Skip to main content

Need For Speed Unbound - policja, ucieczka

Porady dotyczące pościgów.

Nieodłącznym elementem zabawy w Need For Speed Unbound są starcia ze stróżami prawa, starającymi się przerwać proceder nielegalnych wyścigów w mieście Lakeshore. Na tej stronie wyjaśniamy, jak działa system ucieczek przed policją.


Na tej stronie:


Obława i pościg - na czym polegają

Uczestnicząc w zawodach wyścigowych podczas każdego dnia fabuły gry możemy zauważyć znaczek płomienia przy informacji o zawodach - to jest wzrost znacznika Obławy. Obława to ogólny poziom zainteresowania policji naszym wozem. Każde zawody, w których weźmiemy udział, zwiększa szansę na to, że będziemy ścigani.

Jeśli policja nas złapie, stracimy wszystkie zarobione w danej porze dnia pieniądze i zostaniemy odesłani do naszego warsztatu, co przy okazji zakończy obecnie trwającą sesję. Jest pięć poziomów obławy (plus poziom zerowy), a na każdym do pościgu dołącza się inna grupa pojazdów policji. Wydłuża się także czas potrzebny do zakończenia pościgu po udanej ucieczce.

  • Poziom 0 - inaczej brak obławy. Policjanci na ulicach będą nas ignorować, dopóki na przykład w nich nie uderzymy.
  • Poziom 1 - patrole policji. Na tym poziomie ściga nas typowa „drogówka” w dość słabych radiowozach, którym łatwo uciec.
  • Poziom 2 - pojazdy terenowe AWD. Na drugim poziomie ścigania do akcji włączają się policjanci w terenowych radiowozach. Mogą nie tylko zjechać za nami w razie potrzeby na bezdroża, ale też są znacznie wytrzymalsi i zadają nam większe obrażenia przy zderzeniu.
  • Poziom 3 - jednostka pościgowa i blokady. Na trzecim poziomie pojawiają się niezwykle szybkie radiowozy - Chevrolety Corvette - którym ciężko uciec, a dodatkowo zachowują się niezwykle agresywnie, próbując spychać nas z trasy, albo wjeżdżając przed nas i gwałtownie hamując. Pojawiają się także blokady, odcinające potencjalną drogę ucieczki.
  • Poziom 4 - tajniacy i kolczatki. Na czwartym poziomie obławy zmierzymy się w tajniakach w nieoznakowanych radiowozach. Chociaż pojazdy te nie są specjalnie wytrzymałe ani szybkie, to zamiast tego nie pojawiają się na naszej mini-mapie. Przy odrobinie wprawy możemy sami wypatrzeć ich z dystansu.
  • Poziom 5 - ciężkie pojazdy i helikopter. Na maksymalnym poziomie obławy pościg może być niezwykle wymagający, nawet dla najzręczniejszych i najbardziej doświadczonych kierowców. Ścigają nas tutaj potężnie zmodyfikowane pick-upy, których kierowcy nie mają oporów przed agresywnym taranowaniem naszego auta z każdej strony. Dodatkowo do akcji włącza się helikopter, nie spuszczający nas z oczu, dopóki nie uciekniemy do tunelu albo nie skończy mu się paliwo.

Jak uciec policji

Aby uciec policji, musimy albo zniszczyć wszystkie ścigające nas pojazdy - co jest trudnym zadaniem - albo zniknąć z pola widzenia stróżów prawa. Zasięg „wzroku” radiowozów możemy zobaczyć na minimapie.

Następnie czekają nas poszukiwania, podczas których nie możemy natknąć się na policjantów. Co warte zauważenia, w trybie poszukiwań przeciwnicy mają „oczy dookoła głowy” i musimy całkowicie unikać kontaktu z policjantami. Najlepiej znaleźć ustronne miejsce, zatrzymać się i wyłączyć silnik auta (B na padzie Xboxa, Kółko na padzie PlayStation, E na klawiaturze). Wówczas poszukiwania zakończą się nieco szybciej.

Będąc w trybie poszukiwań możemy wjechać na teren zlotu albo uciec do kryjówki. Obie te czynności anulują obecny pościg, ale trzeba pamiętać, że powrót do kryjówki zakończy obecną porę dnia. Jeśli chcemy rozegrać jeszcze jakieś zawody, to lepiej traktować to jako ostateczność.


Unikanie rozpoczęcia pościgu

W czasie gry warto mieć na uwadze, że policja nie zaczyna ścigać nas od razu, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu wzroku policjanta. Jeśli przypadkiem wpadniemy na radiowóz, policjant spędzi jeszcze chwilę upewniając się, że to nas poszukuje. Informuje o tym wskaźnik na dole ekranu.

Wówczas możemy szybko skręcić w inną uliczkę albo, jeśli mamy wystarczająco szybki wóz, gwałtownie przyspieszyć, zanim radiowóz rozpocznie pościg. Z tego samego powodu możemy „śmignąć” obok pojazdu stróżów prawa, a pościg się nie rozpocznie. Oczywiście, im wyższy poziom obławy, tym policjanci są bardziej czujni i wskaźnik rozpoznania ładuje się szybciej.

Jeśli mamy wysoki poziom obławy, warto zrezygnować z poruszania się głównymi drogami, a zamiast tego kierować się bezdrożami i ubitymi szlakami. Chociaż tam też możemy trafić na policję (w terenowych radiowozach), to jest na to znacznie mniejsza szansa, niż spotkanie z policją na ulicy czy autostradzie.

Następnie: Need For Speed Unbound - niedźwiedzie, grafitti, bilbordy: do czego służą

Spis treści: Need For Speed Unbound - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Need For Speed Unbound - Lamborghini, Charger, Silvia: który początkowy samochód wybrać

Zobacz także