Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mount & Blade 2 - umiejętności (Skills), rozwój postaci

Talenty.

Na poprzedniej stronie opisaliśmy tylko atrybuty i ich znaczenie w Mount & Blade 2 Bannerlord. Idąc jednak głębiej, szczegółowym rozwinięciem atrybutów są umiejętności (Skills w oryginale).

Oczywiście niektóre zdolności są jasne. Bow (czyli Łuk) odpowiada za zdolność posługiwania się łukami, a One-handed (Jednoręczne) pozwoli zwiększyć sprawność walki bronią jednoręczną. Tutaj skupimy się więc na objaśnieniu talentów, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka.

Zacznijmy jednak od tego, co widzimy na ekranie talentów. Po prawej stronie widać listę zdolności, a tam między innymi pulę punktów dostępnych do wydania na rozwój (1). Punkty te zdobywamy razem z doświadczeniem - za wygrywanie bitew i kończenie misji.

Gdy mamy punkty rozwoju, wystarczy wybrać dowolny talent i kliknąć ikonę plusa (2), by rozwinąć zdolność. Wtedy też zobaczymy, ze w drzewku pasywnych talentów (3) odblokowujemy kolejne progi. Pasywne zdolności to procentowe bonusy do obrażeń i inne trwałe wzmocnienia czy ulepszenia naszego bohatera.

Poza umiejętnościami związanymi z bronią, której chcemy używać, najważniejsze talenty to:

  • Scouting. Zwiększa nasz zasięg rozpoznawania zagrożeń i dostrzegania wrogów czy innych jednostek na mapie świata. Pozwala też dostrzec ich ślady. Przydatne.
  • Roguery. Zwiększa możliwości i szansę na sukces, gdy chcemy grać jak bandyta - napadać na ludzi czy grabić miasta.
  • Trade. Jeden z najważniejszych Skilli w grze. W skrócie: pozwala więcej i szybciej zarabiać, im bardziej go rozwiniemy.
  • Leadership / Tactics. Te umiejętności pozwalają zwiększyć efektywność naszych komend podczas bitew i dbają o morale naszych jednostek.
  • Charm. Rozwijanie tego talentu pomaga budować dobre relacje z postaciami niezależnymi, co może pomóc nam w handlu czy osiąganiu celów.
  • Steward. Ta umiejętność i jej pasywne bonusy pomagają naszym miastom lepiej prosperować.
  • Medicine. Tu zawsze warto zainwestować chociaż trochę, by nasz bohater szybciej leczył rany po bitwach.
  • Engineering. Zwiększa skuteczność broni oblężniczych i usprawnia proces ich budowy.

Na początku polecamy po prostu pograć i nie przejmować się za bardzo buildem postaci. Dopiero po paru godzinach zorientujecie się, czy najwięcej radości dają wam bitwy, czy może wykonywanie misji bez przemocy, albo nawiązywanie stosunków z lordami w miastach. Dopiero wtedy tak naprawdę sami się przekonacie, w które talenty najlepiej inwestować w przypadku waszego stylu gry.

Następnie: Mount & Blade 2 - jak zarabiać złoto

Spis treści: Mount & Blade 2 Bannerlord - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Mount & Blade 2 - statystyki i atrybuty (tworzenie bohatera)

Read this next