni.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

O autorze

Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze