Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Forza Motorsport - multiplayer: wyróżniony tryb wieloosobowy

Główny tryb dla wielu graczy.

Tryb wieloosobowy w Forza Motorsport (2023) został w dużej mierze przebudowany i w znacznym stopniu czerpie z takich tytułów, jak Gran Turismo Sport, Project Cars, a nawet iRacing - przynajmniej w kontekście sieciowych zmagań. Na tej stronie opisujemy główny tryb dla wielu graczy.


Na tej stronie:


Wyróżniony tryb wieloosobowy - jak zacząć

Głównym trybem rozgrywki sieciowej w Forza Motorsport (2023) jest Wyróżniony tryb wieloosobowy. Aby rozpocząć rozgrywkę, należy na ekranie głównym gry wybrać opcję Wyścig, a następnie przejść do zakładki Wyróżniony tryb wieloosobowy.

Po krótkim wprowadzeniu zobaczymy menu główne Wyróżnionego trybu wieloosobowego. Poniżej opisujemy elementy interfejsu, a także typy wyścigów, jakie są dostępne w omawianym trybie.

Zakładki kategorii wyścigów:

  • 1. Wprowadzenie - w tej sekcji znajdziemy turniej próbny, w którym należy wziąć udział, nim zostaniemy dopuszczeni do pozostałych rozgrywek sieciowych. Gramy tu przeciw innym graczom, ale wszyscy są osobami początkującymi. Podczas 3 wyścigów będziemy oceniani pod względem bezpieczeństwa jazdy oraz umiejętności prowadzenia auta, a na koniec otrzymamy oceny tych parametrów. Po ukończeniu wprowadzenia będziemy mogli przejść do pozostałych rozgrywek, a gra połączy nas z graczami o podobnych umiejętnościach i temperamencie.
  • 2. Wydarzenia spec - to główny tryb wyścigów sieciowych. Bierzemy tu udział w seriach wyścigów, które zaczynają się o z góry ustalonych porach. W tym trybie prowadzimy auta o fabrycznych ustawieniach, a jeśli nie posiadamy wymaganego samochodu, to możemy go wypożyczyć lub kupić przed zawodami. Jeśli wymagane auto jest już w naszym posiadaniu, to na czas wyścigu wszystkie jego ulepszenia i tuning zostaną zresetowane do wartości domyślnych, które automatycznie przywrócone zostaną po opuszczeniu wyścigu.
  • 3. Wydarzenia otwarte - to alternatywny tryb, który od Wydarzeń Spec różni się tym, iż możemy wykorzystywać tu stuningowane przez siebie i ulepszone auta, więc o wygranej decydują nie tylko umiejętności prowadzenia, ale też nasza zdolność tuningowania auta.
  • 4. Oceny - w tej zakładce zobaczymy swoja aktualną ocenę bezpieczeństwa oraz punktację umiejętności.

Informacje o seriach i wyścigach:

  • 5. Lista dostępnych serii - po lewej stronie ekranu widzimy kolumnę z listą dostępnych serii. Ikona zegara i czerwony napis informują, jak długo dana seria pozostanie dostępna (na przykładzie widzimy, że seria zostanie zamknięta za 6 godzin). Serie wyścigów są regularnie odświeżane, więc jeśli w danej chwili nic nie przykuwa waszej uwagi, to warto zajrzeć tu nieco później.
  • 6. Opis serii - widzimy tu podstawowe informacje o danej serii, w tym ograniczenia dotyczące samochodów, długość pojedynczego wyścigu czy dodatkowe kryteria uczestnictwa.
  • 7. Opis najbliższego wyścigu - po prawej stronie widzimy najbliższy wyścig wybranej serii, a także informacje o jego lokacji, układzie toru, warunkach pogodowych i porze dnia, godzinę rozpoczęcia wyścigu oraz czas, jaki pozostał na wzięcie udziału w kwalifikacjach.
  • 8. Przycisk dołączania do zawodów - naciskamy ten przycisk, aby dołączyć do wybranych zawodów.

UWAGA: We wszystkich wyścigach Wyróżnionego trybu wieloosobowego obowiązują zasady i kary. Więcej o regulacjach Forza przeczytasz na stronie Forza Motorsport - Forza Race Regulations, zasady i kary.


Przygotowanie do wyścigu

Po dołączeniu do wyścigu zostaniemy poproszeni o wybranie jednego z dopuszczonych aut. Jeśli nie mamy samochodu, to możemy go wypożyczyć (za darmo) lub kupić (za kredyty). Jeśli posiadamy dopuszczone auto, to w Wydarzeniach Spec wszelkie zamontowane części i tuning zostaną usunięte na czas wyścigu. Po opuszczeniu lobby odzyskamy części i ustawienia.

Następnie musimy poczekać na wyszukanie lobby i wczytanie toru. Zaczniemy w pit stopie, gdzie mamy dostęp do kilku opcji i informacji:

  • 9. Okno opcji:
    • Wyścig
      • Trening - pozwala wyjechać na tor, gdzie możemy ćwiczyć okrążenia i poznawać tor aż do samego wyścigu;
      • Zakwalifikuj się - pozwala przejść do sesji kwalifikacyjnej, która decyduje o naszej pozycji na linii startu. Im lepszy czas okrążenia osiągniemy podczas trzech okrążeń, tym bliżej linii startu znajdziemy się na początku wyścigu;
      • Rozpocznij wyścig - pozwala rozpocząć wyścig, ale w trybie online zawody rozpoczynają się automatycznie po upływie czasu treningu, więc ta opcja może być niedostępna;
    • Zawody
      • Informacje o zawodach - informacje o wyścigu takie jak pora startu, warunki pogodowe, liczba okrążeń wyścigu i kwalifikacji, grupa dopuszczonych aut, nazwa i układ toru oraz jego długość w kilometrach;
      • Lista kierowców - pokazuje wszystkich graczy biorących udział w wyścigu, a także czasy, jakie osiągnęli podczas kwalifikacji;
    • Samochód
      • Wybierz samochód - pozwala zmienić samochód na inne auto, które spełnia wymagania danego wyścigu;
      • Tuninguj samochód - pozwala dostosować ustawienia samochodu, ale nie możemy zrobić tego w przypadku wypożyczonych pojazdów ani w niektórych wyścigach wymagających fabrycznych ustawień;
      • Paliwo i opony - dostosujemy tu ilość paliwa w baku oraz rodzaj opon
    • Ustawienia - opcje gry;
    • Wyjście - pozwala wyjść z lobby i przerwać wyścig.
  • 10. Lista kierowców - widzimy tu listę wszystkich graczy biorących udział w wyścigu, a także czasy, jakie osiągnęli podczas kwalifikacji
  • 11. Czas do końca treningu i kwalifikacji - gdy licznik osiągnie 0:00, rozpocznie się wyścig.

Trening

Cały czas od dołączenia do wyścigu aż do jego startu możemy przeznaczyć na praktyki i poznawanie toru. Jeśli zależy nam na wygranej, to polecamy przyłożyć się do praktyk, co z pewnością pomoże nam w trakcie właściwego wyścigu. Możemy tu tez ocenić stan pojazdu oraz opracować strategię postojową, ponieważ podczas wyścigu zużywamy paliwo oraz opony.

Warto sprawdzić, ile okrążeń wybrane przez nas opony wytrzymają, nim konieczna będzie ich wymiana, a następnie dostosować ilość paliwa w baku do liczby okrążeń tak, by mieć jak najmniej paliwa, ale by wystarczyło go do planowanego zjazdu do pit stopu.

Podczas jazdy zobaczymy na ekranie kilka nowych elementów:

  • 12. Miniranking - podstawowe informacje o uczestnikach wyścigu, ich najlepszych czasach oraz o naszym czasie okrążenia;
  • 13. Czas do końca treningu - pokazuje, ile czasu zostało do rozpoczęcia wyścigu. Gdy licznik osiągnie 0:00, trwająca sesja zostanie przerwana i przeniesieni zostaniemy na ekran wyścigu głównego;
  • 14. Szybkie akcje - ikony skrótów do dodatkowych funkcji: telemetrii, szybkiego czatu, i włączenia/wyłączenia wyciszenia komunikacji głosowej z innymi graczami.

Z menu pauzy podczas treningu możemy przejść bezpośrednio do kwalifikacji. Po zatrzymaniu gry wybieramy opcję Kwalifikacja.

UWAGA: Jeśli po zakończeniu wymaganej liczby okrążeń kwalifikacyjnych zostanie nam jeszcze trochę czasu, możemy wrócić do treningu i kontynuować go aż do rozpoczęcia wyścigu głównego.


Kwalifikacje

Kwalifikacje składają się z określonej liczby okrążeń, w trakcie których musimy osiągnąć jak najwyższy czas okrążenia. Im lepszy czas osiągniemy na tle innych graczy, tym bliżej linii startu znajdziemy się na początku wyścigu. Zajęcie Pole Position (pierwszego miejsca) daje nam pewną przewagę, ponieważ nie musimy skupiać się na próbach wyprzedzania i omijania oponentów.

UWAGA: Jeśli upłynie czas treningu, to zostaniemy przeniesieni do wyścigu głównego, co przerwie naszą sesje kwalifikacyjną.


Wyścig

Wyścig jak to wyścig - wygra najszybszy. W Wyróżnionym trybie wieloosobowym kolizje zużycie paliwa i opon oraz uszkodzenia mechaniczne są zawsze włączone. Przed starem wyścigu możemy dostosować rodzaj opon (jeśli to możliwe w danym wydarzeniu) oraz ilość paliwa w baku. W tym celu naciskamy przycisk X na ekranie z kierowcami.

W trakcie wyścigu starajmy się nie taranować innych graczy oraz nie wyjeżdżać poza granice toru - nie tylko dlatego, by zachowywać się sportowo, ale przede wszystkim po to, by nie otrzymać dotkliwej kary czasowej lub by nie zostać zdyskwalifikowanymi. Podczas wyścigów obowiązują regulacje Forza.


Wyniki

Po zakończeniu wyścigu zobaczymy tabelę wyników i czasów, a także otrzymamy nagrodę pieniężną zależna od naszych osiągnięć, pozycji na mecie czy przestrzegania regulaminu. Obejrzymy też miłą dla oka animację pokazującą pierwszą trójkę graczy na podium, a także rzucimy okiem na ich auta.

Po odebraniu nagrody możemy przejść do następnego wyścigu w serii, który zazwyczaj rozpoczyna się około 30-40 minut od zakończenia poprzedniego wyścigu. Możemy też zrobić sobie przerwę i kontynuować zabawę później.

Następnie: Forza Motorsport - zmiana samochodu

Spis treści: Forza Motorsport - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Forza Motorsport - muzyka podczas wyścigu: jak włączyć

Read this next