Prey - jak się leczyć, pancerz i kondycja

Uzupełniamy zdrowie oraz regenerujemy tarczę i siłę.

Gra Prey z 2017 roku stanowi wspaniały ukłon w kierunku strzelanin w starym stylu. Założenia są na pierwszy rzut oka proste, a świat obserwujemy z perspektywy oczu głównego bohatera. Elementami ze starszych gier, do których odnosi się ten tytuł, są niewątpliwie brak możliwości dokładnego sterowania, ale także nie regenerujące się samo zdrowie.

Niemal wszystkie dzisiejsze gry oferują bowiem automatyczną regenerację utraconych punktów życia lub przynajmniej wspomaganie tego procesu. Prey nie pozwala na coś takiego i nawet najdłuższe ukrywanie się w spokojnym kącie czy za ścianą nie przyniesie bohaterowi poprawy samopoczucia. Uzdrowić się zatem należy manualnie.

Poniżej przedstawimy kilka sposobów na odzyskanie sił witalnych oraz wzmocnienie pancerza, a także poruszymy krótko kwestie związane z kondycją.

Zasobnik z operatorami i apteczki

Na poniższym obrazku możesz zauważyć trzy zaznaczone elementy związane z interfejsem. Pierwszy z nich, oznaczony na niebiesko i ikoną pulsu (1) odnosi się do twojego poziomu zdrowia. Gdy spadnie do zera, nastąpi śmierć głównego bohatera i konieczność wczytania ostatniego zapisu stanu gry.

016
Paski zdrowia, pancerza i kondycji.

Drugi to pancerz symbolizowany przez ikonę tarczy (2). Wspomaga w walce z każdym rodzajem przeciwnika, wydłużając nieco wytrzymałość. Ostatnim elementem jest pasek kondycji (3), który zużywa się wraz z wykonywaniem przeróżnych czynności - od biegania sprintem po walkę przy użyciu broni białej, na przykład klucza francuskiego.

Regeneracja zdrowia najłatwiejsza jest poprzez korzystanie z apteczek, które regularnie będziesz odnajdywał w świecie gry, zazwyczaj w specjalnych skrzynkach wiszących na ścianie. Możliwe jest także tworzenie apteczek przy skorzystaniu z fabrykatora. To najłatwiejsza i najszybsza metoda na odzyskanie naprawdę dużej części zdrowia.

W świecie gry odnajdywać będziesz także różne owoce lub inny rodzaj pokarmu. Nie są tylko ozdobnikami, a zjedzenie ich poprawia nieco stan zdrowia. Gdy zatem nie mamy alternatywy, pozostaje spożywać pokarm. Korzystaj także z dozowników wody. Ich skuteczność co prawda nie zachwyca, ale można do nich wracać nieskończoną ilość razy. Takie rozwiązanie polecamy jednak tylko cierpliwym graczom.

Ciekawym elementem są także zasobniki z operatorami, czyli niewielkimi, lewitującymi robotami, które po zbadaniu twojej osoby i zdiagnozowaniu problemu mogą uleczyć cię błyskawicznie. Takie zasobniki rozmieszczone są w różnych miejscach świata gry, a na mapie oznaczone są czerwonymi ikonami. Ilość operatorów możliwych do uzyskania dzięki zasobnikom jest ograniczona, a same roboty łatwo ulegają zniszczeniom podczas walki.

Istnieją także operatorzy inżynieryjni - regenerują jednak nie zdrowie, ale właśnie pancerz. Nie mogą być stosowane zamiennie, dlatego przed przywołaniem któregokolwiek dobrze sprawdź stany pasków. Nie przywołuj operatora, jeśli nie potrzebujesz naprawdę pomocy.

Korzystaj także z ulepszeń oferowanych przez użycie neuromodów. Kilka pozycji odnosi się do zwiększenia skuteczności apteczek, ale też zwiększa maksymalny poziom zdrowia czy tarczy. To bardzo dobra inwestycja niezależnie od tego, jaki styl gry preferujesz.

Wytrzymałość i kondycja

W tym miejscu powracamy do kwestii związanych z wytrzymałością naszego bohatera, zobrazowaną poprzez pasek znajdujący się w dole ekranu. Pojawia się on tylko wtedy, gdy wykonujemy czynności pozbawiające nas kondycji, a więc walkę w zwarciu czy szybki bieg.

W przeciwieństwie do zdrowia czy pancerza, kondycja regeneruje się po krótkim czasie, gdy nie wykonujesz intensywnych czynności.

017
Większe grupy nieprzyjaciół staraj się trzymać na większy dystans i nie uderzaj kluczem francuskim na ślepo - błyskawicznie wyczerpiesz swoją kondycję.

Dlaczego kondycja w Prey jest ważna - otóż gdy pasek przedstawiający ją spadnie do zera, nasza postać będzie ociężała i powolna. Wówczas narażeni jesteśmy na śmiertelnie niebezpieczne ataki przeciwnika. W takiej sytuacji nawet z pozoru niegroźne mimy, czyli czarne pajęczaki potrafiące przybrać dowolną postać, mogą okazać się gwoździem do trumny naszego bohatera.

Spis treści: Prey - Poradnik, Solucja

Zobacz też:

- Prey - tworzenie przedmiotów i recykling

- Prey - hakowanie: drzwi, sejfy i komputery

- Prey - neuromody: umiejętności i moce, ulepszenia

Oczywiście walka z większymi nieprzyjaciółmi będzie wówczas praktycznie niemożliwa. Wykorzystując zatem klucz francuski do obrony obserwuj cały czas pasek kondycji i nie dopuść do jego zupełnego wyczerpania. Staraj się wystosowywać celne ciosy, a szybkich wrogów najpierw potraktuj LEPIKiem, dzięki czemu znacznie ich spowolnisz.

Sprintu z kolei używaj tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba, czyli na przykład podczas ucieczki czy szybkiego przemieszczania się w walce z większymi przeciwnikami, a także przeskakiwaniu na dalsze odległości. Nawet podczas trudniejszych walk nie zawsze jest potrzeba biegania, wtedy skup się raczej na unikaniu ataków i celnym wyprowadzaniu ciosów czy strzelaniu.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami