Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cyberprzestępcy wykorzystują serial „The Last of Us”. Gracze PC są na celowniku

Internetowym oszustom pomysłów nie brakuje.

Cyberprzestępcy wykorzystują sukces serialu „The Last of Us”, zastawiając pułapki na nieświadomych internautów - komunikuje firma Kaspersky, producent oprogramowania antywirusowego. W sieci pojawia się coraz więcej podejrzanych stron związanych z grami od studia Naughty Dog, w tym także ofert sprzedaży The Last of Us Part 1 na PC.

Rosnącą liczbę oszustw zaobserwowano już w styczniu, wraz z premierą pierwszego odcinka „The Last of Us”. O sprawie przypomniał jednak serwis Pushsquare, z racji na coraz większą popularność serialu. Firma Kaspersky ostrzega w komunikacie o istnieniu stron phishingowych, na których zakupimy rzekomo klucz aktywujący nadchodzący remake The Last of Us na PC.

Oferta jest oczywiście oszustwem, a dokonanie transakcji poskutkuje wykradnięciem danych bankowych i zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. W sieci znajdziemy jednak inne, o wiele kreatywniejsze propozycje. W dalszej części raportu mowa o stronach oferujących sprzedaż wydania The Last of Us Part 2 na PC, które, jak dobrze wiemy - nie istnieje.

Co ciekawe, zamiast opcji wcześniejszego dostępu do serialu, cyberprzestępcy wybrali inny sposób i rozpowszechniają złośliwe pliki pod przykrywką gier. To pokazuje, że gracze, zwłaszcza ci nowi, nieobeznani w temacie cyberbezpieczeństwa, należą do głównych grup docelowych cyberprzestępców” - informuje Olga Svistunova, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky.

Warto z tej okazji przypomnieć o podstawowych regułach internetowej higieny. Przede wszystkim unikajmy jakichkolwiek stron, które oferują wczesny dostęp do kolejnych odcinków serialu lub - nie daj Boże - możliwość zagrania w The Last of Us Part 3. Wystrzegajmy się również podejrzanych linków, zbudowanych często z nietypowego układu znaków.

„The Last of Us” cieszy się coraz większą popularnością z premierą każdego kolejnego odcinka. Możemy więc podejrzewać, że populacja internetowych oszustów bynajmniej nie zmaleje. Warto więc być ostrożnym i wyczekiwać oficjalnej premiery bezpośrednio na platformie HBO Max. Przypomnijmy, że 5. epizod serialu zadebiutuje w tym tygodniu wcześniej - konkretnie w sobotę, 11 lutego.

O autorze
Awatar Nikodem Idziak

Nikodem Idziak

News Writer

Kolekcjonuje wszystko, co bezużyteczne - od platynowych trofeów, po butelki po winie. Zakochany w RPG-ach, ambiencie i twórczości Boba Rossa.

Komentarze