Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Division - Strefa Mroku

Wszystko, co warto wiedzieć o Dark Zone.

Strefy Mroku to specjalne miejsca na mapie, w których spotkasz zarówno silnych przeciwników komputerowych, jak i innych graczy. W przeciwieństwie do normalnego świata nie panują tutaj już tak przyjazne reguły i każdy z prawdziwych graczy może strzelić ci w plecy. Dlatego wkraczając do tego typu miejsc musisz zawsze zachować czujność i posiadać w miarę rozwiniętą postać. Inaczej będziesz łatwym celem dla innych.

Dlaczego warto odwiedzać Strefy Mroku

Przyczyna jest prosta - znajdziesz tam masę przydatnego ekwipunku oraz zyskasz możliwość szybkiego wzbogacenia się. W tego typu miejscach znajdziesz silnych komputerowych oraz żywych graczy, którzy często posiadają ze sobą bardzo dobry ekwipunek. Jeśli uda ci się go zdobyć, na pewno wyjdziesz na tym na plus.

Ponadto znajdują się tu skrzynie z cennymi przedmiotami. Aby dostać się do niektórych wymagane są specjalne klucze, które najczęściej znajdziesz przy silnych komputerowych rywalach. Należy dodać, że jeśli ktoś przed tobą opróżnił taką skrzynię, to musisz poczekać, aż jej zawartość zostanie zresetowana.

Cenne przedmioty zostaną oznaczone w twoim plecaku na żółto. Maksymalnie możesz nieść sześć takich elementów naraz. Aby mieć z nich korzyść musisz dotrzeć do strefy odbioru, które są zaznaczane na mapie. Tam przedmioty zostaną odebrane przez śmigłowiec, który pojawi się po jakimś czasie.

Jakie niebezpieczeństwa czekają w Strefach Mroku

Z jednej strony Strefy Mroku dają możliwość szybkiego wzbogacenia się, ale z drugiej ty również możesz stać się ofiarą. Fakt - możesz rozprawić się z innym graczem i zgarnąć jego ekwipunek, ale inni mogą zrobić to samo z tobą.

Co więcej śmierć w tego typu strefie bywa bolesna, ponieważ prowadzi do utraty: części funduszy, cennych (skażonych) przedmiotów, których nie udało ci się dostarczyć do strefy odbioru ze śmigłowce oraz spadku twojej rangi (jest to poziom rozwoju niezależny od tego w „zwykłym” świecie). Ponadto jest ci zabieranych kilka kluczy do skrzyń.

Co to jest wskaźnik zbuntowanego agenta

Status ten pojawia się w momencie, kiedy rozpoczniesz strzelaninę z innym graczem, który statusu „zbuntowanego agenta” nie posiada. W teorii to tak, jakbyś zaczął strzelać do niewinnego człowieka. Czym to skutkuje? Po pojawieniu się takiego statusu przy twojej postaci inni gracze będą mogli cię bezkarnie zabić - jeśli cię zaatakują, to nie grozi im, że sami otrzymają status „buntownika”.

Inni gracze będą widzieć stale twoją pozycję (im wyższa ranga, tym większy obszar, na którym cię ujrzą) i prawdopodobnie staniesz się dla nich łakomym kąskiem. Za rozprawienie się z tobą otrzymają bowiem dodatkowe nagrody. Jeśli polegniesz w starciu posiadając status „buntownika”, to utracisz więcej punktów doświadczenia i przedmiotów, niż w przypadku „zwykłej” śmierci. Jeśli po odrodzeniu nie uda ci się dotrzeć wystarczająco szybko do ciała, to inni gracze będą mogli zabrać twój ekwipunek.

Status „zbuntowanego” znika samoczynnie po upływie określonego czasu lub po twojej śmierci. Im więcej przeciwników raniłeś w trakcie posiadania tego statusu, tym dłużej będzie się on nad tobą utrzymywał.

Oczywiście wszystkie powyższe informacje dotyczą wszystkich graczy - jeśli zobaczysz kogoś z czaszką nad głową (oznaczającą status „buntownika”), to możesz bezkarnie się z nim rozprawić i zyskać sporą nagrodę.

Jak przeżyć w Strefie Mroku?

Jeśli chcesz nieco ułatwić sobie przygodę ze Strefą Mroku, pamiętaj o kilku wskazówkach:

  1. Nie ufaj nikomu - nawet jeśli udało ci się stworzyć oddział, to pamiętaj, że w każdej chwili ktoś może strzelić ci w plecy. Dlatego nawet wśród „znajomych” miej się na baczności.
  2. Staraj się chodzić w grupie (w miarę - patrz punkt 1) zaufanych osób. Gra umożliwia tworzenie kilkuosobowych oddziałów, a ze wsparciem innych graczy masz znacznie większe szanse na przeżycie niż w przypadku samotnej przygody. Chętnych graczy do stworzenia drużyny możesz szukać bezpośrednio w samej grze lub na licznych forach w sieci.
  3. Ostrożnie eksploruj teren - przeciwnicy mogą się bowiem czaić dosłownie wszędzie: za autem, kamiennym blokiem lub w wąskiej uliczce. Dlatego zawsze miej oczy dookoła głowy i postaraj się szybko odblokować zdolność, dzięki której przeciwnicy będą zaznaczani na mini mapie.
  4. Jak najszybciej odsyłaj cenne przedmioty - jeśli uda ci się zdobyć wartościową rzecz, to pamiętaj, że musisz jeszcze dostarczyć ją do punktu zbiórki, skąd odbierze ją śmigłowiec. Nie dość, że musisz dotrzeć do wybranej strefy, to potem należy jeszcze chwilę odczekać na helikopter. W każdej z tych chwil jesteś narażony na ataki przeciwników i możliwość utraty przedmiotu, dlatego po zdobyciu cennej rzeczy staraj się od razu przekazać ją w bezpieczne miejsce.

Następnie: The Divison - Tworzenie broni i ekwipunku (crafting)

Powrót do spisu treści: The Division - Poradnik, Solucja

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze