Skip to main content

The Callisto Protocol - kompendium fana: premiera, fabuła, gameplay

Wszystko, co warto wiedzieć.

The Callisto Protocol to obiecujący horror surwiwalowy w klimatach mrocznego science fiction. Początkowo, gra miała rozgrywać się w uniwersum PUBG: Battlegrounds, jednak twórcy stwierdzili, że projekt urósł na tyle, by stanowić odrębną markę. Gra powstaje na zmodyfikowanej wersji silnika Unreal Engine 4 i będzie obsługiwać ograniczony ray tracing oraz technologię AMD FSR 2.0.

Za produkcję odpowiada Striking Distance Studios pod kierownictwem Glena Schofielda, współtwórcy Dead Space. Studio złożone jest w dużej mierze z byłych pracowników Visceral Games, którzy wcześniej także pracowali nad grami z serii Dead Space. The Callisto Protocol można uznać za duchowego spadkobiercę tej marki.

 • Premiera: 2 grudnia 2022
 • Platforma: PC, Xbox Series X/S, PS5, PS4, Xbox One
 • Gatunek: TPP, survival horror
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: Striking Distance Studios
 • Wydawca: KRAFTON, Inc.

Na tej stronie:


Data premiery

Gra ukaże się w piątek 2 grudnia 2022 roku. Tytuł jak dotąd nie został opóźniony, a twórcy wydają się pewni zapowiedzianej daty premiery.

Przeciwnicy w The Callisto Protocol do najpiękniejszych nie należą. To dobrze.

Produkcja ukaże się na najważniejszych platformach obecnej i poprzedniej generacji, ominie jednak Nintendo Switch.


Fabuła i postacie

The Callisto Protocol zabierze nas 300 lat w przyszłość, wprost do ulokowanej na „martwym” księżycu Jowisza, Kallisto, kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Placówka zwana jest Czarnym Żelaznym Więzieniem.

 • Gracz wcieli się w rolę Jacoba Lee, pilota statku towarowego, który rozbija się na Kallisto z tajemniczym towarem. Jacob w niejasnych okolicznościach zostaje osadzony w więzieniu, jednak nie spędzi tam wiele czasu.
 • Wkrótce będzie musiał walczyć o przetrwanie, gdy współosadzeni zaczną przepoczwarzać się w przerażające, zdeformowane bestie, a cała placówka pogrąży się w chaosie. Ostatecznym celem gry będzie ucieczka z ośrodka i odkrycie mrocznych tajemnic, jakie skrywają się pod powierzchnią Kallisto.
 • Ważną rolę w historii może odegrać korporacja United Jupiter Company, która jest głównym operatorem kolonii karnej. Obecnie nie wiadomo jaki związek z kryzysem na Kallisto ma ta korporacja.
Twarz Jacoba może być znajoma dla fanów Transformersów.
 • Nie poznaliśmy jak dotąd żadnych postaci poza Jacobem. W jednym ze zwiastunów pojawia się jednak kilka postaci - hologram przedstawiający prawdopodobnie naczelnika więzienia, humanoidalnego robota strażniczego i tajemniczego mężczyznę w garniturze. Możliwe, że to wspomniany naczelnik.
 • Na nagraniach z kamer bezpieczeństwa widoczne są też nazwiska kilku więźniów - C. Mercer, L. Murdoch oraz K. Daniels. Spekuluje się, że jest to jedynie ukłon w stronę fanów Dead Space i Dead Space: Extraction, w których pojawiły się postacie o podobnych nazwiskach - Challus Mercer, Lexine Murdoch i Kendra Daniels.
 • W rolę głównego bohatera, Jacoba Lee, wciela się aktor Josh Duhamel. Wcześniej mogliśmy zobaczyć go w takich filmach jak „Portret Doriana Graya” (rola tytułowa) czy seria Transformers (jako Will Lennox). Podkładał też głos pod sierżanta Williama Piersona w Call of Duty: WWII.

Rozgrywka

The Callisto Protocol to krwawa gra z gatunku survival horror, w której akcja ukazana jest z trzeciej osoby, czyli zza pleców bohatera. Rozgrywka przypominać będzie nieco gry z serii Resident Evil czy Obcy: Izolacja, jednak najlepszym porównaniem będzie tu Dead Space. Jest to produkcja przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Gracze będą musieli przemierzać mroczne, industrialne korytarze więzienia, rozwiązywać zagadki logiczne i środowiskowe, zbierać surowce i przedmioty kluczowe oraz walczyć z przerażającymi przeciwnikami. Gracz może używać broni dystansowych, jak i walczyć w zwarciu oraz korzystać ze zdolności specjalnych.

W grze pojawią się też elementy skradankowe oraz brutalne wykończenia środowiskowe. Wrogów można będzie wpychać na elementy otoczenia, co niekiedy zakończy się widowiskową - i krwawą - animacją śmierci. To samo może spotkać postać kierowaną przez gracza.

Walka będzie przerażająco mięsista.

Potwory, z którymi zmierzymy się w The Callisto Protocol, zwane są Biofagami. Ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od rodzaju wirusów - bakteriofagów. Koncepcja potworów mocno zbliżona jest do Nekromorfów znanych z Dead Space.


Walka

Biofagi to potwornie zmutowani i agresywni ludzie - do ich stworzenia wykorzystano zmanipulowane skany prawdziwych osób. Potwory występują w wielu odmianach i stosują zarówno ataki wręcz, jak i dystansowe. Najlepszym sposobem na pokonanie biofagów jest ich rozczłonkowanie, choć pozbawione kończyn stwory nadal mogą czołgać się w kierunku gracza.

Niektórzy przeciwnicy mogą zmutować na oczach gracza w silniejsze wersje. Poprzedzone jest to krótką chwilą, gdy z ciała potwora zaczynają wyrastać charakterystyczne macki. Ich odstrzelenie w rygorystycznym okienku czasowym pozwoli powstrzymać mutację i uniknąć walki z silniejszym przeciwnikiem.

Kallisto nie tylko straszy - niektóre widoki zapierają dech w piersi.

Główny bohater będzie dysponował też przynajmniej jedną zdolnością specjalną, która przypomina połączone w jedno systemy stazy i telekinezy z Dead Space. Pozwala ona spowalniać wrogów, a także ciskać nimi i w nich - elementami otoczenia.

Twórcy są wyjątkowo dumni z zastosowanej w grze technologii modyfikowania ciał w czasie rzeczywistym, co pozwala na wyjątkowo sugestywne przedstawienie wspomnianych mutacji czy pokazanie efektów rozczłonkowania. Dotyczy to również postaci gracza, która może ginąć na przeróżne, brutalne sposoby.


Interfejs

W The Callisto Protocol zastosowano rozwiązanie przypominające Dead Space. Na ekranie nie zobaczymy praktycznie żadnych elementów interfejsu oderwanych od świata gry i wyświetlanych na ekranie. Zamiast tego wszelkie wskaźniki jak paski życia czy energii będą ukazane jako hologramy „wewnątrz” gry.

Podobnie jak w Dead Space - interfejs będzie częścią świata gry.

Powinno to pomóc w osiągnięciu przez gracza tzw. immersji, czyli stanu zanurzenia w świecie gry, w którym nic go nie rozprasza i pozwala w pełni wczuć się w świat i postać.


Edycje gry

The Callisto Protocol dostępne jest w przedsprzedaży. Pre-order można złożyć na PC (Steam, Epic) oraz konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S. Dostępne są trzy edycje gry:

 • Day One Edition (249 - 299 zł) - edycja podstawowa zawiera grę, skórkę Retro Więzień dla głównego bohatera oraz 2 skórki Retro Więźnia dla broni;
 • Digital Deluxe Edition (329 - 389 zł) - edycja rozszerzona zawiera grę, skórkę Retro Więzień dla głównego bohatera, 2 skórki Retro Więźnia dla broni oraz Season Pass (przepustkę sezonową);
 • Collector’s Edition (ok. 1184 zł) - edycja kolekcjonerska zawiera grę, skórkę Retro Więzień dla głównego bohatera, 2 skórki Retro Więźnia dla broni, Season Pass, figurkę Jacoba walczącego z biofagiem, stalowe pudełko, komiks The Callisto Protocol (odcinek #0) oraz dwie kolekcjonerskie przypinki.
Najdroższa edycja gry zawiera kilka ciekawych dodatków.

Trailery i gameplay'e

Niestety, nie ma zbyt wielu oficjalnych materiałów wideo na kanale YouTube studia. Twórcy są za to bardzo aktywni na Twitterze, gdzie publikują mnóstwo krótkich materiałów.

Zobacz także