Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Farming Simulator 19 - zwierzęta hodowlane: krowy i świnie

Hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej.

Kolejne zwierzęta, które możemy hodować w grze, to krowy i świnie. Posiadając bydło mleczne zarabiamy na mleku, a w przypadku trzody chlewnej zyskujemy przez sprzedaż żywego inwentarza. W obu przypadkach zwierzęta produkują obornik lub/i gnojowicę w zależności od rodzaju dostarczanej im paszy. Pamiętajmy, że maszyn do jednego rodzaju nawozu nie możemy użyć do drugiego i odwrotnie.

Hodowla obu rodzaju zwierząt wymaga podobnego zasobu sprzętu - zarówno krowy, jak i świnie muszą mieć czysty wybieg i paszę. Dodatkowo możemy umieszczać w zagrodach słomę, o ile posiadamy odpowiednie narzędzia.

Oprócz tego potrzebujemy narzędzia do transportu czy wieżę ciśnień. Jeżeli myślimy o hodowli jako sposobie na zarobek, rozpiska maszyn może ułatwić rozeznanie w temacie.

Posiadając podstawowe maszyny do transportu paszy, wody oraz do gnojowicy, nasze początkowe inwestycje w hodowlę będą ograniczać się głównie do zagród i pokarmu. Pamiętajmy, że jeżeli większość urządzeń wystarczy na dłuższy czas gry, nawet jeśli rozszerzymy działalność na np. hodowlę kur lub owiec.


Krowy

 • Dieta - pasza mieszana (wydajność 100%); siano lub kiszonka (wydajność 75%) - 5000 litrów na 1 sztukę w stadzie; trawa (wydajność 25%)
 • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość, woda (850 litrów na 1 sztukę w stadzie)
 • Produkty - mleko (w kankach, którymi napełniamy odpowiednią cysternę); gnojowica (bez udziału słomy), obornik (z udziałem słomy, 800 litrów na 1 sztukę w stadzie)
 • Szybkość rozmnażania - średnia / niska
 • Zysk - ze sprzedaży mleka
 • Liczba dostępnych gatunków - 8
 • Niezbędne budynki i maszyny - zagroda dla krów (dostępne pojemności: 50, 200 krów)
 • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 108.450€ (pastwisko dla krów, 13 kostek siana ze Sklepu na 10 sztuk w stadzie)
 • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: trawa (źródło siana i słomy); pszenica, jęczmień (źródło słomy i plew); rzepak, kukurydza (źródło sieczki)

Krowy są znacznie bardziej wymagającymi zwierzętami w hodowli niż np. owce. Aby uzyskać najwyższą wydajność produkcji mleka, muszą być karmione specjalnie przygotowaną paszą (TMR / pasza mieszana, 100% wydajności). Oprócz tego w diecie krów możemy stosować siano, które w stosunku do paszy mieszanej jest nieco mniej efektywne (75% wydajności). Najniższą wydajność krów uzyskamy przy karmieniu trawą (tylko 25%).

Produkcja paszy mieszanej wymaga posiadania (wypożyczenia) paszowozu, który wymiesza niezbędne składniki. Przy przygotowywaniu mieszanki musimy zachować odpowiednie proporcje - każdy ze elementów, czyli kiszonka, siano i słoma, musi mieć udział minimum 25% i maksimum 75% w całości.

O ile siano i słomę możemy kupić w Sklepie, kiszonkę musimy wyprodukować samodzielnie z plew i sieczki (przy użyciu sieczkarni) lub wykorzystać bele siana, które następnie owijamy za pomocą owijarki do bel. Przy niewielkim stadzie koszt produkcji paszy mieszanej jest stosunkowo wysoki - musimy co najmniej wypożyczyć paszowóz, owijarkę bel i zakupić bele siana w Sklepie do przetworzenia (jeżeli nie kosimy trawy). Na początkowym etapie łatwiej i taniej będzie karmić krowy tylko sianem.

Obok obory, w specjalnym obszarze pojawiają się kanki z mlekiem wyprodukowanym przez krowy. Decydując się na hodowlę bydła mlecznego wybierajmy uniwersalną cysternę do przewozu wody oraz mleka, np. Lizard MKS 8 za 25.000€. Do transportu potrzebujemy zbiornika, który parkujemy w wyznaczonym obszarze i napełniamy mlekiem z kanek (1).

Poza mlekiem, krowy produkują gnojowicę i - jeśli dostarczymy im słomę - obornik. Obie substancje możemy stosować jako nawóz na nasze pola lub sprzedawać w skupie. Dlatego na początkowym etapie lepiej skupić się na produkcji i wykorzystywaniu tylko gnojówki. Nawóz pobieramy ze specjalnego zbiornika.

Jeżeli chcemy uzyskać obornik, musimy wyścielić podłogę w oborze słomą (1000 litrów na 1 sztukę). W tym celu wykorzystujemy specjalną maszynę, np. Kuhn Primor 15070 (koszt: 25.000€), którą załadowujemy belami lub kostkami słomy przy użyciu ciągnika i wideł. Kolejnym krokiem jest przewóz urządzenia w wyznaczony obszar i rozpoczęcie wyładunku (2) przetworzonej słomy.

Oprócz odpowiedniego pożywienia krowy potrzebują wody oraz utrzymywania porządku. Tutaj schemat działania jest taki sam jak u innych zwierząt. Wodę czerpiemy z wieży ciśnień, a odpadki pokarmu zbieramy przy użyciu szufli uniwersalnej.


Świnie

 • Dieta - kukurydza (50% wydajności); pszenica lub jęczmień (25% wydajności); soja, rzepak lub słoneczniki (20% wydajności); ziemniaki lub buraki cukrowe (5% wydajności); wszystkie rodzaje pokarmu ok. 1000 litrów na 1 sztukę w stadzie
 • Dieta - kukurydza (50% wydajności); pszenica lub jęczmień (25% wydajności); soja
 • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość, woda - 100 litrów na 1 sztukę)
 • Produkty - gnojowica (bez udziału słomy), obornik (z udziałem słomy)
 • Szybkość rozmnażania - stosunkowo wysoka
 • Zysk - ze sprzedaży zwierząt
 • Liczba dostępnych gatunków - 4
 • Niezbędne budynki i maszyny - chlew (dostępne pojemności: 100, 300 sztuk)
 • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 105.000€ (chlew, 15 kostek paszy dla świń ze Sklepu na 10 sztuk w stadzie)
 • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: trawa, pszenica, jęczmień (źródło słomy); kukurydza, pszenica, jęczmień, soja, rzepak, słoneczniki, ziemniaki, burak cukrowe (źródło pożywienia)

Opieka nad trzodą chlewną ma wiele wspólnego z troską o krowy. Świnie produkują nawóz, potrzebują czystości w obejściu oraz wody. Mają jednak inne potrzeby żywieniowe, o które można zadbać na kilka sposobów. Przede wszystkim dieta świń powinna być urozmaicona - stosując cztery różne rodzaje pokarmu uzyskamy najwyższą szybkość rozmnażania trzody.

Wszystkie kategorie pokarmu możemy dostarczać za pomocą specjalnej paszy ze Sklepu (objętość 1 opakowania: 1000 litrów). Każdy ze składników ma inny udział w pojemniku:

 • kukurydza - 50% wydajności, 500 litrów
 • pszenica i jęczmień - 25% wydajności, 250 litrów
 • soja, rzepak i słoneczniki - 20% wydajności, 200 litrów
 • ziemniaki lub buraki cukrowe - 5% wydajności, 50 litrów

Dietę świń warto uzupełniać zatem np. pszenicą, którą można kupić w Sklepie (3). Dzięki temu zachowamy wysoką wydajność rozrodu trzody. Pamiętajmy także o tym, żeby świnie miały pod dostatkiem wody z wieży ciśnień, a w chlewie była zachowana czystość, którą utrzymujemy za pomocą szufli uniwersalnej.

Świnie, podobnie jak krowy, produkują nawóz, który możemy wykorzystywać w gospodarstwie lub sprzedawać. Jeżeli nie umieścimy w zagrodzie słomy (zakupionej lub samodzielnie wytworzonej), będą wytwarzać tylko gnojówkę.

W przeciwnym razie uzyskamy dodatkowo obornik. Podłogę w chlewie wyścielamy słomą za pomocą specjalnego urządzenia analogicznie jak u krów. Nawóz wypompowujemy ze zbiornika do rozrzutnika gnojowicy.

Nowe osobniki w stadzie możemy sprzedawać u Handlarza zwierząt. Zwierzęta możemy zawieść do punktu skupu przy użyciu specjalnej przyczepy przeznaczonej do przewozu żywego inwentarza lub odwiedzić Handlarza na miejscu. W tym drugim przypadku przy sprzedaży od zysku zostanie nam odjęta opłata transportowa.


Komentarze

More On Farming Simulator 19

Najnowsze artykuły