Crusader Kings 3 - premiera i najważniejsze informacje

Nowości, zmiany, mechanika i szczegóły.

Crusader Kings 3 to sequel jednej z najciekawszych i najbardziej nietypowych strategii historycznych, na który fani czekają od ośmiu lat. Deweloperzy mieli sporo czasu, by przemyśleć formułę rozgrywki i interesujące zmiany.

Seria ta łączy elementy strategii dyplomatyczno-militarnej z aspektem RPG. Nie inaczej wygląda to w trzeciej odsłonie, ponieważ tu także wcielamy się w konkretnego władcę, rozwijamy go i wykonujemy własne cele.

Twórcy chcą uczynić CK3 grą bardziej przystępną, ale nie przez zbytnie upraszczanie mechaniki, a bardziej poprzez czytelniejszy projekt interfejsu i zastosowanie intuicyjnych rozwiązań.

  • Premiera: 2020
  • Platforma: PC
  • Wersja językowa: angielska
  • Producent: Paradox Development Studio
  • Wydawca: Paradox Interactive

Data premiery i edycje

Crusader Kings 3 zadebiutuje w 2020 roku. Nie podano konkretnej daty premiery, ale prawdopodobnie gra ukaże się przed końcem wakacji - Paradox zazwyczaj wydaje swoje strategie wiosną lub latem.

Produkcja trafi tylko na PC.

Obecnie nie przedstawiono jeszcze żadnej oferty związanej z zamówieniami przedpremierowymi. Ta zostanie zapewne ujawniona, gdy wydawca poda oficjalną datę premiery gry.

ck3

Historia, świat gry

Crusader Kings 3, jak poprzednie części serii, to strategia historyczna z akcją w czasach średniowiecznych. Kampanię możemy rozpocząć najwcześniej w 867 roku, ale dostępne są też opcje startu w późniejszych wiekach.

Już w momencie premiery dostępny obszar gry obejmie nawet Indie, a wcielić będziemy mogli się nie tylko we władcę z Europy, ale także w muzułmańskich przywódców z Bliskiego Wschodu.

Świat Crusader Kings jest tak zróżnicowany, jak świat w średniowieczu - a więc różnice między państwami i narodowościami bywają duże oraz istotne. Przedstawiciele różnych religii mogą mieć spore problemy z osiągnięciem kompromisu, a różnice kulturowe też nie są czymś, co można zignorować.

Gra nie oferuje żadnej konkretnej fabuły. Wyznaczamy sobie cel i próbujemy go osiągnąć - może to być zdobycie jakiegoś regionu, założenie religii, wzbogacenie się na krucjatach czy po prostu jak najdłuższe pozostanie przy władzy.

ck1

Historię naszej postaci budują przeróżne wydarzenia losowe, które pozwalają dokonywać wyborów wpływających choćby na to, jakie cechy zyskujemy czy jak postrzegają nas inni możni.

Gameplay

Rozgrywka w Crusader Kings 3 to przede wszystkim czytanie, analizowanie i podejmowanie decyzji. Najważniejszy jest aspekt zarządzania dyplomacją, naszym bohaterem i królestwem (czy inną jednostką administracyjną, którą nadzorujemy).

Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym, ale upływ czasu możemy zatrzymać lub przyspieszyć wedle uznania - niczym w grach typu SimCity. Nigdy nie musimy więc szybko i bez przemyślenia dokonywać żadnych wyborów.

Możemy skupiać się na różnych aspektach działalności władcy. Zajmujemy się między innymi wyznaczaniem zadań dla szpiegów czy doradców, przekonywaniem możnych do swojego stanowiska, przekupywaniem, spiskowaniem czy nadawaniem tytułów.

Ważne są też aranżacje małżeństw. Dobrze wybrany partner czy partnerka (dla władcy lub jego potomka) może pomóc w kwestiach dyplomatycznych lub podwyższeniu swojego statusu na arenie międzynarodowej.

Crusader Kings oferuje wiele innych możliwości, jak choćby prowadzenie wojen, zakładanie własnej religii czy organizowanie długotrwałych działań, które doprowadzą ostatecznie do pogorszenia sytuacji w jakimś regionie i umożliwią przejęcie go bez działań militarnych. Opcji jest mnóstwo.

ck2

Nieraz może się też zdarzyć, że nasza postać zginie. To jednak nie zawsze oznacza koniec - jeśli doczekaliśmy się dziecka, to kontynuujemy rozgrywkę jako dziedzic tronu.

Jedną z ważniejszych nowości w Crusader Kings 3 jest rozbudowane drzewko talentów związane z bardziej przemyślanym, lepiej przemyślanym i - przede wszystkim - czytelniejszym systemem rozwoju bohatera lub bohaterki.

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami