Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pierwsze opinie o Final Fantasy 16 są obiecujące. Demo w drodze

Chyba jest na co czekać.

Zachodnie redakcje miały okazję spędzić kilka godzin z nadchodzącym Final Fantasy 16. Pierwsze opinie po zagraniu w początek przygody sugerują, że jest na co czekać.

Zacznijmy od tego, że choć dziennikarze mogli zagrać w „pierwsze parę godzin” gry, to twórcy dostosowali zawartość pod kątem publikacji, a to, co zobaczą gracze po premierze, może nieco różnić się od wersji omawianej przez redaktorów zagranicznych serwisów. Niemniej gra jest gotowa do rynkowego debiutu już od dłuższego czasu, zatem zmiany powinny być raczej kosmetyczne.

Wersja dla dziennikarzy rozpoczyna się od „mocnego uderzenia” w postaci imponującej bitwy dwóch Eikonów, po czym zostajemy wprowadzeni w magiczny świat Valisthei. Choć momentami scenek przerywnikowych może wydawać się odrobinę za dużo, to prezentują one najwyższy poziom i pozwalają poznać zarówno świat jak i bohaterów, którzy swoją drogą mają być ciekawi i intrygujący. Dziennikarze często porównują historię do mieszanki „Gry o tron” z God of War i wskazują, że umiejętnie łączy osobiste dramaty z wydarzeniami o globalnej skali.

Rozgrywka opiera się na walce, eksploracji i scenkach fabularnych. Walka sprawia wrażenie bardzo współczesnej i satysfakcjonującej, jest szybka, widowiskowa i posiada odpowiednią głębię. Eksploracja mocno różni się od tego, co znamy z Final Fantasy 15 - lokacje są mniejsze, bardziej ograniczone i skondensowane, co jednak ma wypadać na korzyść najnowszej produkcji Square Enix.

Miłym dodatkiem jest system Active Time Lore, który pozwala w dowolnym momencie zatrzymać scenkę fabularną, by przeczytać dodatkowe informacje o postaciach widocznych na ekranie lub pojęciach, o których mówią. Pomaga to uniknąć przesadnej ekspozycji, czyli wyjaśniania terminologii czy historii przez przesadnie rozbudowane dialogi.

Final Fantasy 16 zadebiutuje na PS5 już 22 czerwca. Będzie to pierwsza część kultowej serii, w której pojawią się napisy w języku polskim. Twórcy zapowiedzieli też, że dwugodzinna wersja demonstracyjna zostanie wkrótce udostępniona wszystkim posiadaczom PlayStation 5, choć na szczegóły najpewniej przyjdzie nam poczekać do jutrzejszego PlayStation Showcase.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze