Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Call of Duty: Black Ops 4 - poradnik i najlepsze porady

Multiplayer, zombie, blackout i porady ogólne.

Witajcie w poradniku do Call of Duty: Black Ops 4. Choć tegoroczna odsłona popularnego cyklu nie oferuje kampanii fabularnej, to i tak jedna z bardziej rozbudowanych i bogatych w zawartość części cyklu.

Nowy CoD to futurystyczna strzelanka FPP, choć nie w takim stopniu, jak Black Ops 3. Zrezygnowano chociażby z egzoszkieletów, które pozwalały biegać po ścianach. Rozgrywka jest teraz bardziej „przyziemna”, przywodząc na myśl nieco starsze gry.

Call of Duty: Black Ops 4 oferuje tryb multiplayer z największą liczbą map od lat oraz różnorodnymi postaciami do wyboru. Fani kooperacji otrzymują aż trzy scenariusze w trybie Zombie, natomiast zupełną nowością jest Blackout - tryb battle royale, do którego też przygotowaliśmy zestaw porad.

Życzymy przyjemnej lektury i udanej zabawy!

Poradnik i wskazówki do Call of Duty: Black Ops 4

Poniżej prezentujemy szczegółowy przewodnik po Black Ops 4. Znajdziecie tutaj najważniejsze informacje dotyczące mechaniki i rozgrywki, a także opisy przejścia misji kooperacyjnych. Wskazujemy też, jakie wyposażenie dobrać i jaką taktykę przyjmować, by wygrywać w różnych trybach.

Aby przejść do konkretnego działu wystarczy kliknąć w wybrany odnośnik, który przeniesie nas do danej strony poradnika. Przed przystąpieniem do samej gry polecamy zapoznać się z poradami ogólnymi. Pod spisem treści znajdziecie następujące zagadnienia:

  • Interfejs w trybie sieciowym (na dole tej strony)
  • Specjaliści (na dole strony)

Zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnej strony produkcji, która znajduje się pod tym linkiem - Call of Duty: Black Ops 4.


Call of Duty: Black Ops 4 - tryb multiplayer

Wieloosobowy, tradycyjny dla Call of Duty tryb rywalizacji jest jednym z trzech filarów Black Ops 4. Poniżej przedstawiamy najważniejsze podstawy zabawy, wskazujemy najlepszą broń i udzielamy istotnych wskazówek związanych z grą.


Zombie w Call of Duty: Black Ops 4

Tryb z Zombie jest obecny w serii od wielu lat. Powraca także w Black Ops 4, oferując aż trzy różne mapy zamiast jednej. Każda mapa to inny scenariusz walki z umarlakami. Ukończenie każdej misji wymaga nie tylko celnego oka, ale i wykonywania konkretnych czynności. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z każdym wyzwaniem.


Blackout - wskazówki, jak grać

Battle royale stało się popularnym trybem rozgrywki dzięki PUBG i Fortnite, więc nic dziwnego, że tryb tego typu trafił też do Call of Duty. Tutaj wskazujemy najważniejsze aspekty Blackout. Radzimy, jak grać, by mieć szanse na zwycięstwo.


Porady ogólne do Call of Duty: Black Ops 4

- Lecz się. Pamiętaj, że Black Ops 4 to pierwsze Call of Duty od lat, w którym nie ma pełnej, automatycznej regeneracji zdrowia. Co jakiś czas możesz wstrzyknąć sobie lek przywracający zdrowie (X na PC, L1/LB na padzie).

- Jeśli nie grałeś w betę i nie pamiętasz Black Ops 3, możesz rozegrać parę misji w Sztabie. To zestaw prostych samouczków i zadań z wyzwaniami rozgrywanymi na mapach z trybu multiplayer. Zapoznasz się tu z talentami i gadżetami każdego Specjalisty.

- W trybie multiplayer najbardziej uniwersalne są pistolety maszynowe. Mapy z długimi prostymi odcinkami sprzyjają też jednak karabinom. Zastanów się, jak chcesz grać i dobierz odpowiedni rodzaj uzbrojenia.

- W Blackout możesz nosić przy sobie dwie sztuki broni. Zawsze staraj się mieć zarówno broń na daleki i bliski dystans (na przykład karabin szturmowy i strzelbę, albo karabin snajperski i pistolet maszynowy). Oczywiście twój ekwipunek zależy od tego, co uda ci się znaleźć po wylądowaniu.

- Poświęć czas jednej broni. Jeżeli jedną z odblokowanych dobrze ci się gra, staraj się grać z nią długo. W ten sposób szybko odblokujesz dodatki i akcesoria. Częste zmienianie wyposażenia siłą rzeczy wydłuży ten proces, bo punkty doświadczenia idą na konto tej broni, którą gramy.

- Patrz na minimapę. Szczególnie w trybie multiplayer może to znacznie pomóc, gdy akurat aktywny jest sojuszniczy radar, albo po prostu przez moment widać wroga strzelającego bez tłumiku. Pamiętaj też, że przyciemniony kolor czerwonej kropki symbolizującej oponenta oznacza, że jest on niżej lub wyżej niż ty.

- Rozważnie korzystaj z pojazdów. Dostępne są one w trybie Blackout i o ile pomagają pokonać dużą odległość szybciej, to zwracają na ciebie uwagę rywali. Nawet mały quad jest całkiem głośny, a śmigłowiec to już gwarancja tego, że wielu przeciwników będzie miało na oku twoją pozycję czy miejsce lądowania.

- Graj w Zombie ze znajomymi. Jeżeli grasz z obcymi, to upewnij się, że komunikują się i współpracują z tobą i pozostałymi. Zabawa w tym trybie bez odpowiedniej koordynacji i chęci kooperacji bywa irytująca, a szkoda psuć sobie dobre wrażenia z najbardziej rozbudowanego trybu Zombie w historii serii.


Interfejs trybu multiplayer

1) Minimapa z oznaczeniem pola widzenia sojuszników
2) Punkty zdrowia postaci
3) Umiejętność leczenia (żółta - gotowa do użycia, szara - ładuje się)
4) Główny gadżet bohatera
5) Poboczna umiejętność postaci
6) Licznik amunicji
7) Wskaźnik serii punktów i nagród za serie
8) Ikona oznaczająca miejsce, w którym zginął sojusznik

Warto zwrócić uwagę szczególnie na ostatni punkt. Ikony czaszek bardzo pomagają w orientacji w terenie. Jeżeli nagle widzisz w budynku 2 takie ikony, może nie warto jednak do niego wbiegać, skoro zginęło tam dwóch sojuszników - lepiej poszukać innej drogi i zaskoczyć wrogów.


Specjaliści - klasy postaci

Podobnie jak w Black Ops 3, w nowej odsłonie powracają Specjaliści, czyli bohaterowie do wyboru w trybie multiplayer. Każdy z nich różni się dwoma gadżetami - głównym i pobocznym. Tego drugiego można używać częściej, a główny potrafi poważnie namieszać na polu bitwy, ale używamy go zazwyczaj raz czy (maksymalnie) dwa podczas meczu.

W sumie otrzymujemy 10 Specjalistów. Warto spróbować gry każdym. Zdolności niektórych są bardzo sytuacyjne, jak na przykład drut kolczasty Torque'a, który może przydać się podczas obrony punktu w Kontroli. Tutaj wymienimy jednak najlepszych i uniwersalnych Specjalistów na start:

Battery - coś dla fanów ofensywy. Ta postać jako jedyna w trybie multiplayer może rzucać granatami (granat kastetowy to jej umiejętność drugorzędna). Jej główny gadżet to natomiast potężna wyrzutnia granatów. Czysta moc.

Recon - idealny do wspierania drużyny. Jego strzałka sensorowa wykrywa i podświetla na minimapie wrogów w zasięgu strzałki. Ulokowanie jej w odpowiednim miejscu może bardzo pomóc. Główny gadżet Recona podświetla natomiast przez kilkanaście sekund wszystkich wrogów przez ściany.

Nomad - jego główny „gadżet” to pies bojowy, który biega po mapie i zagryza wrogów. Dobry jest też jednak poboczny sprzęt, czyli mina siatkowa. Miny zakładamy w dowolnym miejscu, a jeśli wróg przejdzie obok, otrzyma spore obrażenia.

Prophet - warty uwagi przede wszystkim ze względu na Tropiciela. To drugorzędny gadżet, naziemny dron śledzący wrogów i paraliżujący ich, wystawiając idealnie do ataku, zupełnie bezbronnych. Jego główna umiejętność to paraliżujący karabin, już nie tak przydatny.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Call of Duty: Black Ops 4

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze