Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mount & Blade 2 Bannerlord - Poradnik, Solucja

Jak zacząć, walka, królestwo i opis przejścia kampanii.

Witamy w poradniku do Mount & Blade 2 Bannerlord. Po latach oczekiwań, miłośnicy serii doczekali się kontynuacji, która na razie trafiła na PC. W naszym opracowaniu znajdziecie wskazówki, związane z mechaniką rozgrywki oraz ilustrowany opis przejścia gry.

Tytuł oferuje nie tylko angażujące bitwy w trybie sieciowym, ale też kampanię fabularną, przywodzącą na myśl tę z oryginalnej odsłony. Wyjaśniamy wszystkie aspekty tego elementu gry.

Mount & Blade 2 Bannerlord może budzić wiele pytań - szczególnie wśród graczy, którzy nie mieli do czynienia z pierwszą częścią. Poniżej odpowiadamy na wszystkie kluczowe zagadnienia. Życzymy miłej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Mount & Blade 2

Początek przygody nie należy do łatwych - tutaj znajdziecie podstawowe i bardziej zaawansowane podpowiedzi dotyczące kluczowych elementów zabawy.

Podstawy na start:

  • Mount & Blade 2 - interfejs i ikony na ekranie (na dole strony)
  • Mount & Blade 2 - leczenie i regeneracja (na dole strony)
  • Mount & Blade 2 - porady ogólne (na dole strony)

Bardziej zaawansowane podpowiedzi:

Bitwy, mechanika:


Opis przejścia

Poniżej znajduje się opis poszczególnych misji, wraz z ilustracjami.

Wkrótce aktualizacja.


Multiplayer

Gra oferuje oczywiście tryb sieciowej rywalizacji, kontynuując tradycję cyklu. Zmierzyć można się tu w różnych trybach, a my przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące zabawy online.

Wkrótce aktualizacja.


Interfejs i ikony na ekranie

Poniżej znajdziecie wyjaśnienia związane z elementami, jakie znajdują się na ekranie w Mount & Blade 2 Bannerlord, zarówno przy widoku na mapę kampanii, jak też podczas bitwy. Na początku rzućmy okiem na mapę strategiczną.

1 - menu bohatera i rozwoju postaci.
2 - ekwipunek.
3 - twoje oddziały i jednostki.
4 - spis misji.
5 - menu klanu i przyjaciół.
6 - menu królestwa (dostępne w późniejszej fazie gry).
7 - takie numery oznaczają liczebność oddziałów i armii na mapie.
8 - twoja armia oznaczona jest na zilono (czerwonym oznaczane są wrogo nastawione frakcje).
9 - menu przyspieszania upływu czasu.
10 - kolejno od lewej: złoto, wpływy, zdrowie bohaterów, status jednostek, żywność i morale.

Następnie warto spojrzeć na interfejs i podstawowe oznaczenia widoczne w trakcie walki. Bardziej szczegółowe opisy dostępnych elementów opiszemy na osobnej stronie, pisząc o wydawaniu rozkazów.

1 - ikony oznaczające twoje jednostki.
2 - celownik (gdy masz broń białą, zamiast celownika widać białe wskaźniki kierunku uderzenia).
3 - zdrowie postaci i wierzchowca.
4 - zapas amunicji broni miotanej.
5 - wskaźnik przewagi w bitwie.


Leczenie i regeneracja

Odzyskiwanie zdrowia w Bannerlordzie odbywa się automatycznie. Po bitwie, w której zostaliśmy ranni, musimy po prostu odczekać, by nasze zdrowie - symbolizowane ikoną serca (1) - się regenerowało.

Najlepiej zatrzymać się na czas regeneracji w jakimś mieście lub zamku. Wtedy nie jesteśy wystawieni na ryzyko ataku wroga lub bandytów. Walka z niepełnym zdrowiem nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Regeneracja w miastach jest też szybsza niż odzyskiwanie zdrowia poza nimi, w trakcie podróży.


Mount & Blade 2 - porady ogólne

- Nie pomijaj samouczka. Możesz tu bez zobowiązań wypróbować różne rodzaje broni i poćwiczyć walkę na koniu. Lepiej zrobić to na początku niż uczyć się na błędach podczas prawdziwej walki.

- Jeśli grasz po raz pierwszy w Mount & Blade, wybierz niski poziom trudności. Rozpoczynając grę ustaw opcje trudności na Easy. Walka wciąż będzie potrafiła stanowić małe wyzwanie, a obejdzie się bez stresu i frustracji.

- Kup tarczę. Przy pierwszej okazji. Blokowanie bronią jest oczywiście możliwe, ale o wiele trudniej jest skutecznie blokować ciosy samym ostrzem. Dlatego też radzimy zacząć grę ze specjalizacją w broni jednoręcznej.

- Staraj się mieć około 20 wojowników w początkowej fazie gry. To optymalna liczba. Bez problemu poradzisz sobie z małymi grupkami bandytów, ale w razie napadu większej zgrai, też będziesz mieć szanse.

- Pilnuj żywności i złota. Pamiętaj, że w grze upływa czas i mijają dni, a każdy kolejny dzień to zmniejszenie zapasu jedzenia i uszczknięcie złota na wypłatę dla twoich najemników. Uważaj, by nie okazało się, że zabraknie ci zasobów w trakcie podróży.

- Nie bój się eksplorować. Mapa w Mount & Blade 2 nie jest podzielona z uwagi na poziom trudności i w każdym królestwie możesz spotkać mniej więcej podobnie rozłożone siły różnych frakcji i bandytów.

- Nie akceptuj wszystkich zadań pobocznych. Choć może być to kuszące, niektóre misje są po prostu na początku gry zbyt ryzykowne, gdy masz mizerny ekwipunek. Unikaj raczej zleceń związanych z walką, dopóki nie ulepszysz wyposażenia.

- Zwiększ dystans kamery. W opcjach wejdź do zakładki Gameplay i tam ustaw większą wartość Third Person Camera Distance, by oddalić kamerę od pleców postaci i jednocześnie zwiększyć nieco pole widzenia.


Morale w trybie multiplayer

Morale w trybie kampanii opisaliśmy już na osobnej stronie, ale warto też zwrócić uwagę na system morale w rywalizacji online. Symbolizowane jest gwiazdkami u góry ekranu (1).

W trybach z bitwami multiplayer znaczenie ma bowiem nie tylko to, czy przejmiemy wszystkie punkty lub zlikwidujemy wszystkich wrogów. Możemy też przegrać, kiedy nasze morale spadnie do zera - a więc znikną wszystkie nasze gwiazdki morale. Warto zwracać na nie uwagę.


Menu główne

Gdy uruchomimy tryb single-player w Bannerlord, zobaczymy typowe, tradycyjne menu. Poniżej wyjaśniamy każdą z dostępnych opcji do kliknięcia.

  • Resume Game - wznawia grę od momentu, w którym ostatnio dokonano zapisu w kampanii.
  • Campaign - tu zaczniemy nową kampanię.
  • Custom Battle - rozegramy tu bitwę z dowolną liczbą żołnierzy. Dobre to nauki wydawania rozkazów.
  • Options - opcje graficzne, sterowanie i opcje audio.
  • Credits - lista twórców gry.
  • Exit Game - wychodzimy z gry.

Read this next