Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hogwarts Legacy - zielarstwo: sadzenie i uprawa roślin

Nasiona, stoły zielarskie i wszystkie inne szczegóły.

Ze wszystkich magicznych sztuk w Hogwarts Legacy zielarstwo jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowane. Jednak bez obaw, z tym przewodnikiem szybko nauczysz się sadzić i hodować rośliny - dowiesz się też wszystkiego o nasionach, stołach zielarskich i nawozie.


Na tej stronie:


Po co hodować rośliny

Zielarstwo ma kilka zastosowań. Przede wszystkim związane jest z warzeniem eliksirów, bo właśnie do mikstur będą ci porzebne różne zioła, które możesz wyhodować.

Są też jednak inne zastosowania roślin:

Wszystkie rośliny, które możesz wyhodować, możesz również kupić w sklepach zielarskich. Jak się jednak zapewne domyślasz, kosztuje to znacznie więcej. Nasiona kupujesz tylko raz i masz ich nieograniczoną ilość!


Skąd wziąć nasiona

Nasiona kupujemy we wspomnianych już sklepach zielarskich. W Hogsmeade znajdziesz dwa takie sklepy - Magiczną Rzepę oraz Muchomory i Astry.

  • W Magicznej Rzepie znajdziesz nasiona „zwykłych” roślin (malwa, figa abisyńska itp.)
  • W Muchomorach i Astrach znajdziesz nasiona roślin „bojowych”, przeznaczonych do walki (mandragora, chińska kapusta kąsająca i jadowita tentakula)

Ponownie zwracamy uwagę, że raz kupiona torebka nasion nigdy się nie wyczerpie. Nasiona kupujemy więc tylko raz i możemy sadzić daną roślinę do woli. Jest to nieporównywalnie bardziej opłacalne niż kupowanie gotowych roślin.


Stoły zielarskie i ich typy

Rośliny hodujemy na stołach zielarskich, które możesz postawić tylko w Pokoju Życzeń. Aby postawić stół zielarski, rzuć zaklęcie Wyczarowania i wejdź do kategorii Zielarstwo (1).

Stoły zielarskie można podzielić na:

  • Małe, średnie i duże (odpowiednio z małymi, średnimi i dużymi donicami)
  • Pojedyncze, podwójne i potrójne (określa to liczbę donic na stole)

Różne rośliny wymagają różnej wielkości donic. Roślina może być posadzona w odpowiedniej donicy lub zbyt dużej donicy - ale nie w zbyt małej donicy.

Początkowo masz dostęp tylko do małych stołów zielarskich z jedną donicą. Aby kupić lepsze i większe rodzaje, kupuj magiczne wzory (schematy) stołów zielarskich w sklepie Księgi i Zwoje, w południowej części Hogsmeade.


Sadzenie i zbieranie roślin

Aby posadzić roślinę, wejdź w interakcję ze stołem i wybierz nasiono. Zwróć uwagę na czas wzrostu (2) oraz rozmiar rośliny (3). Jak już wspominaliśmy, duża roślina nie może zostać posadzona w małej lub średniej donicy.

Po posadzeniu, trzeba czekać, aż roślina urośnie. Pozostały czas (4) pokazuje wskaźnik nad rośliną. Gdy licznik dojdzie do zera, możesz już zebrać roślinę.

Uwaga: po zebraniu rośliny, automatycznie zacznie rosnąć kolejna - z tych samych nasion. Ten proces będzie trwał nieskończenie, póki sam nie zdecydujesz, że chcesz go przerwać. Wtedy wejdź w interakcję z donicą i wybierz Opróżnij donicę (5).


Nawóz i kompostownik, czyli większa wydajność

Gdy posadzisz jakąś roślinę, możesz zastosować nawóz, by zwiększyć „plony”.

Spójrz na poniższy obrazek. Malwa ma wydajność równą 5, co oznacza, że po wyrośnięciu rośliny i zebraniu jej otrzymamy 5 liści malwy. Jednak po zastosowaniu nawozu (6), liczba pozyskanych liści wzrasta do 6.

Nawóz możesz kupić w sklepach zielarskich, ale oszczędniejsze jest postawienie w Pokoju Życzeń kompostownika (7). Magiczny schemat na ten obiekt kupisz w sklepie Księgi i Zwoje w Hogsmeade.


Stanowisko do siekania

W ostatniej zakładce kateogii Zielarstwo znajdziesz stanowiska do siekania (8). Ten obiekt będzie dla ciebie co pewien czas wytwarzał losowe roślinne składniki.

Tak jak wiele innych obiektów, stanowisko do siekania nie jest dostepne od początku i musisz zakupić schemat w sklepie Księgi i Zwoje w Hogsmeade.

Następnie: Hogwarts Legacy - zamki poz. 1, 2 i 3: jak otworzyć, Alohomora

Spis treści: Hogwarts Legacy - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Hogwarts Legacy - jak zdobyć mandragorę

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Hogwarts Legacy

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze