Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak przygotować telefon do sprzedaży

Najważniejsze czynności przy sprzedaży telefonu.

Obecne telefony bywają nierzadko dość kosztowne, jednak sprzedaż używanego telefonu pozwoli odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w nowe urządzenie.

Na tej stronie wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przy przygotowaniu telefonu do sprzedaży.


Na tej stronie:


Pamiętaj o dokumentach i akcesoriach

Sprzedając telefon, warto upewnić się, że posiadamy wszystkie dołączane do zestawu akcesoria, jak kluczyk do wysuwania tacki SIM oraz dokumenty. Pełen fabryczny komplet nie tylko jest wart więcej, ale też regulamin wielu portali handlowych pozwala kupującemu zwrócić produkt, jeśli nie uwzględnimy w opisie braku któregoś elementu zestawu.


Sprawdź działanie wszystkich funkcji telefonu

Przed sprzedażą, warto jeszcze raz sprawdzić wszystkie, lub przynajmniej najważniejsze, funkcje urządzenia. Nawet te, z których korzystaliśmy rzadko lub wcale - w tym radio FM, dodatkowe obiektywy aparatu, system odblokowania telefonu skanem tęczówki oraz mikrofon.

Wszelkie ewentualnie nieprawidłowości powinniśmy ująć w opisie sprzedawanego telefonu.


Usuń konto Google/iCloud i blokadę antykradzieżową

Wszystkie telefony, działające pod kontrolą systemu Android w wersji 5.1 lub nowszej, posiadają dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, wymagające przy resecie fabrycznym zalogowania się na konto poprzedniego użytkownika. Podobna jest sytuacja z telefonami firmy Apple.

Gdy posiadamy urządzenie z Androidem, to po pierwsze musimy usunąć z urządzenia konto Google. Zrobimy to, przechodząc do zakładki konta (1) w ustawieniach, a następnie klikając na używane konto Google (2). Na kolejnym ekranie, klikamy „usuń” i potwierdzamy hasłem.

Następnie logujemy się do menedżera urządzeń konta Google na innym telefonie lub urządzeniu, wybieramy telefon, który chcemy sprzedać i klikamy wyloguj się (3).

W przypadku urządzeń Apple procedura wygląda podobnie. Najpierw musimy wylogować się z konta iCloud w ustawieniach telefonu, a następnie usunąć telefon z listy „zaufanych urządzeń” konta iCloud w przeglądarce na innym urządzeniu.


Przywróć ustawienia fabryczne

Przed sprzedażą telefonu, konieczne jest przywrócenie go do ustawień fabrycznych - inaczej nowy użytkownik otrzyma dostęp do wszystkich naszych danych! Procedurę resetu na telefonach Android prezentowaliśmy w tym poradniku.

Natomiast w przypadku urządzeń Apple, najbezpieczniej zrobić to przy pomocy programu iTunes lub Finder (na komputerach Mac). Aby zresetować telefon w programie iTunes, musimy w zakładce biblioteka (4) wybrać podpięte przewodem USB urządzenie (5).

Zostaniemy przeniesieni do kolejnego menu, na którym klikamy w opcję odtwórz iPhone (6). Spowoduje to usunięcie wszystkich danych na urządzeniu i przywrócenie ustawień fabrycznych.

Po wykonaniu powyższych czynności, system lub program wykryją telefon jako nowe urządzenie.

Zobacz także:

Kupowanie używanego telefonu - jak rozpoznać potencjalne oszustwo

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze

More Poradniki

Najnowsze artykuły