Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA 6 - premiera, miasto, nowości i plotki

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Witaj na stronie, na której gromadzimy wszystkie najważniejsze informacje i plotki o GTA 6. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy według przecieków odbędzie się premiera Grand Theft Auto 6, a także jakie miasta odwiedzimy i kim zagramy, wszystkie szczegóły poznasz tutaj.

Stronę podzieliliśmy na tematyczne sekcje, aby uporządkować wszystkie bardziej i mniej prawdopodobne wieści.


Na tej stronie:


GTA 6 - kiedy premiera

Zgodnie z niepotwierdzonymi, ale wiarygodnymi informacjami, GTA 6 może zadebiutować w latach 2024-2025. Jest to jednak okres szacunkowy, bo zapewne samo studio Rockstar Games nie wie dokładnie, kiedy jego najnowsze dzieło ujrzy światło dzienne.

Skąd więc pochodzi ta informacja? Od Toma Hendersona, znanego leakera i dziennikarza, który co prawda kojarzony jest głównie z serią Battlefield i Call of Duty, ale właśnie na tych cyklach zbudował solidną reputację. Doniesienia Hendersona potwierdził też znany dziennikarz Jason Schreier, twierdząc, że „słyszał to samo” od swoich źródeł.

Do GTA 6 jeszcze daleka droga - pozostaje zagrać w „piątkę”

Co ciekawe, stosunkowo późna premiera nie wynika rzekomo z faktu, że GTA 6 jest na wczesnym etapie rozwoju, a z dbałości Rockstara o dobro pracowników. Studio gwarantuje podobno deweloperom komfort pracy, unikając tzw. crunchu, czyli intensywnej pracy po godzinach.

Henderson twierdzi, że Rockstar chce uniknąć konieczności przekładania daty premiery, więc niewykluczone, że poda ją późno, kiedy będzie pewny, że twórcy wyrobią się na ustalony termin.

Powyższe informacje - również potwierdzone przez Schreiera - to najlepsze źródło wieści o premierze, jakie aktualnie mamy. Można oczywiście próbować uśredniać okres pomiędzy dużymi premierami Rockstara do 4-5 lat, a następnie odliczyć te lata od momentu debiutu Red Dead Redemption 2, ale nie jest to najlepsza metoda.

Red Dead Redemption 2 trafiło w nasze ręce pod koniec 2018 roku

Po pierwsze, nie wiadomo, czy GTA 6 to faktycznie kolejna „duża” premiera amerykańskiego studia, a po drugie, GTA Online wciąż zarabia krocie i w dalszym ciągu jest mocno wspierane. To pierwsza taka sytuacja w historii studia, która może motywować je do przesunięcia GTA 6 na później.


Czas i miejsce akcji

Wspomniany wcześniej Henderson, który aktualnie jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o GTA 6, twierdzi, że akcja nowej gry Rockstar rozgrywa się we współczesności.

W grze pojawi się nawet pewien symbol naszych czasów - wzorowana na Bitcoinie kryptowaluta, która ma rzekomo być zapłatą za niektóre misje. Nagrodę w postaci kryptowaluty otrzymamy podobno od wysoko postawionych postaci, które chcą szybko i w trudny do wykrycia sposób przekazać duże sumy pieniędzy. „Bitcoin” nie zastąpi jednak tradycyjnej gotówki.

GTA 5 też rozgrywało się we współczesności - tyle że 10 lat różnicy robi swoje
 • Według nieoficjalnych informacji, powodem umiejscowienia fabuły w czasach współczesnych jest chęć przygotowania podwalin pod dodatki do kolejnej odsłony GTA Online. Gdyby twórcy zdecydowali się na wycieczkę w przeszłość, zdecydowanie trudniej byłoby im rozszerzać moduł sieciowy - gra miałaby też znacznie mniejsze zainteresowanie.
 • Jeśli chodzi o miejsce akcji, przeciek z czerwca 2021 roku wspomina o Vice City, a więc znanemu wszystkim fanom serii mieście wzorowanym na Miami.
 • Informator przekonuje, że Vice City powróci jednak tylko „w pewnym stopniu” i nie będzie remasterem miasta, które odwiedzaliśmy w Vice City. To oczywiście bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę dość niewielką skalę oryginalnej lokacji.
 • Świat GTA 6 będzie podobno ewoluował w miarę wdrażania kolejnych dodatków do trybu online. W grę wchodzi wprowadzanie nowych obszarów i powiększanie mapy, ale zmian mają się doczekać również „stare” miejsca. Wzorem może być dla deweloperów Fortnite, w którym mapa dynamicznie zmienia się nie tylko pomiędzy sezonami, ale też w trakcie ich trwania.

Powyższe informacje potwierdził dziennikarz serwisu Bloomberg, Jason Schreier.

Vice City w nowoczesnej i przełomowej wersji? Poprosimy

Prawdopodobieństwo osadzenia GTA 6 w Vice City zwiększa też poszlaka, którą fani GTA znaleźli w wydanym pod koniec 2021 roku remasterze San Andreas, będącym częścią pakietu The Trilogy - The Definitive Edition.

W tematycznym barze UFO o nazwie Lil' Probe'Inn gracze znaleźli na ścianie serię zdjęć prezentujących latające spodki na tle lokacji pochodzących z różnych gier Rockstara, w tym GTA 5 i Red Dead Redemption 2. Wszystkie miejsca rozpoznano, oprócz jednego - obrazka z domem na przedmieściach.

Jak się później okazało, posiadłość jest najprawdopodobniej wzorowana na prawdziwej lokacji w Boca Raton, mieście ulokowanym w stanie Floryda, a więc tam, gdzie leży Vice City. Miałoby to świadczyć, że właśnie do Vice City przeniesiemy się w GTA 6.

Teorię zdaje się też potwierdzać zmiana napisu na jednym z billboardów w remasterze GTA 3. Tekst „Do zobaczenia w Miami” zmieniono na „Do zobaczenia wkrótce”. Jeżeli GTA 6 nie jest osadzone w mieście inspirowanym Miami, po co deweloperzy zdecydowaliby się na taką modyfikację?

O zupełnie innym miejscu akcji traktował wcześniej wielki przeciek z 2020 o tzw. Project Americas. Zgodnie z „informatorem z Rockstar India”, GTA 6 miałoby się rozgrywać na terenie kilku państw, ale głównie w fikcyjnym mieście wzorowanym na Rio de Janeiro (a więc w Brazylii), inspirowanym Miami Vice City (USA) oraz okolicznymi miasteczkami czy bagnami. Zgodnie z leakiem, deweloperzy osadzili produkcję w latach 70. i 80.

Potencjalną chęć powrotu do wykorzystanych już miast sugeruje również zdjęcie scenerii z Liberty City, odtworzonej na silniku GTA 5. Screenshot pojawił się w internetowym portfolio jednego z artystów Rockstara, ale do tej pory nie wiemy, co tak naprawdę przedstawiało. Być może to porzucony pomysł na DLC lub po prostu test techniczny.

W kontekście świata, jednego możemy być właściwie pewni - GTA 6 nie zostanie osadzone w Wielkiej Brytanii. Sugeruje to wypowiedź współzałożyciela Rockstara, Dana Housera, w wywiadzie dla The Guardian z 2013 roku:

- Mam wrażenie, że GTA London [dodatek do pierwszej części serii - red.] było fajne w tamtych czasach, ale gry były wtedy bardziej ograniczone. Teraz myślę, że chcielibyśmy osadzić grę w Wielkiej Brytanii, w Londynie, czy gdzieś, ale nie wiem, czy to byłoby GTA - tłumaczy Houser, który w 2020 roku opuścił Rockstar.

