Picture of Patryk Manelski

Patryk Manelski

Autor

Featured articles

Aion - poradnik i najlepsze porady

Przewodnik dla początkujących i nie tylko.

Aion - profesje: co warto wiedzieć

Zainteresujmy się czymś innym, niż tylko walką.

Aion - Archdaeva: wszystko o awansie

Zmiany w historii gry.

Najnowsza aktualizacja do Aiona wprowadziła szereg nowości. Wśród nich jest kontynuacja historii świata Atreia. Znamy kataklizm, który podzielił planetę na dwie części, doprowadził do śmierci wielu ras oraz wzniecił konflikt pomiędzy Elyosami, Asmodianami, a smoczymi Balaur. Przenosimy się teraz tysiąc lat do przodu. Wojna nie ma dalszego sensu, wiele wskazuje na to, że nastąpi długo oczekiwany pokój. Problem jednak w tym, że znaki na ziemi i niebie zwiastują ponowny kataklizm. Dodatkowo, ujawnione zostały nowe fakty na temat początku wieloletniej wojny, rzucając na wszystko nowe światło.

Osoby zaznajomione ze sztuką, lub pragnące zgłębić jej tajniki, być może zechcą zostać Artystą. Jest to jedyna klasa w grze, która posiada tylko jedną specjalizację, zatem gracze nie mają zbyt wielkiego wyboru w tej kwestii. Na szczęście to w zupełności wystarczy, bowiem postać ta spełnia kilka różnych ról jednocześnie.

Aion - Kapłan: wszystko o pomocnikach

Jeśli wolimy pomagać innym.

Kapłan to bohater wsparcia, koncentrujący się na utrzymywaniu innych przy życiu. Nie oznacza to jednak, że cała zabawa tą klasą polega na leczeniu. Postać ma do dyspozycji kilka czarów ofensywnych, w tym magicznych, jak i fizycznych. O rozwoju jednych lub drugich decyduje wybór specjalizacji, który następuje na 10 poziomie.

Osoby chcące zagłębić się w sztuki magiczne, powinny zacząć swoją przygodę z Magiem. Klasa ta koncentruje się na zadawaniu obrażeń dystansowych, od konkretnego żywiołu. Przez pierwsze 10 poziomów otrzymamy zestaw czarów ofensywnych, służących do jak najszybszego eliminowania wroga. Postać ta posiada niski współczynnik obrony, dlatego łatwo ulega przeciwnikom w zwarciu. Mechanizmem obronnym jest z kolei magia ograniczająca swobodę ruchów (CC).

Aion - Zwiadowca: łowca i skrytobójca

Skryte krzywdzenie bliźnich.

Zwiadowca jest niezwykle mobilną klasą, koncentrującą się na szybkich atakach wymierzonych w jednego przeciwnika. Cechuje go mniejsza ilość punktów życia oraz słaba zbroja, niemniej z opresji ratuje go wysoki współczynnik uników. Na 10 poziomie może zdecydować o zmianie w jedną z dwóch profesji: Łowca lub Asasyn. Warto zwrócić uwagę, że obie ścieżki rozwoju diametralnie różnią się od siebie, oferując zupełnie inny styl grania. Rozpoczynając zabawę jako Zwiadowca, poznamy tę klasę bardziej od strony Asasyna, niż Łowcy.

Aion - Bojownik: gra w zwarciu

Gdy nie trzeba finezji.

Zaczynając swoją przygodę z Aionem warto wziąć pod uwagę klasę Bojownika, czyli fachowca od walki w zwarciu. Klasa ta koncentruje się na korzystaniu z dobrodziejstw broni białej, ma do dyspozycji klika egzemplarzy jednoręcznych, jak i dwuręcznych. Do 10 poziomu będziemy uczyli się różnic pomiędzy zdolnościami ofensywnymi, a defensywnymi. Dzięki temu, przy wyborze specjalizacji, spokojnie powinniśmy znać rozbieżności pomiędzy jedną z przyszłych ról w grze. Na poziomie 10 nasza postać otrzyma możliwość wyboru o awans na jedną z dwóch specjalizacji: Gladiator lub Templariusz.

Aion - własne mieszkanie, magazyn oraz plecak

Mój jest ten kawałek podłogi.

Posiadanie własnych czterech ścian w Aionie jest rzeczą w pełni opcjonalną. Funkcja ta nie ma w grze większego znaczenia, prócz dodatkowego magazynu oraz czaru wzmacniającego (buff). W rzeczywistości utrzymanie mieszkania kosztuje, wyposażenie go również jest drogie, a zatrudnianie obsługi to jeszcze większy wydatek. Zacznijmy jednak od początku.

Aion - walka i latanie

Po co chodzić, skoro można latać!

Latanie to jedna z ciekawszych rzeczy w Aionie, a przy okazji mechanizm przyciągający nowych graczy. Kto bowiem nie chciałby wzbić się w powietrze i pozwiedzać okolicę? Problem jednak w tym, że ta funkcja jest dość mocno ograniczona. Twórcy nie zdecydowali się bowiem na udostępnienie wszystkich krain do latania. Zamiast tego są specjalnie wydzielone regiony, miejsca oraz fragmenty map, na których można poczuć wiatr w skrzydłach.

Aion - jak i gdzie warto zarabiać

Każdy potrzebuje gotówki.

Zarabianie waluty kinah w Aionie jest niezwykle ważnym zajęciem. W ten sposób bowiem jesteśmy w stanie zapewnić sobie stały dostęp do Złotego Pakietu. Ponadto, pieniądze wymagane są do wielu czynności w grze, jak zakupu nowego ekwipunku, materiałów do profesji, czy zwiększenia pojemności plecaka. Na każdym kroku będziemy wydawali kinah, dlatego zaopatrzenie się w nie staje się istotną częścią rozgrywki.

Aion - porady do expienia

Jak zdobyć doświadczenie.

Rozwijanie postaci w Aionie zmieniło się na przestrzeni kilku aktualizacji. Na dzień dzisiejszy maksymalny poziom to 75, przy czym prawdziwa zabawa rozpoczyna się od 66. Co to oznacza? Od tego pułapu do samego końca spędzimy bardzo dużo czasu, osiągając kolejne progi. Twórcy bowiem sprawili, że etap od 1 poziomu do 65 wymaga mniejszej ilości czasu i jest łatwiejszy, niż od 66 do 75. Dla niektórych osób jest to bariera nie do przejścia. Nie warto jednak się załamywać - warto wykorzystać tę okazję do zarabiania!

Aion - podział frakcji

Strony konfliktu.

Historia świata Atreia liczy sobie tysiące lat. Niegdyś zamieszkana była przez wiele ras, teraz ograniczyła się do zaledwie kilku. Wśród nich na prym wyszła smocza nacja Balaur, szukająca konfliktu. Dlatego powstali Daevas, czyli niebiańskie istoty mające strzec porządku. Doszło do wielkiego kataklizmu, w wyniku którego planeta podzieliła się na dwie strefy.

Od 2012 roku Aion zrezygnował z płatnego modelu z miesięcznym abonamentem, na rzecz free-to-play. Oznacza to, że produkcję można pobrać za darmo ze strony amerykańskiego lub europejskiego wydawcy. Problem jednak w tym, że ze względu na zmianę systemu biznesowego, twórcy postanowili nałożyć pewne ograniczenia dla kont darmowych.

Aion to kolejna produkcja lidera rynku MMORPG, czyli Ncsoft. Firma ta ma na koncie legendarną produkcję, Lineage 2, której fani znajdą sporo podobieństw w nowym tytule. Warto zaznaczyć, że od 2012 roku produkcja jest dostępna za darmo i oparta na modelu free-to-play. Oznacza to, że ma dobrowolną opcję abonamentu, który ułatwia grę oraz daje dostęp do szeregu różnych opcji.

CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Wielki przewodnik po Counter-Strike: Global Offensive.

Witamy w naszym poradniku do gry Counter-Strike: Global Offensive - w skrócie CS:GO. W tym obszernym przewodniku odnajdziecie wszystkie najważniejsze informacje i porady: jak rozpocząć zabawę, co warto wiedzieć o mapach, sterowaniu oraz rozgrywce.

CS:GO - gdzie warto trenować

Trening to podstawa.

Trening to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką każdy nowy gracz powinien zrobić. Nie ma sensu rozpoczynania swojej przygody z CS:GO bez zdobycia odpowiedniej wiedzy, czy przygotowania merytorycznego. Do tego dochodzi wypracowanie umiejętności w posługiwaniu się różnymi rodzajami broni, trening celności oraz znajomość map. Tego wszystkiego nauczymy się grając, dlatego na początku polecam tryb Deathmatch. W końcu najlepsze lekcje poznaje się w prawdziwym boju.

CS:GO - bunny hop, czyli podstawy skakania

Króliczy skok - wyćwicz go odpowiednio.

Weterani pierwszego CS-a słyszeli o zjawisku, zwanym „Bunny hop”, czyli króliczym skoku. Występuje ono również w CS:GO, ale w stosunku do oryginału zostało mocno utrudnione. Na czym ono polega? Otóż, na ciągłym podskakiwaniu. Owszem, może to brzmieć co najmniej dziwnie, ale ta technika ma szerokie zastosowanie. Zanim do tego przejdziemy, warto dowiedzieć się, co jest w tym trudnego.

Nieprawidłowe wychylanie się jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, zwłaszcza na niskich rangach. Wynika ono z nieznajomości mechaniki gry, oraz braku obserwacji gier profesjonalnych graczy. W CS:GO można to robić na kilka sposobów, przy czym najskuteczniejszy tak właściwie jest jeden - balans klawiszami ruchu A i D. Dlaczego?

CS:GO - rzucanie granatów

Sprawdź najważniejsze triki.

Granaty to specjalizacja Supporta, ale nie tylko on powinien umieć się nimi posługiwać. Prócz wiedzy podstawowej o 5 rodzajach granatów (w tym tylko 2 zadających obrażenia), każdy powinien pamiętać, że przy sobie można mieć jedynie 2 granaty błyskowo-hukowe. Do tego dochodzi również kilka możliwości rzucania. Lewym przyciskiem myszy (LPM) rzucamy granatem „lekko”, czy blisko. Prawy przycisk (PPM) służy do dalekich lotów, jak np. nad budynkiem. Korzystając jednak z obu przycisków jednocześnie, rzucimy granatem na średnią odległość.

CS:GO - kontrola odrzutu

Kluczowe wskazówki przy strzelaniu.

Większość czasu w CS:GO spędzimy na strzelaniu. Nie ma co zatem ukrywać, że poziom naszej zabawy zależny jest od naszych umiejętności w trafianiu. Z tego powodu początkowe mecze w produkcji Valve mogą wydawać się frustrujące. Łatwo posądzić przeciwników o korzystanie z programów wspomagających lub zwykłe oszukiwanie. W rzeczywistości zazwyczaj jest zupełnie inaczej, gracze po prostu panują nad swoją bronią lepiej od nas.

CS:GO - rundy pistoletowe

Czym są pistoletówki.

Rundy pistoletowe, czyli potocznie nazywane „pistoletówkami” to początkowy etap gry rankingowej. Zazwyczaj są dwie pistoletówki, w pierwszej i 16 rundzie (przy zmianie stron). Skąd taka nazwa? Otóż na starcie gracze zaczynają z tymi brońmy (podstawowymi modelami dla swojej frakcji) oraz 800 dolarami. Stąd większość osób nie wydaje pieniędzy na lepsze bronie. Najczęściej zakupuje się kamizelkę, która przedłuża naszą żywotność, oraz klika granatów w obrębie całej drużyny.

CS:GO - nazwy na mapach

Bądź przygotowany, poznaj mapy.

Map w CS:GO nie brakuje. W zależności od trybu gry mamy do dyspozycji inne obszary. Plansze na podkładanie bomb mają cechę wspólną w postaci dwóch miejsc na ładunki. Większość graczy słyszała o legendarnej już mapie de_dust2 i popełnia pewien standardowy błąd - koncentruje się właśnie na niej. Jest to o tyle problematyczne, że w grach rankingowych nie ma 100% pewności, że właśnie na ten teren się trafi.

CS:GO - role w drużynie

Jak zachować się w zespole.

Counter-Strike: Global Offensive to FPS w starym stylu, nie ma tutaj zatem odgórnego podziału na klasy postaci, posiadające konkretne zdolności, czy funkcje. Niemniej utarły się pewne role w drużynie, czyli specyficzne zadania, jakie ma do wykonania każdy członek ekipy.

CS:GO - system rankingowy

Ranga randze nierówna.

Pora przejść do najważniejszego elementu CS:GO, czyli gier rankingowych. Dostępne są one od 2 poziomu konta i pozwalają na zdobywanie rang. Te teoretycznie określają nasze zdolności, ale warto pamiętać, że ta produkcja jest grą drużynową.

CS:GO - osiągnięcia w grze

Sprawdź, czym możesz się pochwalić innym graczom.

Podobnie jak w CS:Source, w Counter-Strike: Global Offensive można zdobywać osiągnięcia. Nie mają one wpływu na grę bezpośrednio, dają jedynie punkty na Steam. Oznacza to zatem, że nie trzeba się nimi przejmować, o ile nie chcemy budować popularności własnego profilu. Poniekąd do tego właśnie służą - osiągnięcia dają możliwość chwalenia się innym graczom nietypowymi dokonaniami.

CS:GO - broń: rodzaje, opis i porady

Sprawdź, czym warto walczyć.

Ekwipunek w CS:GO jest niezwykle zróżnicowany. Bronie możemy podzielić nie tylko na rodzaje, ale i na poszczególne modele, które różnią się między sobą. Dodatkowo dochodzą do tego niektóre egzemplarze, unikalne dla danej z frakcji. Poznanie całej listy jest nieco czasochłonne, ale pozwoli uniknąć zaskoczenia na polu bitwy. Warto również pamiętać, że „zwykły” nóż jest równie niebezpieczną bronią, co pozostałe.

Pierwsza Poprzednia