Top 20 Gier 2013 Roku - Poza zestawieniem

Dziś miejsca od 50. do 21. 

W drugi dzień świąt opublikujemy listę 20. najlepszych gier 2013 roku według Czytelników Eurogamer.pl. Tymczasem przyjrzyjmy się miejscom spoza ścisłego zestawienia. Z pewnością jest kilka niespodzianek. Jak się za chwilę przekonamy, parę dużych, popularnych tytułów znalazło się - zgodnie z Waszą wolą - poza głównym rankingiem.

Zaczynamy!

-

Miejsca 50 - 41

50. Dragon's Crown
49. Shin Megami Tensei IV
48. Batman: Arkham Origins
47. The Incredible Adventures of Van Helsing
46. Fire Emblem: Awakening
45. Brothers: A Tale of Two Sons
44. Dragon's Dogma: Dark Arisen
43. God of War: Wstąpienie
42. Deadpool
41. Gran Turismo 6

W ostatniej dziesiątce znalazły się, ku zaskoczeniu, dwie ważne w tym roku gry na PlayStation 3 - God of War: Wstąpienie oraz Gran Turismo 6.

„Lepszy model i fizyka jazdy, nowy system opon, zawieszenia i aerodynamiki. Jeśli połączymy to ze świetną otoczką graficzną i możliwościami kontrolera: jazda na maksa!” - napisał o Gran Turismo 6 użytkownik Kurach.

Puszkar ciepło ocenia z kolei Batman: Arkham Origins, który w naszym zestawieniu zajmuje odległe 48. miejsce: „Kolejna gra z serii Arkham jak zwykle nie zawodzi” - przyznaje, podkreślając przy tym „ciekawą fabułę” produkcji.

Spodziewaliśmy się, że dwie interesujące i wysoko ocenione gry niezależne - Brothers: A Tale of Two Sons oraz The Incredible Adventures of Van Helsing - znajdą się nieco wyżej.

Nasz stały Czytelnik - michalmarek - opowiada, co najbardziej podobało mu się w Brothers: A Tale of Two Sons: „Przykład idealnego game designu. W tej grze wszystko jest takie, jakie w przypadku tej produkcji być powinno - mechanika, wizualia, dźwięk, historia... Tej gry nie można - wręcz nie da się - rozpatrywać przez pryzmat jej poszczególnych części składowych, a jedynie jako całość. Największe zaskoczenie roku, bez dwóch zdań.”

„Deadpool kazał mi zagłosować [na samego siebie]. Serio” - wyjaśnia adriansoltys1. Bo Deadpool tak ma.

-

Miejsca 40 - 31

40. Total War: Rome 2
39. NBA 2K14
38. The Legend Of Zelda: A Link Between Worlds
37. Civilization 5: Nowy Wspaniały Świat
36. Need for Speed: Rivals
35. Call of Duty: Ghosts
34. Killzone: Shadow Fall
33. Path of Exile
32. DmC: Devil May Cry
31. Europa Universalis 4

Czwarta dziesiątka zaskakuje przede wszystkim pozycją Call of Duty: Ghosts i Need for Speed: Rivals. Dopiero 35. miejsce to dla strzelanki Activision wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań.

call of duty ghosts pies
Próbował, ale nie dał rady

„Call of Duty: Ghosts to dawka wciągającej, intensywnej i ekspresowej rozgrywki. Wszystko jest w niej porządne i zadowalające, choć brak nowości i przestarzała oprawa momentami dają się we znaki. Sprawdzona formuła przestaje wystarczać, choć wciąż bawi” - napisał Mateusz w naszej recenzji, wystawiając 7/10. Podobnego zdania jest użytkownik itzeroo. W krótkim podsumowaniu napisał po prostu: „Najlepszy FPS”.

Tymczasem Need for Speed: Rivals spodobał się bardzo krytycznemu zazwyczaj Jerzemu, który ocenił samochodówkę EA na 9/10. „Liczy się radość z jazdy, a Rivals zapewnia wiele godzin doskonałej rozrywki. Debiutancka gra studia Ghost Games z dumą wchodzi na czerwony dywan nowej generacji.” Dla użytkownika acerax Need for Speed: Rivals to najlepsza gra tego roku, z „otwartym światem”, świetną grafiką i zwyczajnie „przyjemnością grania”

Jest zbyt wcześnie, by gry nowej generacji mogły przebić się do głównego zestawienia. Niemniej, Killzone: Shadow Fall - tytuł startowy na konsolę PlayStation 4 - chyba okazał się produkcją zbyt mało wciągającą, by powalczyć chociażby o trzecią dziesiątkę. Zbyszek napisał w swojej recenzji, że Killzone „na płaszczyźnie czystej zabawy, klasycznej rozrywki i akcji sprawdza się znakomicie.”

