Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Procesory i9 mają problemy ze stabilnością. Intel zaleca, by... nie instalować poprawek

Kłopoty trwają od kilku miesięcy.

Posiadacze procesorów i9 od Intela z 13 i 14-tej generacji mają problemy ze stabilnością działania w niektórych grach wideo. Producent przygląda się problemowi, ale jednocześnie zaleca, by nie instalować poprawek dla płyt głównych.

Przerzucanie się winą trwa od kilku miesięcy. Początkowo sugerowano, że winne jest Epic Games, ponieważ kłopoty dotyczą niemal wyłącznie gier bazujących na silniku Unreal Engine. Wkrótce w sieci zaczęły pojawiać się jednak doniesienia o usterkach, które sprawiają, że sam system Windows nie chce wystartować na konfiguracjach z i9.

Epic skierował więc uwagę na Intel i zaapelował do firmy o zajęcie się sprawą. Korporacja przyznała, że przygląda się sytuacji, ale winą obarczyła producentów płyt głównych, którzy mają nie radzić sobie z zapewnieniem „odpowiednich zabezpieczeń w sferze temperatur i dostarczania prądu”.

Producenci płyt głównych odpowiedzieli więc własnymi aktualizacjami BIOS-u, ale z mieszanymi sukcesami. Łatka Asusa wydaje się działać, ale już w przypadku Gigabyte spada wydajność procesorów, co przełożyło się tylko na dalszą krytykę ze strony użytkowników.

Początkowo winą obarczano Unreal EngineZobacz na YouTube

Eksperymenty dowiodły, że przyczyny są dość prozaiczne: CPU pobiera za dużo prądu, przegrzewa się, po czym wyłącza, by uniknąć uszkodzeń. Podczas gdy Intel kontynuuje przyglądanie się problemowi bez namacalnych rezultatów, firma zasugerowała także, by nie instalować aktualizacji BIOS-u od producentów płyt głównych.

Tutaj sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ łatki wprowadzają rzekomo zestaw ustawień o nazwie „Podstawowy Profil Intela”. Brzmi dobrze, ale - jak opisuje teraz AnanadTech - korporacja ostrzega, że ustawienia te nie są zgodne z rekomendowanymi „Domyślnymi Ustawieniami Intela”, które wysyłano wcześniej do producentów.

Skomplikowane. Sprawa jest więc „rozwojowa” - już co najmniej od kwietnia - a na razie posiadacze drogich procesorów muszą uzbroić się w cierpliwość i zbytnio nie przeciążać maszyn.

Read this next