Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mirror's Edge Catalyst - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko, co warto wiedzieć o nowych przygodach Faith.

Mirror's Edge Catalyst to druga część serii stworzonej przez EA DICE i jednocześnie restart marki. Tytuł nie kontynuuje wątków rozpoczętych w jedynce. Twórcy ponownie podejmują tematykę walki z władzą w mieście kontrolowanym przez wielkie korporacje.

Catalyst to przedstawiciel przygodowych gier akcji, w którym rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Gracze obejmują kontrolę nad Faith Connors, która wykorzystuje parkour do sprawnego przemieszczania się po mieście. Bohaterka postanowiła przeciwstawić się korporacji władającej całą metropolią.

Mirror's Edge Catalyst będzie obfitował w rozwiązania znane z pierwszej części, jak również w nowe pomysły. Do elementów charakterystycznych gry należy otwarty świat, oryginalny system poruszania się, specyficzny styl graficzny, efektowna walka wręcz i odpowiednio dopasowana ścieżka dźwiękowa.

Data premiery i dostępne edycje

Mirror's Edge Catalyst miało pierwotnie zadebiutować 23 lutego. Studio EA DICE postanowiło jednak przeznaczyć więcej czasu na dopracowanie gry. Nowa data premiery w Polsce to 9 czerwca.

Mirror's Edge Catalyst jest tworzone z myślą o platformach obecnej generacji - PC, PlayStation 4 oraz Xbox One.

Obecnie producent ujawnił wyłącznie podstawową, cyfrową edycję gry. Cena wynosi około 200 złotych za wersję PC oraz 270 zł na konsole. Zamawiając w przedsprzedaży gracze otrzymają jeden z dwóch pakietów:

 • Wojownika
 • Sprintera

Każdy dodaje unikalną skórkę postaci widoczną w światach innych graczy, tag gońca oraz możliwość personalizacji tła ekranu hakera.

Miasto Szkła - utopijna wizja przyszłości czy orwellowski koszmar?

Fabuła

Miejscem akcji Mirror's Edge Catalyst jest futurystyczne Miasto Szkła, które przez twórców określane jest głównym bohaterem gry. Jest to trzecia co do wielkości metropolia w fikcyjnym państwie Cascadia.

Przedstawiony świat jest rządzony przez wielkie korporacje, które zrzeszają się w ramach Konglomeratu. Obywatele nie mają prywatności, są inwigilowani przez wszechobecne służby. Ludzie zostali wyprani z emocji i własnego zdania. Kto jest przeciw utopijnej wizji świata, znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Do utrzymywania porządków w mieście Konglomerat wykorzystuje zbrojne ramię - KrugerSec. Przywódcą jednostki jest Gabriel Kruger, fanatyczny człowiek, dla którego cel uświęca środki. To najpewniej główny antagonista gry.

Postacią, nad którą gracze obejmują kontrolę, jest Faith Connors. Młoda dziewczyna podejmowała się w przeszłości najtrudniejszych zadań. Była gońcem, szpiegiem korporacyjnym i włamywaczem. Jedna błędna decyzja sprawiła, że postanowiła walczyć z władzą, stając się tytułowym katalizatorem zmian. Faith poznajemy, gdy wychodzi z aresztu i poznaje jednego z członków organizacji sprzeciwiającej się władzy.

Faith wyróżnia oryginalny styl. Dziewczyna eksponuje osobowość poprzez wygląd zewnętrzny. Posiada wiele tatuaży, także w okolicach oka. Znakomicie zna sztuki walki i parkour, który umożliwia sprawne przemieszczanie się po dachach miasta. Uwielbia trzy kolory: biały, czarny i czerwony.

Rozgrywka

Głównym elementem rozgrywki jest płynne przemieszczanie się po mieście i walka. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Kamera ukazuje całą postać wyłącznie podczas wykonywania efektownych finisherów. W grze nie zabraknie starć z wrogiem, choć twórcy zachęcają, aby od nich stronić.

Faith będzie stronić od walki

Rozgrywka jest tworzona głównie z myślą o trybie jednoosobowym. W Mirror's Edge Catalyst możliwe jednak będzie „wejście” w świat innych graczy. Podobne rozwiązanie zastosowano w Watch Dogs. Dostępne będą także rankingi przedstawiające czasy najlepszych użytkowników.

Walkę możemy podzielić na kilka charakterystycznych elementów:

 • Faith potrafi skutecznie obezwładniać przeciwników;
 • Bohaterka nie może korzystać z broni palnej. Ma to związek z jej przeszłością;
 • Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie ominięcie przeciwnika, niż wdawanie się w otwarty konflikt;
 • Podczas walki będzie można wykorzystywać elementy otoczenia, np. odbijać się od ściany;
 • Główną bronią Faith jest pęd i refleks;
 • Gdy stan zdrowia będzie niski, rozgrywka ulegnie spowolnieniu na 1-2 sekundy;

Zadania i aktywności poboczne:

Mirror's Edge Catalyst zaoferuje w pełni otwarty świat, który ma być wypełniony wieloma atrakcjami. W przerwie pomiędzy kolejnymi misjami z wątku głównego gracz będzie mógł pobiec w dowolne miejsce, odkrywając tajemnice Miasta Szkła. Zwiedzimy nie tylko dachy wieżowców, ale również zlokalizowane głęboko pod ziemią tunele i wnętrza budynków.

Twórcy porozmieszczali sekrety w trudno dostępnych miejscach

Twórcy zadbali, by wykreowany świat obfitował w wiele aktywności:

 • Najważniejszym elementem będą misje związane z wątkiem głównym;
 • Gracze mogą dowolnie eksplorować Miasto Szkła;
 • W trudno dostępnych miejscach poukrywane będą sekrety;
 • Jednym z dodatkowych trybów będzie Sprint, czyli jak najszybsze dotarcie do celu;
 • Hakowanie bilboardów w trudno dostępnych miejscach - zamiast treści propagandowych wyświetlane będą tagi gońca;
 • W świecie gry porozrzucane będą specjalne punkty, pełniące rolę ulepszeń;

Styl graficzny i soundtrack:

Mirror's Edge Catalyst wyróżnia unikalny styl graficzny. Miasto Szkła jest przedstawione w czysty, wręcz sterylny sposób. Dominować będą żywe barwy, mające znaczenie dla rozgrywki. Elementy podświetlone na czerwono będą wskazywać drogę do celu, zastępując klasyczny system wytyczania trasy.

Całość uzupełniać będzie klimatyczny soundtrack stworzony przez Solara Fieldsa, który pracował przy pierwszej części serii. Oprawa dźwiękowa ma obfitować w elektroniczne brzmienia, które zmieniają intensywność wraz z rozwojem wydarzeń obserwowanych na ekranie.


Powrót do spisu treści: Mirror's Edge Catalyst - Poradnik, Solucja

Read this next