Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dziś premiera GTA 5

Jakie są prognozy sprzedaży?

Dziś na półki sklepowe całego świata trafiła najnowsza gra studia Rockstar - Grand Theft Auto 5. Budżet, na który złożyła się produkcja i marketing, szacuje się na 835 mln złotych. Analitycy przewidują, że w pierwszym miesiącu wartość sprzedaży pudełkowej sięgnie 1 mld dol., ok. 3,14 mld złotych.

Colin Sebastian z domu inwestycyjnego RW Baird zauważa, że do tej pory na całym świecie sprzedało się w przybliżeniu 25 milionów egzemplarzy z poprzednią częścią serii - GTA 4.

- W związku ze znacznie wyższą bazą użytkowników konsol w trakcie premiery gry, wyraźnej koncentracji na tytule wśród najpopularniejszych marek gier wideo oraz bezprecedensowemu popytowi, oczekujemy, że sprzedaż GTA 5 przewyższy GTA 4, generując w pierwszym miesiącu sprzedaż na poziomie 1 mld dol. - wyjaśnia Sebastian.

Analityk przekonuje, że we wrześniu do sklepów trafi 12 mln pudełek, a do końca roku fiskalnego - który upływa w marcu 2014 - będzie to 20 mln sztuk. Wyliczenia związane są z wysokim wskaźnikiem zamówień przedpremierowych, a także z oczekiwaną silną sprzedażą w nadchodzącym okresie świątecznym.

Na razie analitycy nie spekulują na temat udziału w całościowej sprzedaży ewentualnej wersji pecetowej oraz edycji na PlayStation 4 i Xbox One. Rockstar wciąż nie ujawnił planów związanych z GTA 5 odnośnie innych platform - jasne jest, że firma chce uzyskać jak najlepsze wyniki w wysokomarżowym segmencie konsolowym, w jak najkrótszym okresie czasu.

Colin Sebastian dostrzega także pozytywny wpływ sukcesu komercyjnego GTA 5 na pozostałe premiery wysokobudżetowych przebojów nadchodzącej jesieni.

- Zainteresowanie konsumentów GTA 5 jest dobrym wskaźnikiem potencjału sprzedaży innych kluczowych gier 2013 roku, wśród których warto wymienić Call of Duty Ghosts (Activision), Battlefield 4 (EA) i Assassin's Creed 4 (Ubisoft). Nasi specjaliście sugerują, że Activision i EA agresywnie zabiegają o obecnych nabywców GTA w kontekście przedsprzedaży swoich tytułów - kończy Sebastian.

GTA 5 to jedna z największych premier ostatnich lat. Obecnie została wydana wyłącznie na PlayStation 3 i Xboksa 360, w polskiej wersji językowej. Do wczoraj złożono w naszym kraju 30 tys. zamówień przedpremierowych.

7-minutowy lot wokół wyspy w GTA 5
Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Zbigniew Jankowski

Zbigniew Jankowski

Editor

Od ponad 20 lat związany z mediami internetowymi, a w międzyczasie także z czasopismami o grach wideo oraz prasą regionalną.

Komentarze