Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo - rozdział 5: Wielka bitwa; zagadka z cieniami

Rozwiązanie w kilku ruchach dla trofeum Teatr cieni i walka z Asavem.

Zagadka polega na odpowiednim dopasowaniu kształtów na środku, aby rzuciły w odpowiedni sposób cień na dwa obrazki na ścianie. Do sterowania figurami służą dźwignie umiejscowione wokół kwadratowego obszaru. Zwróć uwagę na nasze oznaczenia na poniższym obrazku i zastosuj odpowiednią kolejność.


Poniższa strona jest kontynuacją opisu piątego rozdziału gry. Dotarcie do komnaty z cieniami i początek tego etapu opisaliśmy na następującej stronie - Uncharted: Zaginione Dziedzictwo - rozdział 5: Wielka bitwa; wodospady i eksploracja.


Rozwiązanie zagadki z cieniami

Rozwiązanie zagadki z cieniami jest dość skomplikowane, gdyż przesuwanie jednej figury zawsze będzie miało wpływ na ruchowość drugiej. Aby przy okazji zdobyć trofeum Teatr cieni, a więc rozwiązać zagadkę w maksymalnie dziesięciu ruchach, zastosuj następującą kolejność: D, K, C, J, A, H, J, E, H.

Pamiętaj, że jeśli pomylisz się w którymś momencie, nic nie jest stracone. Zawsze możesz poszukać alternatywnego rozwiązania, jednak dużo prostsze będzie wczytanie ostatniego punktu kontrolnego i zastosowanie raz jeszcze naszych wytycznych.

Jak dopasować cienie, aby odblokować drzwi.

Korzystając z naszej kombinacji odblokujesz wejście po drugiej stronie pomieszczenia, do sali z tygrysem. Tam użyj interakcji na panelu przed posągiem, a po dopasowaniu dysku wejście się zamknie i zapalą się pochodnie wokół pomieszczenia. Po zakończonej scence przerywnikowej czeka cię wspinaczka po rozpadających się konstrukcjach.

Trzymaj się wewnętrznego kręgu i lewej strony. W pewnym momencie dysk ulegnie jeszcze większemu zniszczeniu. Wówczas postać automatycznie przejdzie na drugą stronę. Kontynuuj wspinaczkę, a na samej górze biegnij przed siebie i przeskocz na drugą stronę, kierując się błyskawicznie w prawo na schody.

Na ich krańcu wskocz na odpadający od ściany fragment konstrukcji, szybko przeskocz na jego środkową część i jak najszybciej wspinaj się do góry. Jeśli zrobisz to zbyt wolno, fragment odpadnie i zginiesz. Po wspięciu się na górę czeka cię przerywnik filmowy, po którym podążaj za Nadine wzdłuż akweduktu.

W pewnym momencie natkniecie się na dwóch przeciwników. Po ich cichym zlikwidowaniu wciąż kieruj się przed siebie, na końcu ścieżki wspinając się po konstrukcji z lewej i pokonując po cichu kolejnego strażnika. Dalsza wędrówka przyniesie jednak nieoczekiwany obrót sytuacji i po upadku znajdziesz się w środku strzelaniny.

Chowanie się za osłonami to klucz do sukcesu, jednak niektóre z nich mogą być zniszczone przez przeciwników.

Walka z Asavem

Po chwili w swoim samochodzie pojawi się sam Asav. Musisz błyskawicznie przedostać się na środkową część areny, gdzie będziesz mógł stosować solidniejszą osłonę. Przeskakuj po arenie w kierunku jak najdalszym od samochodu. Nie zaprzątaj nim sobie głowy, ale skoncentruj się na walce z przeciwnikami poruszającymi się pieszo.

Bez obaw skocz w kierunku tej ściany.

W końcu trafisz na przepaść, za którą znajduje się charakterystyczna ściana widoczna na powyższym obrazku. Skocz w jej stronę i kontynuuj ucieczkę. Asav pojawi się w innym miejscu, po czym niemal potrąci cię. W tym momencie zostaniesz zrzucony prosto w przepaść i liczyć się będzie twój refleks. Musisz wypuścić linę, która przyczepi się do gałęzi widocznej na poniższym obrazku.

Zaraz po niemal skutecznym przejechaniu cię, szybko wypuść linę za pomocą L1.

Po przeskoczeniu na drugą stronę kieruj się w stronę Nadine, wykorzystując wszystkie okoliczne półki skalne. Uważaj na błotny szlak, po którym ześlizgniesz się w niewłaściwe miejsce i będziesz musiał zaczynać ten etap ucieczki od nowa. W pewnym momencie będziesz musiał jednak przeskoczyć na drugą stronę błota.

Wówczas szybko przyczep się do znajdującej się tam ściany i wdrapuj się wyżej. Na szczycie, gdzie znajdziesz dwóch nieprzyjaciół, przeskocz w prawo i biegnij za towarzyszką. Chwilę później traficie na duże drzwi. Podbiegnij do nich i naciskaj przycisk wyświetlony na ekranie. Po chwili sforsujecie drzwi i traficie do innej komnaty.

Podążaj przed siebie. Przeskocz przez murek i wespnij się po lewej stronie, przeciskając się przez wąski korytarz. Przeskocz po kracie z lewej strony i zbadaj otwór przed tobą. Znajduje się za nim akwedukt. Następnie spójrz w prawo i wespnij się do otworu, skąd wpadają promienie słońca. W tym momencie do środka wjedzie Asav.

W trakcie scenki przerywnikowej w pewnym momencie Asav zacznie mierzyć do ciebie z pistoletu. Wówczas szybko naciśnij trójkąt na padzie i rozpocznie się pojedynek z mężczyzną. Nie zastosujesz tu klasycznych uników. Zamiast tego wyczekuj ciosów Asava i w ostatnim momencie naciskaj kółko i kontruj ciosy za pomocą kwadratu.

Podczas walki z Asavem uważnie obserwuj ekran i naciskaj wyświetlane na nim przyciski.

Walka z mężczyzną prowadzi od przerywnika do przerywnika i czasami zamiast uderzać go, po prostu będziesz musiał wykonać trzykrotne parowanie ciosu z rzędu. Jeśli ci się nie uda, mężczyzna skręci ci kark. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie cię dusić, a ty będziesz musiał szybko wciskać wyświetlony na ekranie przycisk. Wówczas, po jakimś czasie, z pomocą przyjdzie Nadine.Podbiegnij do Asava i kopnij go. Zostaniesz chwycony przez dwóch nieprzyjaciół. Ponownie wciskaj szybko trójkąt, aby wyswobodzić się z uścisku. Podbiegnij do Asava i uderz go jeszcze raz. Razem z Nadine wylądujecie w wodzie - na końcu wodnego szlaku w ostatniej chwili użyj liny. Spróbuj przeskoczyć na drugą stronę. Jak zwykle fragment konstrukcji, do której przyczepisz się, odpadnie i runiesz w dół.

Po scence przerywnikowej ruszaj za Nadine. Po wyjściu na zewnątrz zeskocz niżej i trzymaj się prawej strony, skąd wespniesz się na wyższą skałę. Zmierzaj przed siebie jedyną możliwą ścieżką, na której końcu zauważysz wielką bramę. Uruchom mechanizm znajdujący się przed nią, naciskając szybko wyświetlony przycisk. Po chwili rozdział dobiegnie końca.

O autorze
Komentarze