Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elex - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko o grze.

Gra Elex to nowa produkcja od projektantów kultowej serii Gothic oraz trzech gier Risen. Niemieckie studio Piranha Bytes porzuca jednak tym razem tradycyjne klimaty fantasy i zaprasza graczy do świata z elementami science-fiction.

Warto zaznaczyć, że pod względem struktury i rozgrywki Elex to jednak wciąż typowa produkcja w stylu Gothica i Risena, czyli RPG akcji z dużym naciskiem na wybór jednej z kilku frakcji i eksplorację wielkich krain.

  • Premiera: 17 października 2017
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: Piranha Bytes
  • Wydawca: THQ Nordic
  • Wydawca PL: Cdp.pl

Data premiery i dostępne edycje

Elex trafi do sprzedaży w Polsce w dniu 17 października 2017 roku. Gra będzie dostępna na PC, a także na PlayStation 4 oraz Xbox One w pełnej polskiej wersji językowej.

Dostępne w przedsprzedaży wersje gry to:

  • Edycja standardowa. Cena: ok. 160 zł na PC i ok. 220 zł na konsolach. Poza pudełkową edycją gry otrzymujemy też specjalną chustę z grafiką.
  • Edycja kolekcjonerska. Cena: ok. 440 zł na PC i 490 zł na konsolach. Poza grą otrzymujemy figurkę, amulet, artbook, mapę świata (na tkaninie), ścieżkę dźwiękową, specjalne pudełko oraz instrukcję.

Świat i historia

Akcja Elex rozgrywa się na planecie Magalan. To świat post-apokaliptyczny, ale odpowiednio rozwinięty i odrodzony po uderzeniu meteoru sprzed kilkuset lat.

Katastrofa sprowadziła na planetę tajemniczy pierwiastek elex. To z nim związane są główne wątki fabularne, a różne frakcje mają inne podejście do potężnej substancji.

Albowie to przeważająca, militarna frakcja, która wykorzystuje elex do rozwoju technologicznego, ale także zażywa ten minerał w czystej formie, by wzmocnić swoje zdolności, a przy okazji stłumić w sobie uczucia. Bohater przed rozpoczęciem historii w grze należał do tej właśnie organizacji.

Elex łączy fantasy z elementami futurystycznymi

Spotkamy także Kleryków - to również grupa rozwinięta technologicznie, ale nie opierająca się na zażywaniu pierwiastka. Są również Berserkowie, którzy stawiają na powrót do natury. Wykorzystują typowe dla średniowiecznego fantasy uzbrojenie, a elex służy im wyłącznie do ulepszania broni.

Do wymienionych wyżej frakcji będzie można dołączyć wedle uznania. Pojawią się też Wygnańcy, ale nie potwierdzono jeszcze, czy bohater będzie mógł wstąpić w ich szeregi.

Magalan zaoferuje różnorodne środowisko dzięki kilku strefom klimatycznym. Zwiedzimy tereny typowo wiejskie, leśne, małe miasta i pustynie. Nie zabraknie podziemi. Cały świat będzie większy niż ten z Gothica 3 niemal o połowę.


Gameplay

Elex od razu wyda się znajome wszystkim fanom gier od Piranha Bytes, a pod względem mechaniki będzie przypominać cykl Risen. Gra powstaje na silniku Genome Engine, ale wszystkie animacje i system walki stworzone zostały od podstaw.

Największą liczbą nowości w grze zaowocuje setting. Science-fantasy pozwala twórcom między innymi na wprowadzeniu futurystycznej broni palnej czy nawet mechów. Nie zabraknie też magii. W efekcie pojawi się więcej opcji dopasowania stylu rozgrywki do własnych potrzeb.

Elementem ułatwiającym poruszanie się - jak jeszcze nigdy w grach Gothic czy Risen - będzie dodatek plecaka odrzutowego, który będzie można zdobyć niedługo po rozpoczęciu przygody. Dotrzemy dzięki niemu w pozornie niedostępne miejsca.

Elex to oczywiście RPG akcji z widokiem zza pleców postaci. Walka odgrywa istotną rolę. Bohater może używać zarówno mieczy, toporów i tarcz, jak też pistoletów i karabinów. Dostęp do niektórych elementów ekwipunku będzie związany z przystąpieniem do jednej z frakcji.

Jet-pack okaże się ciekawym dodatkiem

Ważna jest też eksploracja, po raz pierwszy w grze Piranha Bytes w prawdziwie otwartym świecie - bez ekranów ładowania. Zwiedzając lokacje odkryjemy ukryte obszary, a nawet dodatkowe zadania poboczne.

Istotny pozostaje rozwój bohatera. Twórcy pozostawiają dużo swobody graczowi, ponieważ nie wybieramy jednej, konkretnej klasy, ale wybieramy dowolne zdolności, które chcemy rozwijać.

Dzięki obecności zaawansowanej technologii w świecie gry, bohater będzie mógł tworzyć gadżety, których nie spotykaliśmy w serii Risen czy Gothic. Są także drony, ale niestety gracz nie może przejąć nad nimi kontroli.

Komentarze