- Myślę, że jest wiele świetnych historii, które moglibyśmy opowiedzieć o Wielkiej Brytanii, wiele świetnych terenów, które moglibyśmy pokazać, a także mechanik, które pasowałyby do UK. Wydaje mi się po prostu, że to nie byłoby GTA.

GTA: London 1969 to pakiet misji do pierwszej części serii

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zgodnie z opublikowanym w 2016 roku raportem serwisu Techradar, w okolicach premier GTA 3 i GTA: Vice City, Rockstar planował stworzyć odsłonę serii osadzoną w stolicy Japonii, Tokio.

Według informatora, deweloperzy wybrali się nawet na wycieczkę do Tokio, by „nasiąknąć” kulturą tego miasta i poznać mieszkańców. Ponadto, w 2003 roku amerykańska firma zarejestrowała znak towarowy dla GTA: Tokyo, co jasno nakreśliło plany.

Pomysł jednak porzucono, a jednym z powodów były trudności w odwzorowaniu systemu dróg japońskiej stolicy. Poza tym, jak twierdzą nieoficjalne źródła - Rockstar zorientował się, że przeniesienie GTA poza teren Stanów Zjednoczonych może nie wyjść serii na dobre.


Postacie i fabuła

Jedyną - jak się wydaje - potwierdzoną postacią z GTA 6 jest niejaki Meksykanin. Aktor Jorge Consejo ujawnił w internetowym CV, że w 2018 roku wcielił się w bohatera w ramach nagrań do GTA 6. Nawet jeśli Rockstar Games nie zrezygnuje ze scen z Meksykaninem, nie wiemy jednak o postaci kompletnie nic.

Na tym etapie musimy więc przejść do nieoficjalnych informacji:

 • Zgodnie z najbardziej wiarygodnym przeciekiem autorstwa Toma Hendersona, w GTA 6 pokierujemy kilkoma postaciami, przy czym jedna z nich to kobieta. Brakuje szczegółów, choć podobno członkini ekipy zajmuje się hakowaniem i technologią, co może sugerować, że nie będzie brała bezpośredniego udziału w przestępczych akcjach w terenie, koncentrując się raczej na koordynowaniu i wspieraniu działań
Co jak co, ale Rockstar umie napisać ciekawe postacie
 • Co ciekawe, „kilkoma postaciami” mogą okazać się dwie. Ten sam informator wspominał bowiem wcześniej tylko o kobiecie i mężczyźnie. Trudno wywnioskować, dlaczego później określił grupę jako kilkuosobową.
 • Przeciek z 2020 roku - ten o Project Americas - wspomina z kolei, że akcja rozgrywa się w latach 70. i 80., a gra oferuje tylko jednego bohatera. Miałby nim być Ricardo - gangster z ambicjami, który stara się zbudować własny kartel i zostać wpływowym baronem narkotykowym. Taką historię w GTA 6 zainspirował podobno popularny serial „Narcos”, opowiadający o początkach handlu kokainą.
 • Zaczniemy jako „człowiek od brudnej roboty”, który szmugluje kokainę z Vice City do Ameryki Południowej. Następnie bohater nawiąże koneksje z ważnymi postaciami narkotykowego świata, pnąc się po szczeblach kryminalnej kariery.
Panowie czekają już na nowe GTA

Co ciekawe, w grze miałby się pojawić młody Martin Madrazo, a więc postać znana z GTA 5, a także jego ojciec, który w latach 80. był wpływowym baronem narkotykowym. Informator przekonywał, że główny bohater będzie podejmował się misji dla rodziny Madrazo, w tym ataków na wrogie gangi.

Warto też na koniec zauważyć, że obecność kilku protagonistów wcale nie jest tak oczywista. Przypomnijmy, że po tym, jak GTA 5 pozwoliło pokierować aż trzema postaciami, Rockstar wrócił do pojedynczego bohatera w Red Dead Redemption 2, przedstawiając głęboką - a miejscami nawet przejmującą - historię Arthura Morgana.

Jeżeli jednak twórcy zdecydują się na kilka postaci, to możemy oczywiście oczekiwać możliwości swobodnego przełączania się między protagonistami, co zadziałało świetnie w Grand Theft Auto 5.


Rozgrywka

Nie będziemy owijać w bawełnę - o rozgrywce w GTA 6 nie wiemy aktualnie prawie nic.

Jedyny wiarygodny przeciek (przekazany przez Hendersona) opisuje wspomnianą już kryptowalutę na wzór Bitcoina oraz możliwość korzystania z wingsuitów, a więc kombinezonów do szybowania.

Warto natomiast wspomnieć o pochodzącej z listopada 2021 roku wypowiedzi Jamiego Kinga - jednego z założycieli Rockstar Games. Od lat nie jest on już pracownikiem firmy, ale uważa, że choć gangsterska seria nie stroniła w przeszłości od kontrowersji, w obecnych czasach twórcy i wydawca mogą postawić na ominięcie niewygodnych tematów.

Scena tortur z GTA 5 była głośnym tematem po premierze

- Sądzę, że stonują zawartość - przyznał King w wywiadzie z kanałem „Killaz” w serwisie YouTube. - Nie byłbym zaskoczony, jeśli ton zacznie się zmieniać. Być może nie będzie już tak kontrowersyjny czy zabawny.

W październiku 2021 roku pojawiła się też plotka, że popularny raper Dr. Dre pracuje nad muzyką do GTA 6. Źródłem pogłoski był wieloletni przyjaciel muzyka, Snoop Dogg.

- Wiem, że jest w studiu - przyznał. - Wiem, że tworzy zaj***stą muzykę. Część związana jest z GTA, które ma się ukazać. Więc to chyba w ten sposób ta muzyka zadebiutuje, przez grę GTA.

Choć słowa Snoop Dogga mogą sugerować, że chodzi o GTA 6 - i w to właśnie wierzą fani - Dr. Dre mógł równie dobrze nagrać muzykę do GTA Online, która ukaże się po prostu w zaplanowanej przez Rockstar aktualizacji. Niestety zapewne nie dowiemy się tego do czasu szczegółowych informacji od twórców.

GTA Online będzie wieczne?

O rozgrywce wspominał też przeciek poświęcony wspomnianemu już Project Americas. Choć nie jest zbyt wiarygodny, warto przypomnieć, co opisywał w kontekście gameplayu:

 • Samochód postaci będzie miał funkcje podobne do konia z Red Dead Redemption 2 - pozwoli przenosić różne bronie w bagażniku i wymieniać je w miarę potrzeby.
 • System pogody jako prawdziwa rewolucja w grach: postać może zostać porażona piorunem, a także doświadczyć powodzi czy huraganu.
 • Budynki w miastach będą się zmieniać w miarę upływu czasu, bo gra przedstawi różne okresy.

Czy GTA 6 trafi na PC? Jakie platformy na premierę

Biorąc pod uwagę, że GTA 6 zadebiutuje najwcześniej za kilka lat, oczywiste jest, że w kontekście konsol gra trafi wyłącznie na aktualną generację, a więc PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Z pewnością w najnowszą odsłonę serii nie zagramy na PS4 i Xbox One.

Kwestia wersji na PC to nieco większa zagwozdka. Możemy jednak założyć, że z dużym prawdopodobieństwem GTA 6 zawita także na komputerach. Dwa poprzednie hity Rockstara, a więc GTA 5 i Red Dead Redemption 2, trafiły na PC, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem, więc trudno wyobrazić sobie, by tym razem deweloperzy zrezygnowali z tej platformy.

Nie byłoby jednak zaskoczeniem, gdyby wersja na PC ukazała się znacznie później niż edycje konsolowe. Taki plan Rockstar obrał właśnie w przypadku GTA 5 (premiera półtora roku później) i RDR 2 (rok opóźnienia).

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze