Devil May Cry 5 to kontynuacja znanej serii slasherów od firmy Capcom. Za projekt odpowiada Hideaki Itsuno, który jest związany z serią od długiego czasu. Akcja DMC 5 ma miejsce kilka lat po wydarzeniach z Devil May Cry 4.

W mieście Red Grave pojawia się krwiożercze drzewo, którego wystające z ziemi korzenie zabijają mieszkańców. Po drugiej stronie barykady znajdzie się trójka łowców demonów - poza Dantem zobaczymy Nero oraz nową postać, V.

Gra zadebiutuje na wszystkie najważniejsze platformy: PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Przygody łowców zobaczymy w rozdzielczości 4K oraz w 60 klatkach na sekundę grając na konsoli PlayStation 4 Pro i Xbox One X. Gra wesprze również tryb HDR.

  • Premiera: 8 marca 2019
  • Platforma: PS4, X1, PC
  • Producent: Capcom
  • Wydawca: Capcom
  • Wydawca PL: Cenega
  • Wersja językowa: polska, angielska

Devil May Cry 5 ma charakteryzować się między innymi dobrze przygotowaną, fotorealistyczną oprawą graficzną oraz poprawionymi i nieco inaczej zachowującymi się animacjami postaci. Grę zaprojektowano na autorskim silniku studia - RE. Dodatkowo pojawią się także elementy sieciowe w miejscach, gdzie będzie potrzebna obecność trzech bohaterów. W pozostałych misjach będziemy grać w trybie pojedynczego gracza.

dmc5_01

Data premiery, edycje gry i dema

Data wydania gry na wszystkie platformy została ustalona na 8 marca 2019 roku. Grę można zakupić w dwóch wersjach - standardowej oraz Deluxe, a każda z nich dodatkowo w wariancie przedsprzedaży. Pre-order wersji Standard zawiera m.in. dodatkowy kolor kostiumów bohaterów i bohaterek.

W edycji Deluxe znajdziemy 4 ekskluzywne wersje Devil Breakera, cutscenki w formie rzeczywistych nagrań zamiast renderów, 12 utworów z poprzednich części skomponowanych na potrzeby walki czy inny wariant motocyklu Cavaliere R, który stanowi arsenał Dantego. Wersja przedsprzedażowa wzbogaconego zestawu zawiera dodatkowo m.in. alternatywne kostiumy i 100 000 czerwonych kul (ang. Red Orbs).

Warto zaznaczyć, że 7 lutego na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One ukaże się drugie demo gry. Możliwe, że zaoferuje wcześniej nieznane fragmenty rozgrywki. Pierwsze demo było dostępne tylko na platformie Microsoftu do 6 stycznia.

dmc5_02

Fabuła i bohaterowie

Akcja gry toczy się kilka lat po historii z Devil May Cry 4. Miasto Red Grave jest terroryzowane przez tajemnicze drzewo demonów, które wyrosło w środku metropolii. Wystające korzenie rośliny atakują i wysysają krew z ciał mieszkańców. Do akcji wkracza Nero - łowca demonów - razem z Nico, ekspertką od broni i dostarczycielką jego nowego arsenału.

Do walki z siłami zła włączy się Dante oraz nowa postać - tajemniczy V. Bohaterowie mają od czasu do czasu walczyć ramię w ramię. Zapewne ich losy splotą się także fabularnie. Według twórców, na drodze trójki łowców demonów stanie najpotężniejszy do tej pory przeciwnik w serii.

Rozgrywka

Twórcy postanowili rozwinąć dotychczasowe rozwiązania i wprowadzić kilka zmian. Nową grywalną postacią w serii jest V, który ma inny styl walki. Przede wszystkim atakuje magicznymi ciosami z dystansu oraz polega na wsparciu przywoływanych zwierząt.

Kolejną nowością jest mechaniczna ręka Nero, do której przytwierdzamy różne warianty przedramion, zwanych Devil Breakerami. Bohater w wyniku wcześniejszych wydarzeń stracił demoniczne ramię. W jego miejsce otrzymał od Nico specjalną protezę.

W zależności od wyboru, gadżety umożliwią szybowanie, spowolnienie czasu czy strzelanie z mini-rakietnicy. Co ważne, mamy ograniczoną liczbę silniejszych ciosów, a otrzymywane obrażenia mogą zmniejszać dostępną pulę ataków.

dmc5_03

Nie będziemy mieć pełnej dowolności w wyborze gadżetów - wykorzystujemy je zgodnie z kolejką. Nowego wariantu użyjemy po zniszczeniu aktualnie przymocowanego. To rozwiązanie sprawia, że taktykę musimy dopasowywać do wyposażenia, a nie odwrotnie. Warto mieć także na uwadze fakt, że nawet w trakcie uniku możemy otrzymać ciosy, a co za tym idzie odnieść obrażenia.

Do arsenału Dantego dołącza motocykl Cavaliere R, którym można efektownie (i efektywnie) rozjeżdżać wrogów. Poza tym bohater będzie korzystać z mieczy i pistoletów. Jeżeli chcemy się oswoić z walką, możemy w specjalnym trybie szlifować zdobyte umiejętności i posługiwanie się bronią.

W Devil May Cry 5 pojawią się elementy sieciowe - będziemy mogli wspomagać innych graczy w walce z wrogami w misjach, gdzie będzie walczyć trójka bohaterów. Jeżeli dołączymy do znajomego, na końcu gry ocenimy jego zmagania, a ten przy odpowiednich wynikach może uzyskać specjalne nagrody.

W ramach gry zbieramy kolorowe kule, które następnie wymieniamy na ulepszenia oraz nowe kombosy. DMC 5 umożliwi również zakup kul w formie mikrotransakcji, co zdaniem twórców przyda się tym, którzy chcą zaoszczędzić czas i zarazem nie powinno mieć wpływu na poziom trudności gry.

Zmiany techniczne

Wykorzystanie własnego silnika, RE Engine, ma dać twórcom możliwość stworzenia lepszej oprawy graficznej gry. Otrzymamy lepsze efekty światła, a także wyglądu otoczenia. Deweloperzy postawili również na lepszy system animacji postaci. Oznacza to, że nie będziemy mogli dowolnie anulować ataku, tak jak w poprzednich częściach. Możliwe jest, że postać wykona ruch do końca, nawet jeżeli daliśmy znać grze, że chcieliśmy z niego zrezygnować.

dmc5_04

W zależności od efektów walki z wrogami, będziemy mieć do czynienia ze zmienną ścieżką dźwiękową gry. Według twórców dźwięki będą się zmieniać w zależności od tego, jaki wynik otrzymamy za walkę. Za wysokie noty usłyszymy między innymi chór.

Gra dodatkowo zaoferuje specjalny tryb fotograficzny. Dzięki niemu możemy tworzyć dynamiczne zrzuty z naszych walk.

Reklama

O autorze

Redakcja

Redakcja

Zespół redakcyjny

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Więcej artykułów od Redakcja