Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Prawdziwy Arthur Morgan ma już dość przeróbek AI ze swoim głosem

Żarty się skończyły.

Powiedzieć, że Roger Clark nie jest miłośnikiem twórczości generowanej z pomocą AI, to jak nic nie powiedzieć. Aktor znany z roli Arthura Morgana z Red Dead Redemption 2 radzi fanom, by dla własnego dobra przestali tworzyć kolejne przeróbki wykorzystujące jego głos.

Możliwości sztucznej inteligencji w kopiowaniu głosów sięgneły już tak wysokiego poziomu, że często nie sposób rozróżnić kopii od oryginału. W serwisie YouTube znajdziemy nawet cały kanał poświęcony piosenkom, w których wokal podmieniono na głosy aktorów z Red Dead Redemption 2.

I choć piękny śpiew Arthura Morgana często podbija serca tysięcy graczy, tak sam „wykonawca” utworów nie jest ich wielkim fanem, o czym poinformował w odpowiedzi na pytanie jednego z internautów.

Roger Clark calls out the AI covers and memes.
by u/magiccheetoss in reddeadredemption

- Nie, w ogóle mi się nie podobają. To czysty plagiat. Dosłownie mamy w tym momencie strajk w tej kwestii - mówił Clark, nawiązując do pikiet aktorów i scenarzystów, które sparaliżowały całą amerykańską branżę filmową. - Twórzcie dalej takie śmieci, a obiecuję wam, że niebawem nic wam poza nimi nie zostanie - dodał w tonie przypominającym bardziej Arthura Morgana, aniżeli przyjacielskiego aktora.

Oczywiście wypowiedź artysty wywołała w komentarzach kolejną dyskusję w temacie podrabiania czyjegoś głosu za pomocą AI. Clark nigdy nie krył się jednak ze swoimi twardymi poglądami. W zeszłym roku przyznał, że rozwój sztucznej inteligencji jest „alarmujący”. Z podobnego założenia wychodzi także wielu innych artystów z branży.

Przypadek krótkich i zabawnych przeróbek może zasłużyć jeszcze na pewną wyrozumiałość, ale w sieci nie trudno o bardziej kontrowersyjne projekty. Jednym z takich przypadków są pornograficzne mody, w których wykorzystuje się sztuczne głosy aktorek bez wcześniejszego uzyskania ich zgody.

Read this next