Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Skull and Bones - poradnik i najlepsze porady

Mechanika, porady i wskazówki do trybu dla pojedynczego gracza i wieloosobowego.

Witajcie! Przygotowaliśmy dla was poradnik do gry Skull and Bones. Tytuł ten to nie lada gratka dla osób kochających pirackie klimaty, szum fal i przyjemne kołysanie okrętu połączone z chóralnym odśpiewywaniem marynarskich szant przez załogę.

W niniejszym przewodniku odnajdziecie wszystkie wartościowe informacje związane z rozgrywką. Większość z nich dotyczy poruszania się i walki przy pomocy naszego okrętu, ale poniżej znajdziecie również wskazówki dotyczące innych elementów rozgrywki.

Rozwińcie więc żagle i przygotujcie się na niezapomniane przygody na Oceanie Indyjskim. Pomyślnych wiatrów w grze Skull and Bones!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Podstawowe informacje, mechanika

Przeważającą większość rozgrywki spędzimy na morzu. Warto więc dobrze zaznajomić się z zasadami sterowania naszym okrętem oraz sposobami na jego optymalne wykorzystanie w walce.


Świat gry

Twórcy gry oddali nam do dyspozycji niemalże bezkresne wody Oceanu Indyjskiego, które oblewają swymi falami różnorodne wyspy, archipelagi oraz wybrzeża. Znajdziemy tam wiele wciągających aktywności oraz atrakcyjnych zadań.

Walka i żeglowanie na morzu

Pobyt na lądzie


Interfejs i porady

Interfejs gry różni się w zależności od tego czy przebywamy aktualnie na pokładzie naszego okrętu czy na lądzie. Zdecydowanie więcej ikonek i wskaźników zobaczymy w trakcie podróży morskiej. Częściowo oba interfejsy pokrywają się ze sobą.

Interfejs - ląd

  1. Kompas z ikonkami oznaczającymi dane obiekty wraz z odległością dzielącą nas od nich.
  2. Aktualnie śledzone zlecenie wraz z jego opisem i postępem.
  3. Stopień wrogości danej frakcji.
  4. Ikonka koperty sugerująca czekającą na nas pocztę w osadzie.
  5. Przycisk szybkiego zaokrętowania się z dowolnego miejsca na wyspie.
  6. Menu kołowe postaci. Za jego pomocą możemy użyć dostępnych emotek lub skorzystać z trybu fotograficznego.
  7. Interfejs - morze

  8. Wskaźnik informacyjny dotyczący statku - liczba oznacza prędkość, mały trójkącik kierunek wiatru, a białe i zielone paseczki stopień rozwinięcia żagli.
  9. Przyciski służące brasowaniu oraz korzystaniu z lunety.
  10. Aktualny poziom energii załogi, który zużywa się podczas przyspieszenia.
  11. Menu kołowe okrętu. Znajdziemy tam m.in. opcję aktywowania szant czy zmianę kamery.
  12. Wskaźnik naszego okrętu - jego stopień doświadczenia oraz poziom uszkodzeń.

Wskazówki na start

- Zwracaj uwagę na podpowiedzi podczas ekranów ładowania. Możesz je przesuwać. Dzięki nim szybko zyskasz wiele przydatnych informacji.

- Czas w grze ciągle upływa, nawet jeżeli włączysz menu lub przeglądasz mapę. Dlatego najlepiej wcześniej zacumuj swój okręt w miejscu.

- Zanim skupisz się na kupowaniu droższych ubrań lub przedmiotów do zmiany wyglądu statku, postaraj się najpierw o jego ulepszenia. Dzięki temu będziesz mógł podjąć się lepiej opłacanych zleceń, a nadwyżkę pieniędzy przeznaczysz na mniej praktyczne zakupy.

- Rozsądnie dobieraj zlecenia do aktualnego poziomu twojej postaci i statku. Na początku lepiej skupić się na łatwiejszych zadaniach. Wraz z rozwojem statku, będziesz mógł pozwolić sobie na ambitniejsze cele.

- Cenne przedmioty i nadwyżki przechowuj w magazynie, który odnajdziesz na lądzie. Dzięki temu nie utracisz całego majątku w razie zatopienia twojego okrętu.

- Odwiedzaj osady, które napotkasz podczas swoich wypraw. Jeżeli zajdziesz na ląd w danej wiosce, to wówczas będzie dostępna w tym miejscu opcja szybkiej podróży.

- Gra bardzo dobrze podpowiada nam co należy robić w danym momencie trwającego zlecenia. Dlatego korzystaj z charakterystycznych znaczników, które podpowiadają kogo należy zniszczyć lub gdzie odnaleźć poszukiwane przedmioty.

- Będąc na lądzie uzupełniaj zapasy pitnej wody, gotowanego jedzenia oraz sprzętu do naprawiania okrętu. Dzięki temu będziesz mógł uratować się w kryzysowym momencie morskiego starcia.

- Najwięcej łupów zdobędziesz dokonując abordażu na statki handlowe. Ale nawet jeżeli zatopisz okręt, to warto obok niego przepłynąć, aby zebrać pozostałe po nim łupy.

- Jeżeli twój okręt zostanie zatopiony to możesz odzyskać większość utraconych skarbów. Wystarczy, że wrócisz na miejsce zatonięcia po odrodzeniu. Pamiętaj jednak, że ktoś może cię uprzedzić i zgarnąć pływające łupy.

- Rozważnie zarządzaj energią swojej załogi (zielony pasek na dole ekranu). Nie marnuj jej w całości przed walką, bo wtedy nie będziesz miał szans na ucieczkę.

- Na początkowym etapie gry warto wybrać się na łupienie statków handlowych, które odnajdziesz na szlakach kupieckich. Jeżeli w trakcie rejsu natkniesz się na jakiś z nich, jego trasa pojawi się na mapie w formie przerywanej linii.

- Zanim opuścisz początkowy obszar gry (tam gdzie leży wrak okrętu Exeter), przeszukaj dokładnie rejon atolu, aby zebrać cenne zapasy przed kolejnymi zleceniami.

- Dobrą strategią na szybkie rozwinięcie swojej postaci jest skupienie się w pierwszych godzinach na głównym wątku fabularnym. Jego ukończenie sprawi, że szybko otrzymamy wiele punktów niesławy, a przy tym zdobędziemy wiedzę w jaki sposób podchodzić do innych zleceń pobocznych.

Read this next