Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misja 40: [Extreme] Cloaked in Silence - Ponowne starcie z Quiet

Opis przejścia The Phantom Pain: po raz drugi walczymy z Quiet, ale tym razem na trudniejszych zasadach.

Uwaga! Aby odblokować to zadanie, musisz zaliczyć misję fabularną 38: Extraordinary. Samo w sobie nie rozwija ono fabuły.

Zadanie stanowi alternatywną wersję misji 11: Cloaked in Silence - różnica polega na tym, że trafienie przez Quiet oznacza natychmiastowy zgon Big Bossa. Ponadto nie możesz korzystać z czapki-kurczaka ani trybu skupienia spowalniającego czas - jest więc znacznie trudniej.

Pojedynek z kobietą-snajperem można jednak zakończyć w bardzo prosty i efektywny sposób. Wystarczy zlokalizować dziewczynę, a następnie skorzystać z urządzenia iDroid, aby zrzucić na jej pozycję pociski z gazem usypiającym. W ten sposób zaliczysz nie tylko cel główny, ale także jeden z opcjonalnych.

Ze względu na charakter misji, dobrany przez ciebie ekwipunek oraz towarzysze nie mają większego znaczenia - Quiet niemal na pewno będzie strzelać lepiej i szybciej od ciebie, dlatego walka z nią jest praktycznie bezcelowa. Możesz skorzystać z min lub granatów usypiających, ale najpewniej zginiesz zanim zdążysz zbliżyć się na odległość skutecznego rzutu.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Cele misji:

  • Wyeliminuj Quiet;
  • Zdecyduj, co zrobić z Quiet;

Opcjonalne cele misji:

  • Zneutralizuj Quiet, nie zadając jej obrażeń od ostrej amunicji;
  • Zneutralizuj Quiet, nie używając do tego broni palnej.

Wyeliminuj Quiet

Na początku misji snajperka będzie mierzyć do ciebie ze szczytu wielkiego łuku - dokładnie naprzeciwko kryjówki, w której ukrywa się Big Boss [Mapa: 1]. Jeśli się poruszysz albo wystawisz głowę ponad osłonę, dziewczyna natychmiast to zauważy i odda strzał (najpewniej celny i zabójczy). Z tego względu najlepiej w ogóle nie opuszczaj miejsca startowego - można odnieść sukces, cały czas pozostając w tym samym punkcie.

Na tym etapie rozgrywki nie musisz bawić się w półśrodki - na pewno rozbudowałeś Mother Base na tyle, aby móc przywoływać zrzut z gazem usypiającym. Namierz dziewczynę przy pomocy lornetki - jeśli nie możesz jej zlokalizować, wstań na chwilę, a następnie szybko kucnij (wskaźnik laserowy wskaże ci właściwy punkt). Skorzystaj z urządzenia iDroid i wybierz zakładkę misji, a następnie opcję wsparcia ogniowego [Fire Support]. W tym momencie wystarczy wybrać lokalizację dziewczyny jako cel zrzutu.

Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz usypiać kobiety w ten sposób (np. chcesz zaliczyć ostatni z celów opcjonalnych), zawsze możesz zrzucić na nią skrzynię z zaopatrzeniem. Tym razem będzie to jednak dużo trudniejsze, ponieważ kobiecie zdarza się uciec przed zrzutem dosłownie w ostatniej sekundzie. Jeśli chcesz, aby pozostała na swojej pozycji, musisz zaryzykować - co chwilę wychylaj się i chowaj, tym samym skupiając na sobie uwagę wroga. Operację będziesz musiał powtórzyć 5-6 razy, więc jest to dość kosztowny i czasochłonny proces.

Zdecyduj, co zrobić z Quiet

Kiedy pokonasz Quiet, podbiegnij do jej ciała leżącego w centrum lokacji. Poczekaj, aż Miller oraz Ocelot wymienią swoje uwagi, po czym zadecyduj o dalszych losach kobiety. Jeśli pociągniesz za spust, dziewczyna zniknie, przez co nie będziesz mógł przyłączyć jej jako towarzysza.

Gdziekolwiek pokonałeś Quiet, i tak zostanie przeniesiona na sam środek lokacji

Dużo lepiej jest odczekać aż Big Boss schowa pistolet. Wówczas należy wezwać helikopter, wrzucić do niego dziewczynę i ewakuować się z miejsca akcji. Wówczas misja dobiegnie końca.

Opcjonalnie: Zneutralizuj Quiet, nie zadając jej obrażeń od ostrej amunicji

Użyj zrzutu z zaopatrzeniem lub zrzutu z gazem usypiającym - możesz też skorzystać z pocisków obezwładniających lub odpowiednich min czy granatów, ale jest to znacznie trudniejsze.

Opcjonalnie: Zneutralizuj Quiet, nie używając do tego broni palnej

Niestety zrzut pojemników z gazem usypiającym jest przez grę interpretowany jako zastosowanie broni palnej (sic!) - aby zaliczyć ten cel, musisz więc obrzucić dziewczynę kartonami z zaopatrzeniem.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misja 41: Proxy War Without End - Eliminacja pojazdów opancerzonych, czołgów i helikoptera

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Read this next