Nie wszyscy byli takiego zdania, ale wśród Czytelników znalazły się podobne głosy. Gry broni wspomniany już Kurach: „Za świetne multi, przy którym spędzę masę godzin (z 10h przegrane u znajomego, póki co jestem podczas bitwy o moje PS4, hehe), jest to moja ulubiona gra i seria FPS :)”.

Path of Exile przypadło do gustu użytkownikowi tomaszwasiewicz. Napisał, że „takie powinno być Diablo III. Godziny z życia wyjęte nie wiadomo kiedy! Super pomysł na drzewko talentów”, i umieścił grę na piątym miejscu w swoim rankingu.

Mogłoby się wydawać, szczególnie w kontekście wymienionych powyżej tytułów, że 32. miejsce dla DmC: Devil May Cry to zasłużona lokata. Wielu Czytelników widziałoby jednak ten tytuł o wiele wyżej. Użytkownik jose1617 podkreśla, że jest to dla niego „pozytywne zaskoczenie”. I dodaje: „Nigdy nie byłem fanem klasycznej kwadrylogii (przyznam szczerze - były dla mnie zbyt trudne), to też nie przeszkadza mi ani nowy klimat, ani nowy design Dantego (znacznie lepszy od tego emo zapowiadanego na początku), ani tym bardziej uproszczenie rozgrywki, bo wpływa to na ilość rozrywki płynącej z ekranu. :) Dobra grafa, super dynamika (grałem na PC...), efekciarstwo, bardzo przystępny i satysfakcjonujący system walki... Diabelsko dobra część!”

Znamienne, że powyższe zestawienie otwiera całkiem udany przecież Total War: Rome 2, a zamyka Europa Universalis 4. Strategia Paradoxu, jak napisał w recenzji Damian, „nie przynosi zdecydowanych zmian w świecie gier strategicznych; jest po prostu znaczącym odświeżeniem serii.”

Wśród gier akcji, strzelanek i RPG-ów miło jest widzieć dobrą, starą Europę Universalis. Użytkownikowi Ledar w nowej odsłonie strategii podoba się „wierność historyczna, przyjemny interfejs i gameplay, który wciąga”.

-

Miejsca 30 - 21

30. SimCity oraz ArmA 3
29. Dead Island: Riptide
28. Enslaved: Odyssey to the West (PC)
27. Castlevania: Lords of Shadow (PC)
26. Ni no Kuni: Wrath of the White Witch
25. Brütal Legend (PC)
24. Splinter Cell: Blacklist
23. Metal Gear Rising: Revengeance
22. FIFA 14
21. Super Mario 3D World

Trzecia dziesiątka to gry, którym naprawdę niewiele zabrakło, by dostać się do ścisłego zestawienia. SimCity budziło ogromne emocje w dniu i po premierze. Ostatecznie zajmuje w naszym ranking 30. pozycję, wspólnie z ArmA 3.

„Po trudnym początku spędziliśmy razem dziesiątki godzin. Origin pokazuje, że 200, lecz gdzieś dopiero przy 20 miałem pierwsze prawdziwie udane uruchomienie” - opowiada użytkownik ollbrzym. Po czym, z pewną dozą tajemniczości, dodaje: „Poza tym darowanemu (z procesorem) koniowi się w zęby nie zagląda.”

ArmA 3 zadebiutowała 12 września na PC. Wymagająca, sieciowa strzelanka wojenna nie każdemu przypadnie do gustu; gromadzi jednak rzeszę miłośników, którzy doceniają realizm i kompletność rozgrywki. „Nie jest to gra dla szerokiego grona odbiorców, co w tych czasach stanowi jej ogromną zaletę. Niemniej, z wielu powodów nawet początkujący miłośnicy strzelania mogą ten tytuł docenić i polubić - wymaga to jednak wielu godzin zabawy i cierpliwości” - napisał w swoich wrażeniach Jerzy.

Któż nie lubi pełzających umarlaków, płatanych na części kataną lub młotem, z domieszką odrobiny prądu? Użytkownik striker01 podkreśla, że Dead Island: Riptide (29. miejsce) to „prosta i zawadiacka gra o zombie, którą wspomina cieplej niż część pierwszą”.

Być może ze względu na nieco niszowy charakter i wyłączność platformową, znakomicie ocenione Ni no Kuni zajęło dopiero 26. miejsce. „Ni no Kuni: Wrath of the White Witch jest grą wybitną. Oszałamia piękną oprawą artystyczną, wciąga na dziesiątki godzin niebanalną fabułą. Jest tytułem dopracowanym pod każdym względem i przedstawia spójną, interesującą wizję” - napisał w naszej recenzji Damian, wystawiając grze możliwie najwyższą notę 10/10.

„Dowód na to że jRPGi są nadal pożądane przez graczy z zachodu” - dodaje użytkownik sanctusastero.

Kolejne miejsca są chyba mniej zaskakujące niż omawiane wcześniej tytuły z czwartej dziesiątki. Splinter Cell: Blacklist mniej spodobał się Łukaszowi. We wstępie do recenzji wyjaśniał, że „szósta odsłona przygód Sama Fishera jest najbardziej rozbudowana i bogata w tryby i misje poboczne. Po drodze utraciła jednak autentyczność i uczucie płynnej narracji, dobrze znane serii Splinter Cell.” Ocena: 7/10.

„Na tej generacji najlepszy Splinter Cell bez cienia wątpliwości” - przekonuje z kolei użytkownik xkolek. W podobnym tonie wypowiada się Mathayo: „Skradanek w 2013 wiele nie było. Może i Splinter Cell odszedł troszkę w stronę akcji, ale jak ktoś chce, można spokojnie w starym stylu się poskradać.”

„Stworzenie tak odmiennego od oryginalnej serii epizodu i skoncentrowanie się na akcji było bardzo trudnym, ale i odważnym krokiem. Platinum Games wywiązało się z zadania. Stworzyło wymagającego i ekscytującego slashera, ale część fabularna nie posiada już poziomu i głębi, do którego przyzwyczaiły nas opowieści z serii Metal Gear Solid” - w taki oto sposób o Revengeance pisał u nas Łukasz, wystawiając notę 7/10.

Użytkownik ZlyCzlowiek równie dobrze wypowiedział o tegorocznym Metal Gear Rising: „Krótki, nie porywający graficznie, z banalną fabułą... ale za to z jednym z najbardziej satysfakcjonujących systemów walki slasher w uniwersum świata Metal Gear i Raidenem w roli protagonisty. Efekciarstwo i czysta radocha, ale nie pozbawiona wyzwania. No i ten soundtrack. Pozytywne zaskoczenie 2013 roku!”

„Bardzo dobra technicznie gra, z mega płynną animacją. Wymagająca, ale dająca satysfakcje z rozgrywki. Ciekawe, lecz lekko za słabe nawiązania do świata MGS” - dodaje adelvent.

Przed świętami, jak i po świętach warto trochę poskakać, pobiegać i pokopać. Nie ma lepszego miejsca na tego rodzaju rozrywkę niż wirtualne boiska Fify 14. (To taki nieśmieszny żart: naprawdę warto się ruszać na świeżym powietrzu!).

Miejsce 22. i praktycznie próg finałowej dwudziestki to dla tegorocznej Fify być może nieco rozczarowujące rozstrzygnięcie. Nasz stały Czytelnik - Ja007 - umieścił tytuł na pierwszym miejscu swojego rankingu i napisał: „FIFA 14 w wersji nexgtenowej - najlepsza gra piłkarska w historii serii.”

„Według mnie ta część jest najlepszą odsłoną serii. Jedyną wadą tej gry jest to, że nie wydali jej na PC w tej wersji, co na PS4” - podsumował tymczasem użytkownik Shift3, również przyznając Fifie pierwszej miejsce w swoim zestawieniu. Wersję PC oceniał u nas Jerzy: „FIFA 14 na pierwszy rzut oka stanowi raczej uaktualnienie poprzedniej części, jednak po wgryzieniu się w szczegóły i rozegraniu pierwszych kilkunastu spotkań, odnajdziemy tu świadomie przeprojektowaną mechanikę rozgrywki.” Nota: 8/10.

Pięknie jest widzieć w takich zestawieniach świetne gry na nieco mniej popularną w Polsce konsolę Nintendo Wii U. Nie mogło być inaczej. Mario zamyka nasz ranking „Poza zestawieniem”, praktycznie o włos przegrywając wejście do ścisłego finału. „Szeroki uśmiech na twarzy, niezobowiązująca i szalenie wciągająca zabawa dla młodszych i starszych, a nawet spore wyzwanie - to wszystko dostarcza z nawiązką Super Mario 3D World” - podsumował w naszej recenzji Mateusz, wystawiając bardzo wysoką ocenę: 9/10.

„Znów Mario i znów rewelacyjny. Jeśli ktoś ma karmić nas odgrzanymi kotletami, to tylko Nintendo i tylko w takiej postaci, jak Super Mario 3D World” - dodaje użytkownik Axi0maT.

-

Czy któreś miejsce szczególniej Was zaskoczyło? Dajcie znać w komentarzach!

Reklama

Skocz do komentarzy (9)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (9)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami