Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pokemon Go - XL Candy: gdzie znaleźć, jak działa

Skąd wziąć dużego cukierka.

XL Candy w Pokemon Go to specjalna wersja cukierka, która pozwala graczom zwiększyć CP Pokemona poza pierwotny limit, aż do 50 poziomu.

XL Candy wprowadzono wraz z podniesieniem limitu poziomów w aktualizacji Go Beyond.

Sposób pozyskiwaniea XL Candy jest podobny do zwykłych Cukierków, ale jest kilka małych różnic - w tym możliwość zamiany zwykłych Cukierków na Cukierki XL.


Na tej stronie:


Czym jest XL Candy w Pokemon Go

XL Candy to zasób dostępny po osiągnięciu 31. poziomu trenera, pozwalający na levelowanie Pokemonów do jeszcze wyższego poziomu CP, co jest bardzo przydatne chociażby do rywalizacji w Master League.

Wymagany poziom trenera wynosił kiedyś 40, ale od początku Season of GO w czerwcu 2022 roku, został obniżony do poziomu 31.

Tak jak w przypadku poziomów 1-40, nowy poziom CP skaluje się z poziomami 41-50 u trenera. Kiedy Pokemon osiągnie 40. poziom, możesz go wylevelować do poziomu 50., jeśli tylko chcesz. Musisz tylko mieć XL Candy.

Podobnie jak zwykłe Candy czy Mega Energy, każdy gatunek Pokemona (łańcuch ewolucji), ma swoje własne XL Candy. Jeśli więc chcesz rozwinąć Charizarda poza 40. poziom, musisz zdobyć XL Candy dla Charmandera.

XL Candy nieco trudniej zdobyć niż zwykłe Candy, choć metody są podobne. Szczegóły w kolejnej sekcji.


Jak zdobyć XL Candy

Istnieje kilka metod na zdobywanie XL Candy:

 • Łapanie niewyewoluowanych Pokemonów daje ci szansę na zdobycie od jednego do trzech XL Candy
 • Łapanie ewoluowanych, Legendarnych lub Mitycznych Pokemonów daje ci co najmniej 2 XL Candy za ewoluowane stworki i co najmniej 3 XL Candy za Mityczne i Legendarne okazy
 • Złapanie bossa Raidu może zapewnić XL Candy
 • Wymiana (Trade) daje obu graczom losową szansę na zdobycie jednego XL Candy (szansa jest większa, im dalej od siebie były schwytane stworki uczestniczące w wymianie)
 • Wykluwanie jajek daje szansę na zdobycie XL Candy (szansa jest tym większa, im dłużej zajmuje wyklucie jajka)
 • Wysyłanie (transfer) Pokemonów do Profesora daje szansę na 1 XL Candy
 • Chodzenie z kompanem (Buddy) również daje szansę na otrzymanie XL Candy
 • Zamiana 100 sztuk Candy na jeden XL Candy, która nie jest zbyt korzystna, ale może być dobrym pomysłem, gdy masz naprawdę sporo zwykłych cukierków
 • Eventy, jak np. Community Day, często mają bonusy dla XL Candy. Musisz śledzić, czy jakieś wydarzenie nie zapewnia przypadkiem większej ilości zdobywanych XL Candy np. poprzez wymianę lub Raidy

Pamiętaj, że XL Candy możesz uzyskać dopiero, gdy osiągniesz 31. poziom trenera.

Dostępne są również Rare XL Candy, które działają tak samo jak zwykłe Rare Candy, pozwalając na „konwersję” tego zasobu na XL Candy dla wybranego Pokemona. Nie należy jednak polegać na używaniu Rare XL Candy, ponieważ można je zdobyć tylko na dwa sposoby:

 • Po przekroczeniu poziomu 40. i zwiększeniu limitu poziomów (gdzie wypada tylko jeden lub dwa na poziom i za ukończenie specjalnego wyzwania)
 • Z nagród za Raidy (uncommon)

Najszybszy sposób na XL Candy

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe metody, najszybszym sposobem na zdobycie XL Candy w Pokemon Go jest łapanie Pokemonów, zwłaszcza jeśli są one ewoluowane, Legendarne lub Mityczne, co gwarantuje XL Candy.

W przypadku Pokemonów nieewoluowanych nadal istnieje spora szansa na od 1 do 3 XL Candy - wynosi ona od 15% do 25%. Całkiem wysokie szanse połączone z faktem, że łapanie jest najszybszą i najłatwiejszą metodą z powyższej listy, sprawiają, że jest to zdecydowanie najlepszy sposób na zdobycie XL Candy.

Po wprowadzeniu gwarantowanych cukierków XL za ewoluowane, Legendarne lub Mityczne Pokemony, warto spróbować wykorzystać Raid Hours i inne wydarzenia, które pomogą ci wzmocnić podopiecznych do poziomów wyższych niż 41.

Dla nieewoluowanych stworzeń, od czasu do czasu pojawiają się promocje, które dają więcej XL Candy przy łapaniu niż normalnie. Na przykład podczas Season of Legends, niektóre spotkania w ramach nagród Go Battle League dają więcej cukierków XL.

Zamiana Candy na XL Candy jest bardzo kosztownym sposobem na awansowanie Pokemona powyżej 40. poziomu - wymaga to w sumie około 29 600 Candy. Zamiast tego, lepiej jest użyć tych cukierków do ewolucji innego Pokemona do poziomu 40.

Jeśli jednak jesteś w stanie złapać dużo Pokemonów, które chcesz ewoluować za pomocą XL Candy - np. podczas Community Day, wydarzeń sezonowych - to w niektórych przypadkach możesz znacznie złagodzić konieczność farmienia XL Candy.


Jak używać XL Candy

Używanie XL Candy nie jest skomplikowaną filozofią, bo zostało włączone do funkcji zwiększania mocy Pokemonów.

Musisz po prostu znaleźć danego Pokemona w magazynie (storage) - upewnij się, że wybierasz właściwego, jeśli masz kilka wersji. Tam zobaczysz, ile masz XL Candy, ile zwykłych Candy oraz ile Mega Energy.

Wybierz teraz przycisk „Power Up”. W zależności od siły wybranego Pokemona, ilość cukierków XL, którą możesz wydać, będzie już dostępna lub będziesz musiał przewijać, aż zacznie być stosowana. Pamiętaj, że na ten proces wydasz również pewną ilość Stardust i zwykłych Candy.

Kiedy już wybierzesz, ile XL Candy, Stardust i zwykłych Candy chcesz przeznaczyć na ulepszenie Pokemona, raz jeszcze wybierz „Power Up”.

Używanie Rare Candy XL działa nieco inaczej, ponieważ musisz je znaleźć w sekcji „Other Items” w swoim ekwipunku. Podobnie jak w przypadku zwykłych Rare Candy, będziesz musiał zdecydować, na którym Pokemonie chcesz użyć Rare Candy XL.


Wymagane XL Candy na kolejnych poziomach

Aby zwiększyć poziom Pokemona z 40. do 50., będziesz potrzebował łącznie 296 XL Candy oraz 250,000 Stardust.

Oto liczba XL Candy, której potrzebujesz do zwiększenia mocy Pokemona na każdym poziomie:

 • Poziom 41 - 10 XL Candy
 • Poziom 42 - 10 XL Candy
 • Poziom 43 - 12 XL Candy
 • Poziom 44 - 12 XL Candy
 • Poziom 45 - 15 XL Candy
 • Poziom 46 - 15 XL Candy
 • Poziom 47 - 17 XL Candy
 • Poziom 48 - 17 XL Candy
 • Poziom 49 - 20 XL Candy
 • Poziom 50 - 20 XL Candy

Wymagana liczba XL Candy jest stała dla wszystkich Pokemonów oprócz dwóch wyjątków: Shadow Pokemony potrzebują 360 XL Candy, a oczyszczone (Purify) Pokemony potrzebują 272 XL Candy.

Jak wspomnieliśmy powyżej, zamiana Cukierków na XL Candy jest bardzo kosztowna - łącznie kosztuje 29 600 Candy. W związku z tym, najlepiej jest zdobywać jak najwięcej XL Candy poprzez łapanie, wymianę lub transfer.

Spis treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Read this next