Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect 1 - koło dialogów: jak prowadzić rozmowy

Poznaj tajniki dialogów.

Rozmowy są nieodłączną częścią Mass Effecta. Ich prowadzenie nie odbywa się jednak za pomocą wyboru całych zdań, tylko krótkich wypowiedzi wyświetlanych na kole dialogowym. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak poszczególne wybory mogą wpływać na tok rozmowy.

Koło dialogowe (1) można podzielić na dwie główne części - lewą (2) oraz prawą (3). Zazwyczaj wybór odpowiedzi z lewej strony pozwoli lepiej zgłębić jakiś temat lub zdobyć dodatkowe informacje o wydarzeniach, postaciach czy świecie gry. Są to zazwyczaj wiadomości niezwiązane bezpośrednio z dalszym przebiegiem rozmowy.

Często po wyborze wypowiedzi z tej strony dostaniemy do wyboru jeszcze bardziej szczegółowe opcje pytań lub grzeczniejsze (lewa górna wypowiedź) albo bardziej opryskliwe (lewa dolna wypowiedź).

W przypadku prawej strony koła mamy zazwyczaj do czynienia z wypowiedziami, które popchną konwersację, a często i akcję, do przodu. Zazwyczaj podział wypowiedzi wygląda następująco:

  • Prawa górna (4) - grzeczna, miła - pozwalająca w niektórych przypadkach zdobyć punkty idealisty.
  • Środkowa (5) - neutralna, zazwyczaj niemająca wpływu na system moralności.
  • Prawa dolna (6) - niegrzeczna, agresywna - czasami umożliwiająca zdobycie punktów renegata.

Czasami zdarzą się dialogi, w których będziemy mogli skorzystać z umiejętności specjalnych bohatera. W takich przypadkach odpowiedź niebieska (7) jest związana z urokiem bohatera, natomiast czerwona (8) z zastraszaniem.

Odpowiedzi te stają się dostępne tylko jeśli nasza postać ma odpowiednio rozwinięte atrybuty uroku (9) lub zastraszania (10). Można dzięki temu dyplomatycznie rozwiązać pewne sytuacje, które w innych sytuacjach mogłyby prowadzić na przykład do rozpoczęcia walki.

Powyższe schematy sprawdzają się w większości rozmów, chociaż trzeba mieć na uwadze, że niektóre konwersacje mogą nieco od nich odbiegać.

Następnie: Mass Effect 1 - deszyfracja: jak otwierać zamki

Spis treści: Mass Effect 1 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Mass Effect 1 - dziennik: jak przeglądać misje

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze