Tomb Raider

Spotlight

Digital FoundryDigital Foundry kontra Tomb Raider: Definitive Edition

Obszerna analiza techniczna gry, narzędzia i filmy porównawcze.

VideoVideo: 10 najlepszych momentów Tomb Raider

Według twórców z Crystal Dynamics.

VideoTomb Raider: Wspinaczka na Ziggurat - Gameplay-Video

Twórcy prezentują ulubione fragmenty gry.

Digital FoundryDigital Foundry kontra Tomb Raider

Na terytorium Uncharted. Analiza techniczna i ocena wydajności gry, filmy porównawcze i galerie.

Najważniejsze

W 2013 roku sporo mówiło się o tym, że sprzedaż Tomb Raider w nakładzie 3,4 mln stanowi wynik poniżej oczekiwań Square Enix. To - razem z niedawnym sprzedaniem Hitmana - mogłoby sugerować, że zachodnie oddziały japońskiej korporacji są w tarapatach. Dyrektor generalny Yosuke Matsuda zaprzecza.

W 2010 roku, po okresie pracy nad wczesną wersją skradanki Thief dla Eidos Montreal, Rhianna Pratchett rozpoczęła pisanie scenariusza dla odświeżonej Lary Croft. Dokument projektowy od studia Crystal Dynamics był jasny: nowy Tomb Raider będzie restartem zasłużonej serii, wpasowującym bohaterkę w realia współczesnych gier. Dla Pratchett oznaczało to możliwość tworzenia osobowości młodszej Lary, a właściwie - jej początków.

ArtykułPo 20 latach - historia ludzi, którzy stworzyli Tomb Raider

Początek i koniec Lary Croft w Core Design oraz losy studia.

W lipcu 2010 roku, w mieście Derby w centrum Anglii otwarto ulicę Lara Croft Way. Nazwę części obwodnicy wybrano w publicznym głosowaniu, w którym aż 89 procent osób opowiedziało się właśnie za postacią stworzoną przez lokalne studio deweloperskie - Core Design. Na miejscu pojawili się dziennikarze BBC, a miejscowy polityk mówił o „dumie z tego miejsca w centrum kreatywnej branży”. Droga Lara Croft Way miała być „fantastycznym sposobem na uczczenie tego”.

ArtykułEwolucja serii Tomb Raider

Lara Croft kończy 20 lat.

O serii Tomb Raider nie można mówić inaczej niż jak o fenomenie kulturowym. Niewielu postaciom biorącym swój początek w grach wideo udało dotrzeć do świadomości masowego odbiorcy. Tylko kilka do dziś w niej pozostało. Lara Croft z pewnością zalicza się do tego grona. Nawet osoby, które z grami tej marki nie miały do czynienia, bez trudności skojarzą imię brytyjskiej pani archeolog.

Oferta PlayStation Plus na marzec

Tomb Raider i Brothers na PS3, Dead Nation na PS4.

Sony podało na europejskim blogu listę gier, które bez dodatkowych opłat pobiorą w marcu osoby z abonamentem PS Plus w PlayStation Network.

Digital Foundry kontra Tomb Raider: Definitive Edition

Digital FoundryDigital Foundry kontra Tomb Raider: Definitive Edition

Obszerna analiza techniczna gry, narzędzia i filmy porównawcze.

W połowie tygodnia zainicjowaliśmy cykl artykułów o Tomb Raider porównaniem wydajności gry na Xbox One i PlayStation 4. Dowiedzieliśmy się wtedy kilku interesujących rzeczy o tak żywiołowo dyskutowanej kwestii płynności animacji - ale to był zaledwie pierwszy krok. Wiele zostało jeszcze do powiedzenia.

Wydając Definitive Edition, Square Enix obiecało graczom zdecydowaną poprawę jakości oprawy graficznej względem konsol poprzedniej generacji, włączając w to dodanie zupełnie nowych efektów i mnóstwa drobnych szczególików, przebudowania modelu Lary Croft i poprawienia fizyki. Wszystko to razem wzięte ma zapewnić grę lepszą od wersji pecetowej. Ale jak duże są to usprawnienia, a przede wszystkim - czy mogą usprawiedliwić zakup nowej edycji?

Czym jest Digital Foundry?

Czytaj więcej...

Tomb Raider trafi na Maca przed końcem roku

Za konwersję odpowiada studio Feral Interactive.

Tomb Raider trafi na komputery Mac jeszcze przed końcem roku, poinformowało studio Feral Interactive. To właśnie ten zespół, a nie Crystal Dynamics, zajmie się przeniesieniem gry z PC.

Zwolnienia w Crystal Dynamics

Prace nad nową odsłoną Tomb Raider nie są jednak zagrożone.

Square Enix poinformowało, że zwolniono tuzin pracowników w studiu Crystal Dynamics, odpowiedzialnym za serię Tomb Raider.

Jutro nowe gry w ofercie Biedronki

M.in. Tomb Raider, Skyrim i Metro: Last Light za 80 zł oraz Fallout: New Vegas za 20 zł.

Od jutra, 25 lipca, w sieci sklepów Biedronka pojawi się 11 nowych tytułów. Tym razem w popularnych dyskontach kupimy także większe tytuły, w odpowiednio wyższej cenie.

Gra wysokobudżetowa zwraca się przy 5 do 10 mln sprzedanych egzemplarzy

Wczorajsze wyniki Tomb Raider są zbyt niskie, by świętować sukces - uważa analityk Billy Pidgeon.

Wysokobudżetowe gry, takie jak Tomb Raider czy Hitman: Rozgrzeszenie, muszą sprzedać się od 5 do 10 mln sztuk, by pokryć wszystkie nakłady inwestycyjne i osiągnąć zadowalającą stopę zwrotu - wyjaśnia Billy Pidgeon, uznany analityk branży gier wideo.

Sprzedaż gier: Tomb Raider bije rekordy w Wielkiej Brytanii

Najlepiej sprzedająca się odsłona w historii. Steam: debiut wersji alpha ArmA III.

Firma Chart-Track opublikowała najnowsze zestawienie sprzedaży gier w Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu bez zaskoczenia - Brytyjczycy patriotycznie ruszyli do sklepów, by kupić najnowszą część przygód Lary Croft.

Twórcy Tomb Raider o przyszłości Lary Croft

„Nowa Lara” powróci. Nie ma za to szans na kontynuację kooperacyjnego The Guardian of Light.

Studio Crystal Dynamics planuje w następnej grze kontynuować przygody „nowej Lary”. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nie powstanie kontynuacja gry Lara Croft and the Guardian of Light.

Sprzedaż gier: Crysis 3 drugi tydzień na pierwszym miejscu w UK

Steam: trwa oczekiwanie na premierę Tomb Raider.

Firma Chart-Track opublikowała najnowsze zestawienie sprzedaży gier w Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu bez zmian - gracze wciąż najchętniej sięgają po Crysis 3, choć trzeba przyznać, że tytuł studia Crytek nie miał w tym tygodniu zbyt dużej konkurencji.

Tomb Raider - Recenzja

Tomb Raider - Recenzja

Lara Croft powraca w hollywoodzkim stylu.

Tomb Raider: Definitive Edition w tym tygodniu ukaże się na PlayStation 4 i Xbox One. Digital Foundry dokładnie przyjrzy się różnicom technicznym i graficznym w obu wersjach oraz porówna je także z wydanymi już edycjami na stare konsole i PC. Prace rozpoczęło zaś od opublikowanej już analizy wydajności. Poniżej zaś znajduje się nasza recenzja gry Tomb Raider, opublikowana pierwotnie na początku marca ubiegłego roku. Konwersja na nowe konsole nie zawiera większych zmian i nie odbiega znacząco od oryginału - poza drobnymi usprawnieniami pod kątem nowych padów oraz dodatkami DLC. Jesteśmy więc przekonani, że poniższą recenzję i ocenę można odnieść również do Definitive Edition.

-

Piękny, zaskakujący i spektakularny. Taki jest nowy Tomb Raider. Twórcy postawili na szali całe dotychczasowe dziedzictwo i podążyli w kierunku wcześniej nieznanym miłośnikom serii - filmowości, akcji i brutalności. W jednej ze scen Lara Croft wynurza się niczym mroczny mściciel z czerwonej, pełnej ohydnych, ludzkich szczątków rzeki. Krew spływa po jej twarzy i wtedy zdajemy sobie sprawę, że nie jest i prawdopodobnie nigdy już nie będzie Larą, którą kiedyś znaliśmy.

Czytaj więcej...

Tomb Raider - Trailer [PL]

VideoTomb Raider - Trailer [PL]

Aktorzy w imieniu Lary Croft.

Square Enix opublikowało nowy zwiastun gry Tomb Raider, zatytułowany „Reborn” („Odrodzona”).

Film z polskimi napisami. Jeśli nie są widoczne, należy włączyć odpowiednią opcję w odtwarzaczu YouTube.

Tomb Raider ukaże się 5 marca na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3, w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing). W roli Lary Croft usłyszymy aktorkę Karolinę Gorczycę. Cena wyniesie ok. 119 zł (PC) lub ok. 219 zł (X360, PS3).

Czytaj więcej...

Nowy materiał wideo z Tomb Raider

Rzecz o systemie walki - Lara kontra przeciwnicy.

Square Enix opublikowało nowy film z serii „Przewodnik przetrwania”, w którym przybliża grę Tomb Raider. Najnowszy odcinek traktuje o tym, jak Lara Croft radzi sobie sobie z lepiej uzbrojonymi i liczniejszymi przeciwnikami.

ArtykułNie jesteś jedyną osobą, która była zdziwiona trybem multiplayer w Tomb Raider

„Są takie gry, których bogactwo świata sprawia, że chciałbyś tam zostać na zawsze.”

Wielu miłośników serii Tomb Raider było zdziwionych ogłoszeniem, że w restarcie przygód Lary Croft znajdzie się multiplayer. - Tak, takie były pierwsze reakcje - przyznaje w rozmowie z nami Daniel Bisson z Eidos Montreal. Kanadyjskie studio jest odpowiedzialne za tryb wieloosobowy w grze, nad którą pracuje Crystal Dynamics. - Zresztą, myślałem podobnie: po co komu multiplayer w Tomb Raider?

ArtykułTomb Raider - Retrospektywa

Życie na krawędzi.

Wybierając zawód archeologa Lara nie podejrzewała, że będzie musiała przedzierać się przez lodowate i pokryte śniegiem peruwiańskie góry. Do tego ten ostry wiatr uniemożliwiający dłuższe otworzenie oczu, aby ujrzeć sylwetkę przewodnika. Po wyczerpującym marszu dwie postacie docierają w końcu do zamkniętych, kamiennych wrót. Lara bez wahania zarzuca kotwiczkę z liną na szczyt przejścia i otwiera bramę. Z ciemności wyłaniają się pary złowieszczo wyglądających oczu. Po chwili okazuje się, że należą do wilków, które błyskawicznie rzucają się na przewodnika. Nie namyślając się długo, Lara wyjmuje pistolety, zeskakuje na ziemię i w tańcu śmierci zabija niebezpieczne zwierzęta.

Poranek z EG.pl: World of Tanks, Tomb Raider, Nvidia

Już tylko trzy dni do weekendu.

Od poniedziałku do piątku, zawsze o godz. 8.30, zapraszamy na Poranek z Eurogamer.pl, w którym szybko podsumowujemy najważniejsze, bieżące wydarzenia z rynku gier wideo. Idealne w drodze na uczelnię lub do pracy, świetne do porannej kawy, zgrabne na pierwszą przerwę w szkole.

ArtykułWymyślić Tomb Raider - Zapowiedź

Lara Croft przestaje być zwinną archeolog z dużymi piersiami, a staje się bohaterką tak prawdziwą jak nigdy wcześniej.

Żaden inny tytuł nie miał tak intensywnego i istotnego wpływu na popkulturę jak Tomb Raider. W ciągu 16 lat powstało dziesięć gier wideo, trzy filmy, komiksy i książki. Lecz w najnowszej odsłonie cały ten dorobek zostanie poddany nowej próbie. Lara Croft przestaje być zwinną archeolog z dużymi piersiami, a staje się bohaterką tak prawdziwą jak nigdy wcześniej.

Tomb Raider w Polsce w trzech wersjach

Dwie edycje z gadżetami.

Najnowsza część przygód Lary Croft zostanie wydana w naszym kraju w trzech wersjach. Polski wydawca gry Tomb Raider przygotowuje dwie edycje kolekcjonerskie, różniące się gadżetami.