Skip to main content

Nintendo przejmuje studio specjalizujące się w portach na Switch

W tym Hogwarts Legacy i Mortal Kombat 1.

Nintendo poinformowało, że zdecydowało się kupić od Embracer studio Shiver Entertainment, specjalizujące się w produkowaniu konwersji gier na konsole Switch.

Pasuje więc idealnie. Deweloperzy mają w dorobku szereg portów, by wymienić choćby prace dla Warner Bros. nad Hogwarts Legacy (bardzo udane) oraz Mortal Kombat 1 (znacznie mniej udane, ale później załatane).

Nie podano kwoty transakcji, ale pewnie wystarczy - japońska korporacja ma na kontach około 10 miliardów dolarów i zero długów. Nintendo wyjaśnia, że zdecydowało się na zakup amerykańskiego studia w celu „zabezpieczenia mocy przerobowych wysokiego poziomu dla tworzenia konwersji i rozwoju oprogramowania” na „różnych platformach, w tym Nintendo Switch”.

Zobacz na YouTube

Firma z Japonii zdecydowanie preferuje organiczny rozwój i bardzo rzadko decyduje się na przejęcia, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją. Co więcej, najczęściej i tak są to długoletni partnerzy, jak było w 2022 roku z SRD studio (tu współpraca sięgała... 1983 roku) oraz Next Level Games (twórcy Luigi’s Mansion).

Dlatego taki zakup zawsze stanowi pewne wydarzenie, nawet jeśli mowa „tylko” o deweloperach zajmujących się konwersjami. Menedżerowie Nintendo nie od dzisiaj ostrzegają, że koszty i czas produkcji gier znacząco rosną, za czym idą inwestycje - w 2028 roku firma otworzy nowe centrum deweloperskie.

Obecny prezydent Shuntaro Furukawa jednocześnie potwierdza, że woli strategię zatrudniania ludzi prosto po studiach lub już w toku kariery. „Chociaż zasoby deweloperskie można rozszerzyć przez fuzje i przejęcia, w pierwszej kolejności będziemy pracować wewnątrz firmy z naszymi deweloperami, którzy dokładnie rozumieją i budowali markę Nintendo przez lata” - mówił podczas niedawnej konferencji z inwestorami.

Zobacz także