Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Video: Najciekawsze sposoby karania oszustów w grach

Uczciwość ponad wszystko.

Oszukiwanie w grach istniało od zawsze. Mamy na myśli chociażby wykorzystywanie błędów, czy po prostu wpisywanie specjalnych kodów. W starszych tytułach używało się szczególnie tych drugich, co gwarantowało przejście do kolejnego poziomu, nieśmiertelność, czy niewidzialność. Czasem jednak istniały pewne systemy, które wykrywały oszustwa i w pewien sposób je karały.

Niezwykłą kreatywnością wykazali się twórcy The Legend of Zelda: Link's Awakening. Mimo że sprzedawca w sklepie cały czas obserwuje gracza, możliwe było oszukanie go tak, aby patrzył w inną stronę, kiedy Link wychodził ze sklepu z łupem. Kradzież nie uchodziła jednak graczowi na sucho. Wszystkie postaci zaczynały nazywać go złodziejem. Kiedy Link wrócił do tego samego sklepikarza po wcześniejszej kradzieży, ten po prostu go zabijał.

O ile taki sposób karania jest zamierzony przez twórców, kolejny przypadek jest inny. Donkey Kong 64 to jedna z gier, przy okazji której można było użyć specjalnych kartridży, żeby zwiększyć liczbę żyć, czy stać się nietykalnym. Problem polegał na tym, że używanie oszustw w tym tytule potrafiło wywołać glitche, które uniemożliwiały dalszą grę, a w ekstremalnych przypadkach jedynym wyjściem był zakup drugiego egzemplarza.

Interesujący system kar przewiduje dla oszustów GTA Online. Nie dostają oni żadnego bana, który uniemożliwia im grę - wręcz przeciwnie, mogą grać dalej. Tylko że na specjalnych serwerach - takich przeznaczonych jedynie dla oszustów. Dodatkowo, gracz „w nagrodę” dostaje spiczastą czapkę z napisem „osioł”, której nie da się zdjąć z głowy wirtualnej postaci przez dłuższy czas.

Warto też wspomnieć też o glitchu, który pozwalał przenieść samochód kupiony w trybie dla jednego gracza do multiplayera. Gdy zadowolony gracz już wsiadał do swojego auta, okazywało się, że gra wykrywała wykorzystanie błędu i instalowała w samochodzie bombę, uruchamiającą się po wejściu postaci do pojazdu.

W materiale opowiadamy też o banie do 9999 roku, Gwieździe Śmierci niszczącej miasto stworzone przez gracza i wielu innych.

O autorze

Przemek Wańtuchowicz

Contributor

Komentarze