Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA 5 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, wszystkie misje, mapy i sekrety (100% ukończenia gry).

Witamy w obszernym, darmowym poradniku i solucji do gry Grand Theft Auto 5 w wersji na PC, PS4, PS3, Xbox 360 oraz Xbox One. W niniejszej publikacji odnajdziecie porady ogólne oraz przydatne wskazówki dotyczące rozgrywki, opis misji wątku głównego, a także zadań pobocznych. Nie brakuje również map, ze wszystkimi aktywnościami w grze.

GTA 5 to najnowsza odsłona popularnej serii studia Rockstar. Wcielamy się aż w trzech bohaterów - Michaela, Franklina i Trevora - a fabuła skupia się wokół kilku pozornie niepowiązanych ze sobą napadów. Oczywiście, możemy również swobodnie przemierzać piękne miasto i wyspę, wykonywać setki aktywności, jeździć samochodami, rowerami, a nawet samolotami.


Porady ogólne

Zaczynamy od podstawowych informacji, które przydadzą się na początek. Korzystanie z mapy, wybór broni i jej modyfikacje, wszystko o pojazdach - warto poznać najważniejsze porady.

Poniższa lista przedstawia rozmaite problemy związane z instalacją i uruchomieniem gry w wersji na PC, a także inne ciekawostki (np. uruchomienie własnej stacji radiowej):


Opis przejścia: wątek główny

Główne misje fabularne to zaskakująca plątanina wydarzeń i wątków. Z naszym przewodnikiem szybko odnajdziesz właściwą drogę i rozwiązania problemów w poszczególnych zadaniach.


Misje Nieznajomi i dziwacy

Każdy z bohaterów - po przełączeniu - może wykonywać swoje własne zadania i misje, a także aktywności. Poniżej przedstawiamy opis Nieznajomych i dziwaków dla każdej z postaci.

Franklin

Trevor

Michael


Mapy: sekrety, aktywności, znajdźki

Świat GTA 5 pełny jest rozmaitych sekretów i aktywności. Skorzystaj z naszego poradnika, aby je odnaleźć.


Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swój problem, skorzystaj z sekcji „Pytania i odpowiedzi”. Możesz także przejść na stronę z kodami, aby szybko przywołać samolot lub stać się nieśmiertelnym.

GTA 5 oferuje odrębny tryb multiplayer - poznaj szczegóły na jego temat w naszym oddzielnym przewodniku.


Franklin i jego umiejętności

To czarnoskóry chłopak z biedniejszej części Los Santos. Jego marzeniem jest bycie profesjonalnym gangsterem. Nie stroni od ciężkiej pracy, ale często w jego planach przeszkadzają mu kumple z sąsiedztwa, którzy do gangsterki podchodzą w nieco luźniejszy i mniej zorganizowany sposób.

Z czasem Franklin zyska też czworonoga o imieniu Chop. Rottweiler będzie mu mógł towarzyszyć w niektórych zadaniach, można również spędzać z nim czas wolny i uczyć różnych sztuczek. Wszystko to z pomocą specjalnej aplikacji na telefon.

Najważniejszą umiejętnością Franklina jest znakomite prowadzenie pojazdów. Dobrze jest mu powierzać kółko, gdy uciekacie przed policją. Jego umiejętnością specjalną jest spowalnianie czasu w trakcie prowadzenia pojazdów (dostępne po wciśnięciu dwóch gałek analogowych), dzięki której w łatwy sposób można pokonywać najtrudniejsze fragmenty pościgów. Przydaje się podczas wjeżdżania w wąskie uliczki, wymijania samochodów w korku lub zmylaniu w ostatniej chwili (na przykład na skrzyżowaniach) ścigającej cię policji.


Michael i jego umiejętności

To emerytowany rabuś, specjalizujący się w organizacji i wykonywaniu dużych skoków. Po nieudanej akcji, która przedstawiona jest w prologu gry, zostaje objęty programem ochrony świadków. Zyskuje w ten sposób nowe nazwisko, a także luksusową willę w Vinewood, najbogatszej dzielnicy Los Santos.

Mieszka wspólnie z frywolną żoną oraz z córką i synem. Nie żyje z nimi w najlepszych stosunkach. Po objęciu programem ochrony świadków przeszedł na „emeryturę", jednak zatęsknił za swoimi starymi przyzwyczajeniami, odkąd w dość przypadkowy sposób poznał Franklina.

Jego umiejętnością specjalną jest spowalnianie czasu podczas walki (wciśnij dwie gałki analogowe, aby aktywować). Przyda się na pewno, gdy znajdziesz się w centrum dużej strzelaniny lub w przypadku zdecydowania się na napad metodą „na pałę".


Trevor i jego umiejętności

To emerytowany wojskowy pilot. Jest niezrównoważonym psychicznie, nie dbającym o siebie, podstarzałym i agresywnym gościem, który niegdyś był najlepszym partnerem Michaela. Ich kontakt jednak urwał się na blisko dziesięć lat, gdy Michael zdecydował się wziąć udział w programie ochrony świadków. W pewnym momencie ich drogi znowu się przetną.

Trevor specjalizuje się głównie w pilotażu maszyn latających, co przyda ci się niejednokrotnie, gdy będziesz musiał ewakuować się samolotem lub śmigłowcem z miejsca napadu.

Jego umiejętnością specjalną jest tryb szału, aktywowany poprzez wciśnięcie dwóch gałek analogowych jednocześnie. Trevor zadaje wówczas większe obrażenia i jest mniej podatny na ataki innych.


Ogólnie o umiejętnościach specjalnych

Umiejętności specjalne nie mogą być aktywowane bez ograniczeń. Aby z nich skorzystać, musisz najpierw naładować żółty pasek widoczny w lewym dolnym rogu, pod mapą. Zrobisz to poprzez umiejętną jazdę samochodem, skuteczną walkę i wymianę ognia. Pasek ten szybko spada i gdy masz włączoną umiejętność specjalną, możesz z niej korzystać tylko przez kilka sekund.


Jak przełączać się pomiędzy postaciami?

Od dość wczesnych etapów rozgrywki będziesz miał okazję przełączać się pomiędzy poczynaniami Franklina i Michaela. Trevor stanie się dostępny dopiero po wykonaniu kilkunastu misji głównego wątku przez dwójkę wyżej wspomnianych bohaterów.

Przełączanie pomiędzy wszystkimi postaciami w większości przypadków jest nieograniczone, wyjątki zdarzają się w trakcie trwania niektórych misji lub po ich zakończeniu. Spowodowane jest to tym, że pewne zadania odblokowują się dopiero wraz z konkretnym postępem danej postaci. W takiej sytuacji, na przykład grając Trevorem, możesz przy próbie przełączenia postaci otrzymać komunikat, w którym zostaniesz poinformowany o potrzebie odpoczynku Michaela i Franklina.

Aby zmienić aktywną postać, przytrzymaj D-pad ↓ (PC: L. Alt) - w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się kółko z wizerunkami postaci, ruszając prawym analogiem (PC: myszką) wybierz innego bohatera. Po takim zabiegu kamera oddali się i spojrzysz na okolicę z góry, po czym przybliży się do wybranej postaci. Nie zdziw się, jeśli będzie wykonywać akurat jakąś mniej lub bardziej normalną czynność - nieaktywni bohaterowie żyją własnym życiem.


Rozwój bohatera

Każdy z trójki bohaterów jest opisany ośmioma różnymi cechami, są to:

- Zdolność specjalna
- Kondycja
- Strzelanie
- Siła
- Skradanie się
- Pilotaż
- Prowadzenie
- Pojemność płuc

Rozwijasz je biegając, uprawiając sporty, chodząc na strzelnicę i po prostu wykonując to, czego dotyczą. Na przykład im więcej jeździsz, zwłaszcza na granicy stłuczek, pod prąd i bardzo ryzykownie, szybciej rozwiniesz zdolność prowadzenia. Nie będzie miała bezpośredniego wpływu na prowadzenie, ale jeśli powierzysz ucieczkę samochodem na przykład Franklinowi, który za kółkiem radzi sobie najlepiej, będziesz miał większe szanse na powodzenie misji.


Jak sprawdzić, którą misję wykonuję?

Aby sprawdzić, którą misję aktualnie wykonujesz, naciśnij przycisk Start na padzie, a następnie wybierz opcję Dziennik. Znajdziesz tam informacje o aktualnym zadaniu, ostatnie dialogi z postaciami, wytyczne oraz krótkie wskazówki dotyczące gry.


Zapisywanie i wczytywanie stanu gry

Aby zapisać stan rozgrywki w sposób klasyczny, udaj się do kryjówki danego bohatera i podejdź do łóżka, a następnie przytrzymaj D-pad → (PC: E). Wybierz miejsce, gdzie chcesz zapisać stan gry i potwierdź.

Możesz to zrobić także z poziomu telefonu. Wyciągnij go za pomocą D-pad ↑ (PC: strzałka w górę), a następnie wybierz opcję Szybki zapis.

Nie możesz zapisywać stanu rozgrywki podczas trwania misji.

Aby wczytać zapisany stan gry, wejdź w menu przyciskając Start, a następnie wybierając opcję Gra i Wczytaj grę. Wybierz z listy pozycję opisaną ostatnią ukończoną misją i zatwierdź.


Zmiana ubrania i fryzur

Jedną z ciekawszych, choć w większości nie mającej wpływu na rozgrywkę, opcji jest możliwość zmiany ubrania, a także uczesania bohaterów. Aby kupić nowe ubranie, udaj się do jednego ze sklepów oznaczonych na mapie ikoną z t-shirtem i podejdź do wybranego wieszaka lub półki, a następnie przytrzymaj D-pad → (PC: E). Uruchomi się widok na postać, a z przewijanej listy po lewej stronie ekranu będziesz mógł wybierać nowe ubrania. Obok każdego z nich znajduje się cena za ciuch. Dokładnie w ten sam sposób korzystasz z usług fryzjerskich (zmiana fryzury i zarostu), z tym że odpowiednie salony zaznaczone są ikoną z nożyczkami.

Zakupione ubrania możesz zmieniać w swoich kryjówkach. Wystarczy, że podejdziesz do szafy i ponownie przytrzymasz D-pad → (PC: E), a następnie wybierzesz pasujące ci ubranie. Czasami, w niektórych misjach, będziesz musiał nałożyć konkretny ubiór, na przykład garnitur lub inne. O takiej potrzebie poinformuje cię jednak ktoś związany z daną misją.