Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Division - Najlepsze sposoby rozwoju postaci

Strzelec, tank, a może medyk? Wskazówki, zdolności i porady.

Preferujecie grę w pojedynkę? Macie grupkę stałych znajomych, z którymi tworzycie dobrze zgrany zespół? A może lubicie niespodzianki wynikające z grania z nieznajomymi? W The Division każdy znajdzie coś dla siebie - gra oferuje szeroki wachlarz umiejętności i typów broni - wachlarz, który można dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

Poniżej przedstawimy propozycje na stworzenie wyjątkowo zabójczych i skutecznych agentów. Zwracamy jednak uwagę, że „Dywizja" to ciągle bardzo młoda gra i poniższe propozycje mogą za jakiś czas zostać zastąpione jeszcze lepszymi strategiami - jeśli tak się stanie, spodziewajcie się nowych porad.

Generalne wskazówki

 • Nie noście przy sobie takich samych rodzajów broni podstawowej. Korzystanie z dwóch karabinów szturmowych sprawi, że będziecie uzależnieni od jednego rodzaju amunicji - w efekcie w dłuższych starciach może jej zabraknąć, podczas gdy zapas naboi do, na przykład, strzelby będzie zbierać kurz.
 • Jeśli gracie w pojedynkę, najlepiej wybrać dwa mocno różniące się rodzaje broni - na przykład na długi i krótki dystans. Gra w grupie pozwala na eksperymenty z zawężeniem specjalizacji.
 • Ustalcie z towarzyszami jakich chcecie używać umiejętności aby się nie dublowały. Szerszy wachlarz zdolności to większe pole do manewru. Jeśli gracie z nieznajomymi bez komunikacji głosowej zwróćcie uwagę jakich umiejętności używają i starajcie się stosować coś innego. Nie jest to trudne, gdyż gra pozwala na wymianę zdolności w dowolnym momencie.
 • Pamiętajcie o instalacji modyfikacji do broni (a z czasem również pancerza). Zdziwilibyście się jak wiele osób gra w tytuły pokroju The Division w ogóle ignorując ten aspekt mechaniki. Początkowe bonusy z modyfikacji mogą zdawać się bardzo małe, ale z czasem będą się kumulować, rosnąć i robić ogromną różnicę.
  • Dopilnujcie, aby ktoś w drużynie wyposażył się w umiejętność Impuls. Jeśli gracie samemu, to również nie lekceważcie tej zdolności.
  • Jeśli gracie w większej grupie, pamiętajcie, aby przynajmniej jedna osoba przyjęła rolę medyka polowego.
  • The Division to strzelanka, ale opiera się na mechanizmach z gier RPG. Jeśli jesteście świetnymi graczami w Battlefielda lub Call of Duty, nie rozpaczajcie gdy w pierwszych godzinach gry nie będzie szło najlepiej. Prawdopodobnie porwaliście się na zadanie i przeciwników wymagających wyższego poziomu doświadczenia. Skrupulatnie wykonujcie zadania na swoim poziomie i ulepszajcie bazę operacji, a w mgnieniu oka staniecie się postrachem zakapturzonych bandytów.

  Strzelec wyborowy

  Lubicie oglądać świat przez lunetę karabinu snajperskiego? Strzelec wyborowy to strzał w dziesiątkę dla samotników. Potężne trafienia w głowę będą szybko eliminować przeciwników, co ogranicza ryzyko zabicia naszego celu przez osoby trzecie. Snajperzy mogą być dobrym dodatkiem drużyny, pod warunkiem że towarzysze zapewnią wam wygodną sytuację strzelecką.

  Polecamy zaopatrzyć się w snajperkę z lunetą 12x. Niektóre bronie tego typu dają przydatny bonus do zdobywanych punktów XP za strzały w głowę. Jako drugą broń proponujemy coś, co będzie w stanie szybko wyeliminować przeciwników, którzy zbytnio się do was zbliżą. Niezłym wyborem będzie karabinek szturmowy z modyfikacjami poprawiającymi celność i stabilność. Taka broń pozwoli kontynuować ostrzał głów przeciwników, kiedy zabraknie amunicji do karabinu snajperskiego i dobrze poradzi sobie z wrogami walczącymi w zwarciu.

  Bronie możesz znajdować, kupować u handlarzy lub tworzyć w punktach montażowych.

  Używajcie zdolności Impuls, aby oznaczyć przeciwników czających się za rogiem - będziecie mogli wycelować w głowę zanim zza niego wyskoczą i strzelić momentalnie, kiedy się wychylą. Modyfikacja Skaner taktyczny czyni strzały w głowę jeszcze potężniejszymi, jest więc świetnym wyborem dla snajpera.

  Jeśli poradzicie sobie bez Pierwszej pomocy, to jako drugą zdolność polecamy wieżyczkę. Będzie ściągać na siebie uwagę wrogów walczących w zwarciu i pozwoli zajść przeciwników z flanki.

  W kwestii talentów polecamy zaopatrzyć się w Unik i Przewagę taktyczną, aby zawsze być w optymalnej pozycji strzeleckiej, Pewna ręka przyda się przy potężnych karabinach, a Oszczędność pomoże zaoszczędzić na cennej amunicji.

  W modyfikowaniu broni skupcie się na elementach zwiększających zadawane obrażenia. Duża liczba punktów życia i redukcja czasu odnowy umiejętności mają w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

  Tank

  Jeśli nie czujecie się pewnie ze snajperką i irytuje was częste umieranie, może powinniście rozważyć rolę twardego bohatera, zwanego Tankiem. Jest to tradycyjny dla gier MMO rodzaj postaci. Gracze w roli „czołgu" są znacznie wytrzymalsi niż pozostali uczestnicy bitwy. Nie zadają tak wysokich obrażeń jak osoby nastawione na atak, ale cały czas są w samym centrum akcji.

  Ich zadaniem jest ściąganie na siebie uwagi przeciwnika, prowadzanie ognia zaporowego i umożliwienie sojusznikom zajścia wrogów z flanki. W samotnej grze przeżyją wrogie ataki znacznie dłużej niż bardziej „delikatne" typy postaci.

  Lekki karabin maszynowy to najważniejsze narzędzie pracy Tanka. Ich ciężki ostrzał świetnie przygważdża wrogów uniemożliwiając im swobodne poruszanie się i skupia na sobie uwagę wszystkich w okolicy. Zabijanie nie jest tu najważniejszym zadaniem, ale jeśli chcecie czasami w coś trafić, zaaplikujcie swojej broni modyfikacje poprawiające stabilność. Najważniejsze jest jednak powiększenie magazynku.

  Pozostałe bronie to już kwestia gustu, ale nie polecamy karabinów precyzyjnych. Modyfikacje i talenty zaaplikowane tej „klasie” postaci będą ograniczać potencjał snajperski. Polecamy strzelby - pomogą szybko pozbyć się wrogów, którym udało się umknąć przed odstrzałem ciężkiego karabinu i, podobnie jak lekkie karabiny maszynowe, narobią sporo hałasu.

  Jeśli gracie ze znajomymi, zaopatrzcie się w umiejętność Ulepszonej zasłony. Wasi towarzysze będą mogli się za nią schronić w dogodnym do ataku miejscu, kiedy wy skupicie na sobie uwagę wroga gdzie indziej. Najlepszą modyfikacją do osłony będzie Kamuflaż, ale jeśli nie macie w grupie medyka, możecie zamienić ją na Doładowanie. Samotnym lub grającym we dwójkę graczom bardziej przyda się zdolność Mobilna osłona - z modyfikacją Rozwinięcie.

  Umiejętności, talenty i atuty możemy rozwijać po rozbudowaniu bazy operacyjnej.

  Naturalnym wyborem na drugą zdolność byłby Impuls i Pierwsza pomoc, zwłaszcza dla samotników, ale jeśli ktoś w grupie ma to już na wyposażeniu proponujemy wybór Wieżyczki, co w efekcie sprawi, że na polu bitwy znajdą się dwa Tanki, a wrogowie nie będą wiedzieli kogo najpierw wyeliminować - gracza czy wieżyczkę.

  Talenty Pod ścianą, Siła obalająca, Przewaga taktyczna i Unik pomogą utrzymać się przy życiu nawet podczas ciężkich starć.

  Modyfikujcie swój ekwipunek pod kątem wytrzymałości, aby zwiększyć liczbę punktów życia. Zwracajcie uwagę, aby nie zakładać niczego, co redukowałoby aggro (ten termin znany z gier MMO w The Division został określony jako threat - jest to współczynnik, od którego zależy jak mocno będziemy skupiać uwagę przeciwników na sobie). Zasadniczo: Tank chce skupiać na sobie uwagę wrogów, więc ten modyfikator tylko by przeszkadzał.

  Inżynier bojowy

  Jeśli w tradycyjnych grach RPG preferujecie rozgrywkę postaciami skupiającymi się na przywoływaniu sojuszników, to w The Division najlepszym przyjacielem będzie wieżyczka.

  Wieżyczka ma zadanie podobne do Tanka - skupia na sobie uwagę wrogów. Jest zatem dobrym kompanem dla samotnych wilków. Odpowiednie modyfikacje rozszerzą jej możliwości strategiczne dzięki nakładaniu na wrogów negatywnych efektów statusowych.

  Odpowiedzcie sobie na pytanie, co preferujecie - ogień czy błyskawice. Jeśli lubicie przypalać wrogów, wybierzcie modyfikację Smoczy oddech i talent Podpalacz. Zwolennicy elektryczności powinni wybrać modyfikację Porażacz w tandemie z Zastraszaniem.

  Wybierajcie modyfikacje zwiększające Elektronikę, aby skrócić czas odnowy wieżyczki. Dla równowagi wybierzcie talent Wsparcie techniczne, aby wydłużyć jej czas działania.

  Analogicznie do Tanka, drugi slot umiejętności powinniście przeznaczyć na Impuls lub ewentualnie Pierwszą pomoc, jeśli gracie samotnie, ale możecie pozwolić sobie na eksperymenty, gdy ktoś w drużynie ma je na wyposażeniu. Ładunek przylepny z talentami Saper i Reakcja łańcuchowa uczyni was jeszcze niebezpieczniejszymi i zapewni dodatkowy sposób nakładania na wrogów negatywnych efektów statusowych.

  Uzbrojenie samego inżyniera to już kwestia indywidualnego gustu, ale cokolwiek byście nie wybrali, polecamy zaopatrzyć się w tłumiki, aby zredukować aggro (patrz powyżej) - uwaga wrogów ma skupiać się na wieżyczce, nie na was.

  Medyk polowy

  Z klasami leczącymi w grach RPG jest jak z bramkarzami w piłce nożnej - są podstawą sukcesu zespołu. Rola medyka przypadnie wam do gustu, jeśli lubicie pomagać, ale nie polecamy jej samotnym wilkom. Ten typ postaci jest stworzony do gry drużynowej.

  Podstawą omawianej strategii jest umiejętność Pierwsza pomoc. Jej ogromnym plusem jest możliwość rzucenia w kierunku towarzyszy bez konieczności wchodzenia pod lufy wrogów. Modyfikacja Defibrylator umożliwi nawet wskrzeszanie na odległość.

  Jako drugą umiejętność polecamy Punkt medyczny. Jeśli szykuje się długa walka, wyposażcie ją w modyfikację Zasobnik z amunicją, aby towarzyszom nie zabrakło amunicji. Wyjątkowo przezorni medycy mogą zdecydować się na Ogniwo regeneracyjne, aby zyskać dodatkową opcję wskrzeszania i zminimalizować ryzyko śmierci towarzyszy.

  Pamiętaj, aby przed wyruszeniem na akcję uzupełnić zapasy amunicji i apteczek.

  W kwestii talentów najlepszym wyborem będzie Selekcja skracająca czas odnowy umiejętności. Sanitariusz sprawi, że apteczki będą częściowo leczyć również pobliskich towarzyszy, co w efekcie pozostawi trzecie narzędzie do leczenia drużyny. Jeśli koledzy i koleżanki często umierają, przyda się Braterstwo broni, talent zwiększający odporność na obrażenia po wskrzeszeniu członka drużyny.

  Narzędziem pracy medyka są jego umiejętności. Instalujcie w ekwipunku modyfikacje Elektroniczne, aby skrócić czas ich odnowy. Wybór broni to kwestia drugorzędna, ale polecamy coś na długi dystans, aby móc trzymać się z tyłu pola bitwy, obserwować jej przebieg i reagować, jeśli któryś z towarzyszy znajdzie się w tarapatach.

  Następnie: The Division - Najlepsze taktyki dla średnio zaawansowanych

  Powrót do spisu treści: The Division - Poradnik, Solucja

  Nie jesteś zalogowany!

  Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

  W tym artykule

  Tom Clancy's The Division

  Video Game

  Powiązane tematy
  O autorze

  Paweł Boroś

  Contributor

  Komentarze