Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Division - Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem gry

Przydatne porady na start.

Niewprawione oko mogłoby spojrzeć na screeny z The Division i pomyśleć, że to kolejna, typowa strzelanka TPP z częstym chowaniem się za sięgającymi do pasa murkami. Pozory mogą jednak mylić. Najnowsza produkcja Ubisoftu to sieciowa gra RPG. Znajdziemy tu tak zwany „loot," system progresji postaci, rozbudowywanie bazy, misje fabularne i zadania poboczne.

W pierwszych godzinach gry można spokojnie skupić się na strzelaniu do wszystkiego, co się rusza, ale całkiem szybko staniecie przed serią ważnych decyzji, od których będzie zależeć wasza skuteczność w dalszych etapach zabawy. Jakiego typu broni najlepiej używać? Czy teraz jest dobry moment na użycie tego rzadkiego przedmiotu? Jak najszybciej dostać się do celu misji?

Prezentujemy zestaw przydatnych wskazówek, które pomogą wam znaleźć odpowiedź na różne pytania nasuwające się podczas pierwszych godzin zabawy z The Division.

Nie wszystkie słabsze bronie warto rozkładać

Gra daje możliwość rozbierania niechcianych przedmiotów na części. Możemy to zrobić w dowolnym momencie. Zwalnia to cenne miejsce w ekwipunku i daje nieco materiałów do tworzenia nowych przedmiotów. W początkowych godzinach gry proponujemy jednak sprzedawać je u handlarzy.

Jak zapewne zauważycie, niebieskie przedmioty to - przynajmniej na starcie - rzadki widok. Zdobycie karabinu w tym kolorze podczas normalnej gry to powód do niemałej radości. Zwracamy zatem uwagę, że wyposażenie tej klasy jest dostępne u handlarzy w bazie.

Ich cena może początkowo nieco odstraszać, ale jeśli będziemy skrupulatnie sprzedawać znalezione podczas gry przedmioty, to już niebawem będziemy mogli sobie na nie pozwolić.

Poruszanie się

W The Division nie ma żadnych pojazdów, którymi możemy sterować - nasza postać przemierza skażony Nowy Jork wyłącznie na piechotę. Nie wszystkie aspekty sterowania i eksploracji są przez grę dokładnie wyjaśnione, zwracamy zatem uwagę na kilka z nich:

  • Kiedy chcemy zeskoczyć z góry na dół nasz agent może odnieść obrażenia od upadku, jeśli spadniemy ze zbyt dużej wysokości - przy kontekstowym przycisku zeskoku pojawia się wtedy wykrzyknik
  • Miejsca, na które można bezpiecznie zeskoczyć są pokryte niebieskim materiałem.
  • Aby szybciej wchodzić na lub schodzić z drabiny należy wcisnąć lewą gałkę analoga lub shift na PC.
  • Nasza postać może otwierać tylko „błyszczące" drzwi.
  • Trzymanie przycisku wspinania się podczas sprintu pozwoli nam pokonywać przeszkody terenowe w biegu.

Pamiętajcie o różnych rodzajach amunicji specjalnej

Podczas gry zdarza się natrafić na specjalne rodzaje amunicji - wybuchową i zapalającą. Jak ich używać? Wystarczy wywołać radialne menu przedmiotów konsumowanych (wciskając krzyżak w prawo lub V na PC) i wybrać stosowny rodzaj amunicji. W omawianym menu znajdziemy także takie przedmioty jak batony i woda.

Strzelajcie mniej, ale za to celniej i mocniej

Większość broni automatycznej jest bardzo niestabilna, dlatego zalecamy prowadzenie ognia w małych, kontrolowanych dawkach. Strzały w głowę - wbrew obiegowej opinii - zadają większe obrażenia, więc warto przyjrzeć się bardziej precyzyjnym broniom, na przykład karabinom snajperskim. Może nie są tak szybkostrzelne i pojemne jak karabiny szturmowe, ale nadrabiają to z nawiązką ogromną siłą.

Modyfikacje przedmiotów mogą wiele zmienić

Wielu graczy odruchowo sprawdza statystyki każdej podniesionej broni i pancerza, ale już nie wszyscy czynią to samo z modyfikacjami. Radzimy jednak wyrobić sobie taki nawyk. Odpowiedni tłumik lub uchwyt we właściwym miejscu mogą zamienić przeciętną broń w prawdziwe narzędzie zagłady.

Ciężkie karabiny maszynowe staną się znacznie pewniejsze po zamontowaniu uchwytu stabilizującego. Szybsze przeładowanie i większa celność ułatwi życie miłośnikom karabinów szturmowych, a powiększony magazynek w snajperce uratuje niejednego strzelca wyborowego.

