Skip to main content

Forza Motorsport - poradnik i najlepsze porady

Opis najważniejszych mechanik, a także porady i wskazówki dotyczące kariery, tuningu i multiplayera.

Witajcie! Przed wami poradnik do Forza Motorsport (2023), czyli produkcji, w której wsiądziemy do najdroższych i najszybszych aut na świcie, by zawalczyć o tytuł mistrza kierownicy.

W naszej publikacji znajdziecie przede wszystkim informacje dotyczące podstawowych mechanik, a także wskazówki dotyczące trybu kariery, rozgrywki wieloosobowej, tuningu czy asyst systemu jazdy. Zapraszamy!

Życzymy udanej zabawy w Forza Motorsport (2023)!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Rozgrywka i mechanika

Tutaj znajdziesz wskazówki i opisy mechanik przydatne podczas gry.

Podstawy

Ustawienia samochodu i kierowcy

Kwestie techniczne

[Wkrótce aktualizacja]


Tryb jednoosobowy

Tu znajdziesz porady dotyczące kariery i innych trybów przeznaczonych dla jednego gracza.

[Wkrótce aktualizacja]


Multiplayer

W tej sekcji znajdziesz wskazówki dotyczące rozgrywki sieciowej.


Interfejs i wskazówki

Interfejs gry nie jest zbyt skomplikowany, ale warto sprawdzić, co oznaczają poszczególne ikony i oznaczenia na ekranie.

  1. Czas - informacje o bieżącym i najlepszym czasie okrążenia, a także suma kar czasowych;
  2. Miejsce - pozycja gracza podczas wyścigu
  3. Zasady i kary - informacje o złamanych zasadach oraz ewentualnej karze czasowej
  4. Informacje dodatkowe - wyświetlane będą w prawym górnym rogu ekrany. Zobaczymy tu liczbę okrążeń, wymaganych pit stopów czy powiadomienia o awansie kierowcy lub auta, a nawet wiadomość o dyskwalifikacji
  5. Linia hamowania - opcjonalne wskazówki dotyczące optymalnego toru jazdy i punktów hamowania wyświetlane są bezpośrednio na jezdni
  6. Mapa toru - pokazuje najbliższy fragment trasy oraz pozycje gracza i oponentów
  7. Kondycja samochodu - widzimy tu wskaźnik pozostałego paliwa i szacowaną liczbę okrążeń przy obecnym stanie baku. Obok umieszczono infografikę przedstawiającą kondycję opon oraz stan techniczny pojazdu
  8. Licznik - pokazuje informacje o obrotach silnika, aktualnym biegu i prędkości, a także wskazuje, gdy aktywne są systemy wsparcia kierowania jak ABS i TCS

Najlepsze porady i wskazówki

- Forza Motorsport to gra półsymulacyjna (tzw. simcade), więc lepiej nie uczyć się jazdy prawdziwym samochodem za pomocą gry.

- Gra pozwala w ogromnym stopniu dopasować rozgrywkę i elementy widoczne na ekranie do swoich preferencji. Nie bój się eksperymentować z ustawieniami asyst, interfejsu czy opcji dostępności, by ułatwić lub utrudnić sobie rozgrywkę.

- Nagrody w postaci bonusowych aut w trybie kariery otrzymamy dopiero po ukończeniu całego turnieju, a więc pięciu składających się na niego serii, które również składają się z kilku wyścigów (od 4 do 6). Ceny aut w sklepie są bardzo niskie w porównaniu z poprzednimi częściami serii oraz konkurencyjnymi grami, więc najlepszym sposobem zdobywania aut jest ich kupowanie.

- W trybie kariery warto kończyć pełne sesje treningowe. Zyskamy w ten sposób nie tylko więcej doświadczenia, ale też poznamy lepiej tor i zakręty, co bardzo pomaga podczas właściwego wyścigu - zwłaszcza na wyższych ustawieniach szybkości kierowców sterowanych przez komputer.

- Wyścigi w trybie kariery można powtarzać tylko do momentu ich ukończenia. Po zakończonym wyścigu możemy tylko kontynuować, a nie zrestartować imprezę. Mimo wszystkie wpadka czy dwie nie przesądzają o przegranej, ponieważ kierowcy SI rzadko wygrywają wyścigi w sposób ciągły, a w klasyfikacji generalnej najczęściej uda nam się uzbierać wystarczająca do zwycięstw przewagę punktów.

- Tuninguj auto po każdym wyścigu. Bez nowych części i zmiany ustawień może być bardzo ciężko o pierwsze miejsce na wyższych poziomach trudności. Nie trzeba tez znać się na tuningu, ponieważ można pobrać gotowe konfiguracje udostępnione przez graczy lub skorzystać z automatycznych ulepszeń.

- Przed wyścigiem można zmienić ilość paliwa w baku. Mniej paliwa oznacza lżejszy samochód, a to przekłada się na większą szybkość i lepsze hamowanie. Większa ilość paliwa sprawia, że jesteśmy wolniejsi, ale możemy uniknąć dzięki temu tankowania w pit stopie podczas dłuższych wyzwań.

- W trybie sieciowym zachowuj się sportowo i unikaj niebezpiecznej jazdy. Drogowe piractwo oznacza dotkliwe kary czasowe, a także może przyczynić się do wyrzucenia nas na osobne serwery dla piratów lub nawet do zablokowania dostał do gry (ban).

- Można stworzyć prywatne lobby sieciowe dla znajomych, gdzie sami ustalamy reguły. Tu nie ma problemu z zachowaniem i możemy bezpiecznie się wyżyć bez ryzyka utraty reputacji i pogorszenia ratingu bezpieczeństwa.

- Forza Motorsport jest obecnie tylko wstępem do czegoś większego. Gra po premierze rozbudowywana będzie w kolejnych aktualizacjach i dodatkach, które przyniosą nowe tory, auta, funkcje, tryby i wyścigi.

- Zabawa i frajda z jazdy są najważniejsze, więc graj taj, jak lubisz i nie daj sobie wmówić, że jedne sposoby rozgrywki są lepsze od innych. Baw się dobrze i powodzenia na drodze po puchar kierowców Forza.

Zobacz także