Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mafia 1 Edycja Ostateczna - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, wszystkie misje, znajdźki i sekrety.

Witamy w poradniku do Mafia Edycja Ostateczna. To pełnoprawny remake kultowej gry z 2002 roku, zbudowany od podstaw na nowoczesnym silniku i przy zastosowaniu aktualnych standardów dotyczących sterowania.

Gra pozostaje wierna pierwowzorowi, więc nie jest to klasyczna produkcja z otwartym światem. Lost Heaven można co prawda swobodnie zwiedzać, ale struktura opowieści jest całkowicie liniowa oraz pozbawiona aktywności pobocznych.

W niniejszym przewodniku do Mafia 1 znajdziesz porady dotyczące konkretnych zagadnień rozgrywki, dokładny opis przejścia, a także spis i lokalizację sekretów. Życzymy miłej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Mafia 1

Poznaj podstawy rozgrywki oraz kilka sztuczek. Dowiedz się, jak walczyć, uciekać policji czy korzystać z garażu.


Opis przejścia, misje główne

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych rozdziałów składających się na kampanię fabularną. Wystarczy wybrać interesujący nas etap i kliknąć na niego.


Sekrety i znajdźki

Poniżej znajdziecie strony poświęcone wszystkim rodzajom sekretów, jakie znajdują się w grze. Poszczególne podstrony zawierają opisy oraz zdjęcia i mapy ułatwiające lokalizowanie znajdziek.


Interfejs i ikony na ekranie

Interfejs remake'u Mafii nie jest może zbyt skomplikowany, ale warto krótko go omówić.

 1. Aktualne zadanie
 2. Prędkościomierz i obrotomierz. Czerwony znacznik to dozwolona, przepisowa prędkość
 3. Aktualny cel
 4. Droga do celu, wyznaczona przez czerwoną linię
 5. Policja w samochodzie
 6. Policjant poruszający się pieszo

Interfejs nieco zmienia się podczas policyjnego pościgu:

 1. Znacznik wykrywania (dostrzegania) prze policję
 2. Cel misji. Biała ikona z wykrzyknikiem oznacza, że odblokuje się dopiero, gdy zgubisz pościg. Możesz już jednak zmierzać w jego stronę
 3. Stopień pościgu (gwiazdki) i typ kary (ikona). Migające gwiazdki oznaczają, że gubisz pościg
 4. Utrudnienia drogowe. Przejdź przez nie, by zgubić policję

Mafia Edycja Ostateczna - porady ogólne

Zapoznaj się z tymi wskazówkami przed rozpoczęciem przygody, aby pełniej czerpać przyjemność z rozgrywki.

 • Wbrew pozorom, pistolety i rewolwery to jedne z najlepszych broni w grze. Celuj w głowy, a będziesz mógł szybko eliminować wrogów bez sięgania po ciężki arsenał
 • Jeśli nie pasuje ci model jazdy, możesz pomijać dotarcie do kluczowych punktów misji
 • W menu ustawień dostosujesz, czy policja ma reagować tylko na szczególnie niebezpieczne występki, czy już na złamanie przepisów drogowych
 • Jeśli goni cię policja, nie zawsze najlepszym wyjściem jest ucieczka. Przy jednej gwiazdce pościgu po zatrzymaniu otrzymasz przykładowo tylko mandat, który nie wpływa negatywnie na żaden aspekt przygody - jako że nie gromadzisz tu pieniędzy
 • Grając na klawiaturze, zmień przypisanie klawisza odpowiedzialnego za taranowanie. Trzymając F, trudno jest jednocześnie skręcać
 • Naucz się driftować, co pomoże ci zachować niezłą prędkość przy zakrętach. Podpowiedź: zaciągnij hamulec znacznie wcześniej, niż zrobiłbyś to w grze z nowoczesnymi autami
 • Puste w środku znaczniki przeciwników podpowiadają, że wrogowie znajdują się nad lub pod tobą
 • W trakcie strzelaniny również możesz walczyć wręcz - w niektórych przypadkach to lepsze niż przeładowanie pustej broni
 • W Mafii 1 możesz przenosić ciała, aby uniknąć zaalarmowania pozostałych przeciwników
 • Od pewnego momentu w warsztacie Vincenza znajdziesz mnóstwo broni do wyboru przed misją
 • Nie ma możliwości zaznaczenia dowolnego punktu na mapie
 • Gdy zobaczysz na minimapie ikonę oka, ucieknij stamtąd jak najszybciej, by nie spotkać policji. To oznaczenie świadka przestępstwa, który zamierza wezwać funkcjonariuszy na miejsce
 • Spoglądaj na minimapę podczas walki, by zlokalizować położenie przeciwników, a także apteczek i amunicji
 • Pamiętaj przy tym, że wrogowie nie są widoczni na minimapie, dopóki bohater ich nie zobaczy lub usłyszy
 • „Przyklejając się” do ściany przy drzwiach, możesz je otworzyć, nie zwracając na siebie uwagi

Bohaterowie gry

Zapoznaj się z najważniejszymi postaciami, które grają główne role podczas przygody fabularnej:

Tommy Angelo - główny bohater. Poznajemy jego losy, kiedy jest jeszcze taksówkarzem, zarabiającym niewielkie pieniądze na ulicach Lost Heahen. Los chciał, że podczas nietypowego kursu Tommy spotyka dwóch członków mafii, dzięki którym wchodzi do szeregów rodziny Salierich. Początkowo wykonuje standardowe zlecenia, ale z czasem wplątuje się w wojnę gangów, walczących o wpływy w mieście, stając się kluczowym członkiem organizacji.

Don Salieri - szef i założyciel mafijnej rodziny Salierich. Odpowiada za organizację akcji oraz planowanie. Od samego początku widzi w Tommym potencjał, dzięki czemu bohater szybko zdobywa wysoką pozycję w hierarchii grupy. Od 1921 roku Salieri toczy walkę o wpływy z Donem Morello.

Don Morello - szef rodziny Morello. Dawniej przyjaźnił się z Salierim, gdy służyli jeszcze w rodzinie Don Peppone'a. Po śmierci szefa, Salieri i Morello wzajemnie obwiniali się za tragedię, co poskutkowało rozłamem i podzieleniem Lost Heaven na dwie strefy wpływów. Od tamtej pory to najwięksi wrogowie.

Paulie - członek rodziny Salierich i przyjaciel Tommy'ego, który często współpracuje z bohaterem. Porywczy i energiczny.

Sam - kolejny partner Salierich, a więc i Angelo. Wykazuje się niezwykłą lojalnością w stosunku do rodziny.

Sarah - córka Luigiego, właściciela baru Salierich. Opiekuje się Tommym, co uświadamia bohaterowi, że chce spędzić z nią resztę życia.

Frank - prawa ręka Salieriego, doradca Dona i jego największy przyjaciel. Opiekuje się rodziną pod kątem prawnym i finansowym.


O serii Mafia

Cykl Mafia rozpoczął się w 2002 roku, kiedy studio Illusion Softworks zakończyło prace nad pierwszą częścią na PC. Czeski zespół udowodnił, że jest w stanie stworzyć angażującą opowieść gangsterską, zaskakującą klimatem i fabułą. Choć grze nieco brakowało do ideału, otrzymała bardzo wysokie oceny. Niespodziewany sukces skłonił deweloperów do przygotowania wersji na konsole PS2 oraz Xbox.

Kontynuacja - Mafia 2 - ukazała się dopiero w 2010 roku. Akcja toczy się tu w mieście Empire Bay, kilkanaście lat po wydarzeniach z pierwszej części. Kierujemy też oczywiście nowym bohaterem. Vitto Scaletta to były żołnierz, który po zakończeniu służby próbuje zagwarantować sobie godziwe życie. Okazuje się, że stosunkowo łatwym sposobem zarobienia dużych pieniędzy jest ścieżka gangstera, więc protagonista dołącza do rodziny mafijnej.

Mafia 2 rozwinęła część aspektów „jedynki”, proponując między innymi wygodniejszy model strzelania z systemem osłon. Gra uzyskała wysokie oceny, choć trzeba przyznać, że nie była tak chwalona przez fanów, jak poprzedniczka.

Przechodzimy do roku 2016, w którym na PC i konsolach zadebiutowała Mafia 3, tym razem osadzona w 1968 roku i oferująca możliwość wcielenia się w Lincolna Clay'a, weterana wojny w Wietnamie. Bohater mści się na oprawcach, którzy zabili członków jego przestępczej organizacji.

Za grę odpowiada studio Hangar 13. Choć zespół składał się z byłych pracowników Illusion Softworks, recenzenci byli zgodni - w Mafii 3 trudno znaleźć choć część magii pierwszej i drugiej części serii. Największą bolączką gry jest powtarzalność zadań w otwartym mieście, choć trzeba przyznać, że model strzelania jest zrealizowany zdecydowanie najlepiej z całej serii.

Najlepszą metodą zapoznania się z całą serią jest Trylogia Mafia. To pakiet, na który składa się remake Mafii 1, remaster Mafii 2 oraz pełne wydanie Mafii 3. Gry można też nabyć pojedynczo.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Mafia: Definitive Edition

PS4, Xbox One, PC

Related topics
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze