Mafia: Edycja Ostateczna - Recenzja: propozycja nie do odrzucenia

Klasyczny remake.

Remake pierwszej odsłony Mafii jest świetnie zrealizowanym tytułem, przy którym dobrze będą się bawić miłośnicy oryginału oraz nowi gracze. Wszystko za sprawą wyważenia między starymi a nowymi elementami.

Znana z oryginału filmowa historia nadal pozostaje jedną z najlepszych fabuł w grach wideo. Wcielamy się w postać Thomasa Angelo - taksówkarza, który zostaje wplątany w mafijną epopeję. Bohater przypadkowo trafia na szalony kurs z gangsterami, uciekającymi przed mafijną konkurencją. Nietypowa przygoda otwiera przed Tommem drzwi do półświatka, a my stajemy się świadkami jego wewnętrznej przemiany.

Ta zachodzi w okrutnym świecie zbrodni, wypełnionym nietuzinkowymi postaciami. Kreacje Pauliego, Sama, Salieriego czy Franka są nakreślone tak realistyczne, że często czujemy, jak byśmy oglądali prawdziwe postacie, a nie trójwymiarowe modele. Autorzy fenomenalnie zarysowali poszczególne charaktery, ukazując mafiosów jako ludzi z wieloma problemami, które starają się ukryć pod stylowymi płaszczami i kapeluszami.

Mafia_Edycja_Ostateczna_Recenzja01
Klimat filmów gangsterskich czuć na każdym kroku (Mafia: Edycja Ostateczna - Recenzja)

Wszystkie sceny są przemyślane i ogląda się je z prawdziwą przyjemnością. Duża w tym zasługa świetnie napisanych dialogów, w których pod luźną formą można wyczuć gęstą atmosferę. Wprawdzie autorzy remake'u dokonali pewnych zmian, ale udało im się zachować specyficzny styl pierwowzoru.

Nowa wersja Mafii oferuje sporo drobnych, często opcjonalnych nowości dostosowanych do współczesnych czasów. Podczas strzelanin możemy ukrywać się za osłonami, a policję zgubimy łatwiej dzięki przeszkodom na drogach.

Od tej pory możemy też wybrać poziom trudności i korzystać z motocykli. Przejażdżki i pościgi nabierają dzięki nim dodatkowych rumieńców, chociaż jednoślady należy traktować bardziej jako ciekawostkę. Pojawiła się też opcja ominięcia dłuższych przejazdów przez miasto w trakcie wykonywania misji.

Mafia_Edycja_Ostateczna_Recenzja02
Strzelaniny są niezwykle przyjemne (Mafia: Edycja Ostateczna - Recenzja)

Nie warto jednak tego robić, ponieważ odkrywanie Lost Heaven jest przyjemnością samą w sobie. Fikcyjna metropolia genialnie oddaje klimat amerykańskich miast lat 30. zeszłego stulecia. Niezwykłe samochody, charakterystyczne kreacje oraz luksusowe dzielnice poprzedzielane rewirami biedoty sprawiają piorunujące wrażenie.

Całość nabiera rumieńców za sprawą świetnej ścieżki dźwiękowej z utworami jazzowymi na czele. Nawet na tym polu twórcy postanowili dodać coś od siebie w postaci nowych audycji radiowych. Przejazd przez miasto podczas słuchania bieżących wiadomości czy trwającego na żywo meczu, o którym czytaliśmy w porannej prasie, to tylko kilka z klimatycznych smaczków.

Tytuł zasługuje na uwagę również pod względem rozgrywki. W kolejnych rozdziałach opowieści prowadzimy na przemian strzelaniny, walczymy wręcz, skradamy się czy bierzemy udział w pościgach. Umiejętne przeplatanie poszczególnych form zabawy oraz dopracowanie etapów sprawia, że każda z misji zapada w pamięci nawet po zakończeniu gry.

Mafia_Edycja_Ostateczna_Recenzja03
Efektowne pościgi są na porządku dziennym (Mafia: Edycja Ostateczna - Recenzja)

Liniowa kampania jest zdecydowanym atutem, przez który nie odczuwa się braku zadań opcjonalnych czy miałkich aktywności pobocznych. Jedynym urozmaiceniem, oprócz sekretów i encyklopedii aut, jest tryb swobodnej jazdy, gdzie możemy bez ograniczeń poruszać się po mieście, korzystając ze zdobytych pojazdów, kradnąc nowe czy dokonywać rozbojów z użyciem broni.

Pod względem technicznym oglądamy remake z prawdziwego zdarzenia i dokładnie tak powinny wyglądać wszystkie wersje odświeżone, gdy twórcy lub wydawca decydują się na ten krok. Co ciekawe, do wyboru są różne poziomy trudności, w tym także „klasyczny”, który nieco bardziej przybliża symulacyjny charakter oryginału - choć trzeba przyznać, że brakuje trochę taktycznego zacięcia, z którego również słynęła „jedynka”.

Zobacz: Mafia 1 Edycja Ostateczna - Poradnik, Solucja

Mafia: Edycja Ostateczna nie jest oczywiście tytułem bez wad. Wiele do życzenia pozostawia zachowanie przeciwników czy sterowanie za pomocą myszki i klawiatury w walce wręcz. Dla wielu nowych odbiorców zaskakujący może być brak jakichkolwiek aktywności i misji pobocznych, które znamy z większości dzisiejszych gier z otwartym światem.

Mafia_Edycja_Ostateczna_Recenzja04
Prowadzenie motocykli jest naprawdę satysfakcjonujące (Mafia: Edycja Ostateczna - Recenzja)

Nie zmienia to jednak faktu, że odświeżona wersja starego hitu nadal przyciąga blaskiem oryginalnego scenariusza, niepowtarzalnego klimatu i wciągającej rozgrywki. Mafia powróciła w pięknym stylu i grzechem byłoby nie sięgnąć po ten tytuł.

Plusy: Minusy:
  • fabuła i sposób prowadzenia narracji
  • rewelacyjnie nakreślone postacie
  • klimat mafijnej Ameryki lat 30
  • dopracowane misje
  • wygląd Lost Heaven oraz pojazdów
  • niewygodna walka wręcz (PC)
  • sztuczna inteligencja przeciwników

Platforma: PC, Xbox One, PlayStation 4 - Premiera: 25 września 2020 - Wersja językowa: polska (napisy) - Rodzaj: gra akcji - Dystrybucja: cyfrowa, pudełkowa - Cena: 150 zł - Producent: Hangar 13 - Wydawca PL: Cenega Polska

Recenzja gry Mafia: Edycja Ostateczna została przygotowana na podstawie egzemplarza na PC dostarczonego nieodpłatnie przez wydawcę.

Reklama

Zasady oceniania gier w Eurogamer.pl

Skocz do komentarzy (9)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (9)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami