Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Zgubiony, ukradziony telefon - co robić

Co zrobić, gdy utracimy dostęp do telefonu.

Smartfony stały się integralnym elementem naszego codziennego życia - przechowujemy na nich zdjęcia, loginy do kont i aplikacji oraz prywatne wiadomości. Nic więc dziwnego, że utrata urządzenia w wypadku zgubienia lub kradzieży może być niezwykle stresująca.

Na tej stronie wyjaśniamy, co zrobić w wypadku utraty dostępu do telefonu.


Na tej stronie:


Jak zlokalizować zgubiony telefon

Aby zlokalizować urządzenie, należy użyć narzędzi, oferowanych przez producentów telefonu i oprogramowania - listę odnośników zamieszczamy poniżej. Warto dodać, że w wypadku telefonów z systemem Android, możemy po prostu wpisać w wyszukiwarkę Google „znajdź mój telefon”, by system podał nam jego lokalizację.

Dokładność lokalizacji zależy od liczny włączonych w telefonie systemów łączności. Najdokładniejsze informacje dostaniemy, jeśli włączymy łączność mobilną, łączność WiFi oraz GPS. Dostaniemy wówczas zarówno dostęp do ograniczonej, zdalnej kontroli oraz dokładne miejsce, gdzie telefon się znajduje.

Warto jest mieć zawsze włączoną przynajmniej mobilną transmisję danych. Pozostawienie włączonego samego sygnału GPS niestety nie zlokalizuje urządzenia. Wypadku, gdy telefon zostanie wyłączony, zobaczymy jego ostatnią lokalizację.


Jak zdalnie zablokować telefon

Jedną z czynności, które możemy zrobić w wypadku utraty telefonu, jest zdalna blokada lub wymazanie urządzenia. W pierwszym przypadku telefon pozostanie zablokowany, do czasu aż nie podamy swojego hasła do głównego konta (np. Gmail lub iCloud).

Najlepsze tego typu zabezpieczenia posiadają urządzenia Apple - po zablokowaniu, telefon jest praktycznie bezużyteczny. Technologia firmy Google jest pod tym względem mniej zaawansowana, ale złodziej również nic nie zrobi z telefonem bez pomocy specjalisty.

Panel kontrolny narzędzia „Znajdź mój telefon” dla urządzeń z systemem Android

Jeśli nie mamy nadziei na odzyskanie telefonu, lub posiadamy na nim szczególnie wrażliwe dane, możemy wysłać sygnał zdalnego wymazania, które nie tylko zablokuje telefon, ale również usunie z niego nasze wszystkie dane i konta. Należy pamiętać, że po wymazaniu urządzenia nie można go dalej lokalizować, do czasu, gdy je odzyskamy i ponownie się zalogujemy.

Niektóre zewnętrzne programy, np. ESET Mobile Security, oferują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak automatyczna blokada urządzenia po kilku nieudanych próbach logowania lub wyjęciu karty SIM.

Zobacz także:

Kupowanie używanego telefonu - na co zwracać uwagę

Kupowanie używanego telefonu - jak rozpoznać potencjalne oszustwo

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze

More Poradniki

Najnowsze artykuły