Pamiętajcie, żeby przed sprzedaniem lub rozebraniem przedmiotu „ściągnąć" jego modyfikacje, inaczej je utracicie.

Zacznijcie celować przed wyjściem z osłony

Celownik w grze jest widoczny cały czas - także wtedy, gdy chowamy się za osłoną. najedzcie nim na głowę celu jeszcze zanim wyskoczycie zza osłony aby otworzyć ogień. Kiedy wciśniecie przycisk celowania a postać wychyli się zza murka lub węgła zauważycie, że celownik pozostanie praktycznie w tej samej pozycji - nie ma zatem powodu, aby wychylać się przedwcześnie.

Nie lekceważcie umiejętności „Impuls”

Trzy pierwsze umiejętności, jakie możemy odblokować to impuls, granat i tarcza. Impuls może i brzmi najmniej ciekawie, ale w praktyce jest bardzo przydatny, a późniejsze ulepszenia czynią go wręcz niezastąpionym.

Zdolność „Impuls", jak sama nazwa wskazuje, wysyła impuls zaznaczający pobliskich wrogów. Z czasem zdolność można zmodyfikować tak, że oznaczeni wrogowie będą otrzymywać wyższe obrażenia, dawać więcej punktów doświadczenia i różne inne bonusy.

W pierwszych godzinach gry naprawdę nie musicie przejmować się żonglowaniem różnymi umiejętnościami - apteczka pierwszej pomocy i Impuls spokojnie wystarczą. Jeśli gracie w grupie dopilnujcie, aby przynajmniej jedna osoba miała tę zdolność.

W ostateczności, jeśli naprawdę nie chcecie z niej korzystać, możecie wcisnąć krzyżak w górę, aby oznaczyć pojedynczego przeciwnika w którego kierunku aktualnie patrzycie. Nie przyda się to w starciu z grupą przeciwników, ale może pomóc w walce z bossem.

Myślcie taktycznie

Jeśli zebraliście się w drużynę, to o nie ułatwiajcie życia przeciwnikom (i innym, wrogim graczom) poruszając się w zwartej grupce. Rozbijcie się na mniejsze zespoły i kiedy to tylko możliwe zachodźcie cele z flanek.

Rozdzielcie się, ale mimo wszystko trzymajcie na tyle blisko, aby w razie potrzeby móc wskrzesić uziemionych towarzyszy. Bossowie z początku gry to przeważnie „tanki" (duża odporność), więc najlepiej podzielić się na dwie grupki - kiedy jedna skupi na sobie uwagę, druga dostanie możliwość strzelania w plecy - do momentu, aż nie spowoduje to przeniesienia na nich uwagi.

Kiedy to nastąpi pierwsza drużyna przejmie zadanie strzelania w plecy bossa - i tak w kółko. Pamiętajcie również, że natura gry może sprawić, że zapuścicie się w miejsce pełne wrogów przewyższających was poziomem. Mając to na uwadze, zawsze pamiętajcie o bezpiecznej drodze ucieczki.

Odblokowujcie każdy napotkane kryjówki

W natłoku ikonek, informacji i dialogów łatwo przeoczyć kluczowe wskazówki - na przykład fakt, że aby odblokować na mapie nowe misje i punkty szybkiej podróży musimy najpierw odnaleźć kryjówkę. Po znalezieniu jednej z nich należy wejść do środka i przeczytać tablicę ogłoszeń. W ten sposób odblokujemy na mapie pozycje różnych aktywności, z misjami głównego wątku włącznie.

W początkowej fazie gry wato skupić się właśnie na nich, bo dostarczają dużej liczby punktów doświadczenia. Oprócz tego w kryjówce znajdziemy handlarzy, skrzynki z zapasami, matchmaking i miejsca respawnu.

Korzystajcie z opcji szybkiej podróży

Spacer po Manhattanie może się nieco dłużyć, jeśli po prostu idziemy po nową misję albo chcemy wrócić do bazy celem sprzedania przedmiotów. W takich sytuacjach warto korzystać z systemu szybkiej podróży.

Nie bójcie się, że jak nie będziecie wszędzie chodzić na piechotę, to stracicie szansę na jakiś fajny przedmiot - od tego są misje i Strefa Mroku.

Szybka podróż jest dostępna z poziomu mapy. Wystarczy najechać na dowolną, odwiedzoną przez nas bazę lub kryjówkę, i wcisnąć przycisk wskazany w lewym górnym rogu. Jeśli gramy ze znajomymi bardzo przydatna jest możliwość „teleportacji" do dowolnego członka drużyny. Możemy to zrobić w dowolnym momencie. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza kiedy się zgubimy.

Powrót do spisu treści: The Division - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Tom Clancy's The Division

Video Game

Powiązane tematy
O autorze

Paweł Boroś

Contributor

Komentarze