Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kupowanie używanego telefonu - na co zwracać uwagę

Porady przy przeglądaniu ofert używanych telefonów.

Kupno używanego telefonu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy zaoszczędzić przy wymianie urządzenia.

Niestety, podczas zakupu łatwo natknąć się na oferty z ukrytymi wadami, jak zużyta bateria, czy uszkodzenia wewnętrzne.

Warto również pamiętać, że pozornie okazyjna cena może oznaczać produkt w różnym stopniu wybrakowany, którego koszty naprawy potencjalnie przekroczą nawet cenę zakupu.

Poniżej zamieszczamy porady, czym się kierować przy wybieraniu używanego telefonu.

  • Staraj się wybierać wśród modeli falgowych, tj. zwykle najdroższych, najbardziej zaawansowanych produktów danego producenta. Nowe wersje tzw. „flagowców” zwykle pojawiają się na rynku co roku, wobec czego starsze modele szybko tanieją, wciąż pozostając dobrymi urządzeniami.
  • W miarę możliwości szukaj egzemplarza będącego jeszcze na gwarancji i z dołączonym dowodem pierwotnego zakupu - tylko na tej podstawie uzyskasz pomoc serwisową jako nabywca wtórny.
  • Poproś sprzedawcę o informację na temat stanu baterii urządzenia. W urządzeniach iPhone oraz niektórych telefonach Android można znaleźć szczegółowe informacje o akumulatorze, przechodząc do ustawień, a następnie zakładki Bateria.
  • Zapytaj sprzedawcę, czy urządzenie było kiedykolwiek zalane. Nawet jeśli telefon w danym momencie działa, to przy nieodpowiednim serwisie mógł zacząć korodować wewnątrz, a to oznacza potencjalną awarię w każdej chwili.
  • W przypadku kupna iPhone-a koniecznie poproś sprzedawcę o numer seryjny telefonu. Na stronie Apple można na tej podstawie sprawdzić historię urządzenia, na przykład czy nie ma nałożonej blokady antykradzieżowej.
  • Zwracaj szczególną uwagę na kupno telefonów powystawowych. Chociaż mogą z zewnątrz wyglądać jak nowe, to codzienne testowanie przez dziesiątki klientów znacznie zużywa podzespoły telefonu.
  • Po wzięciu do ręki urządzenia, od razu wykonaj kilka zdjęć i filmów każdym z obiektywów. Aparaty telefonów to obecnie bardzo czułe i skomplikowane systemy, które mogą się łatwo uszkodzić od np. upadku, nawet jeśli stan wizualny telefonu na to nie wskazuje.

Zobacz także:

Kupowanie używanego telefonu - jak rozpoznać potencjalne oszustwo

Zgubiony, ukradziony telefon - co robić

Jak przygotować telefon do sprzedaży

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze

More Poradniki

Najnowsze artykuły