Skip to main content

Denuvo zniknęło z Resident Evil Village na Steamie

Wydajność ulegnie poprawie?

Capcom usunął kontrowersyjne zabezpieczenia Denuvo z Resident Evil Village. Te były w przeszłości krytykowane za obniżanie płynności działania gry, zaraz po premierze w maju 2021 roku.

Wieści przekazał serwis DSOGaming, a zmianę potwierdza SteamDB, dokumentujący wszelkie modyfikacje w bazie danych na Steamie. „Usunięto zewnętrzny system DRM Denuvo Anti-tamper, z limitem pięciu aktywacji dziennie na różnych maszynach” - napisano w zmianie wprowadzonej wczoraj w nocy.

Choć dowody na temat obniżania płynności działania gier przez Denuvo są raczej skąpe, to akurat w przypadku Resident Evil Village zostały bardzo dobrze udokumentowane. Wszystko przez fakt, że już w lipcu 2021 roku hakerzy złamali zabezpieczenia i wydali crack, co pozwoliło na dokładne porównania.

Sprawą zajęło się wtedy nawet Digital Foundry, przygotowując własną analizę. „Trudno przejść do porządku dziennego z DRM, które wywołuje problemy z wydajnością. Tak, możemy potwierdzić, że Resident Evil Village faktycznie działa płynniej z crackiem” - napisał Richard Leadbetter z zaprzyjaźnionej redakcji już w lipcu 2021 roku.

„Piracka wersja zajmuje się dwoma problemami, na które zwróciliśmy uwagę zaraz po premierze. Po pierwsze, kluczowe animacje w walce - trafienia w przeciwników lub ich ataki - zacinają grę na ułamek sekundy. (...) Drugi problem to spotkania z córkami Lady Dimitrescu, przekładające się na długie zacinanie. Obie te kwestie nie występują na konsolach” - dodał.

Sytuacja zmieniła się jeszcze w tym samym miesiącu, gdy Capcom wydał aktualizację. Japońska korporacja otwarcie przyznawała wtedy w opisie, że „wprowadzono modyfikacje w celu optymalizacji zabezpieczeń DRM”. Nigdy nie wyjaśniono, czy winne było Denuvo, własne rozwiązania firmy, czy też może konflikt wywołany przez oba te elementy działające równolegle.

Zobacz także