Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Aion - własne mieszkanie, magazyn oraz plecak

Mój jest ten kawałek podłogi.

Posiadanie własnych czterech ścian w Aionie jest rzeczą w pełni opcjonalną. Funkcja ta nie ma w grze większego znaczenia, prócz dodatkowego magazynu oraz czaru wzmacniającego (buff). W rzeczywistości utrzymanie mieszkania kosztuje, wyposażenie go również jest drogie, a zatrudnianie obsługi to jeszcze większy wydatek. Zacznijmy jednak od początku.

Na poziomie 21 Elyos i Asmodianie mogą wykonać specjalne zadanie, dostępne przy NPC teleportującym do Oriel lub Pernon. Za wykonanie misji otrzymamy swoje własne Studio, czyli najmniejsze, ale darmowe i pozbawione regularnych opłat, mieszkanie. Prócz tego otrzymamy umiejętność teleportującą nas do naszych czterech ścian, do którego również możemy dostać się na piechotę. W tym celu zostało zaznaczone specjalną ikonką na mapie.

Początki są dość skromne

To jednak nie jedyny rodzaj nieruchomości, jaką możemy posiadać. Prócz tego gracze mający nadmiar gotówki mają opcję nabycia House, Mansion, Estate, Palace. Każdy kolejny jest większy od poprzedniego. Należy jednak liczyć się z tym, że jedynie Studio to dostępna parcela dla każdego. Pozostałe mają ograniczoną liczbę.

Lokacja Palace Estate Mansion House
Heiron 0 2 9 4
Inggison 0 2 9 4
Beluslan 0 2 9 4
Gelkmaros 0 2 9 4
Oriel 4 123 136 234
Pernon 4 123 136 234

Jak zatem nabyć coś większego? Należy wziąć udział w aukcji nieruchomości, która trwa od poniedziałku do piątku. Jeśli w danym rejonie wszystkie parcele zostały wykupione, to nie będą możliwe do nabycia dopóki gracze nie postanowią ich sprzedać. Dlaczego mogą chcieć to zrobić? Każdy może bowiem posiadać tylko jedno mieszkanie. W efekcie pragnąć przenieść się do innych, czterech kątów, musimy pozbyć się poprzednich. Dochodzi do tego również cotygodniowa opłata najmu (tylko Studio jej nie ma), co jest całkiem kosztowne.

Typ domu Cena wywoławcza Opłata najmu Minimalny poziom postaci
House 12,000,000 400,000 21
Mansion 112,000,000 2,000,000 30
Estate 335,000,000 4,000,000 40
Palace 1,000,000,000 20,000,000 50

Jak widać na powyższej tabeli, ceny startowe każdego domu na aukcji są spore. Do tego dochodzi wymóg minimalnego poziomu postaci oraz opłacanie co tydzień opłaty za wynajem. Aukcję wygrywa ta osoba, która zapłaci najwięcej za pożądany rodzaj parceli podczas trwania licytacji. Jeśli osoba która wygrała ma już jakieś domostwo w posiadaniu, to na nowe mieszkanie nie może przenieść się przez 2 tygodnie. W tym czasie gracz musi bowiem sprzedać na aukcji swoją starą nieruchomość. Chcąc przenieść się szybciej, wystarczy, że od razu samemu sprzeda poprzednie mieszkanie, a nie będzie czekał 2 tygodnie, aż system dokona tego automatycznie. Gracz może również pozbyć się wszystkich parceli i ponownie otrzymać podstawowe Studio.

Z czasem można dorobić się czegoś większego

W momencie, gdy opłata za mieszkanie nie zostanie uiszczona, osoba otrzyma ostrzeżenie numer 1 i 2. Mamy wtedy 2 tygodnie na uregulowanie zaległości. W innym wypadku dom idzie automatycznie na licytację, przy czym jedynie 90% kinah ze sprzedaży idzie do starego właściciela. Opłata najmu może zostać opłacona z góry za maksymalnie 4 tygodnie.

Naszemu mieszkaniu możemy zmieniać wystrój wnętrza oraz jego zewnętrzny wygląd. Mamy również opcję dodania mebli, czy zatrudnienia służących (np. lokaj). Z niektórych misji otrzymamy pamiątki, które też mogą zostać postawione w domu. Niektóre przedmioty mają również dodatkowe funkcje, jak np. szafa pełniąca rolę małego magazynu. Pracownicy przydają się, bowiem dają dostęp do rzeczy sprzedawanych przez niektórych sprzedawców (General Goods).

Nie należy przesadzać z dekorowaniem wnętrz

Dobra trzeba magazynować

Magazyn, jak sama nazwa wskazuje, służy do przechowywania przedmiotów. Za jego zarządzanie odpowiada NPC Warehouse Keeper. Funkcja ta przydaje się posiadaczom profesji, ale również osobom specjalizującym się w sprzedaży rzeczy na aukcji. Warehouse ma ograniczone miejsce, ale podzielony został na kilka sekcji.

Z jednej strony mamy zakładkę prywatną, czyli osobną dla każdej postaci. Jest również miejsce na przedmioty dostępne z poziomu konta. Oznacza to, ze wszystkimi posiadanymi przez nas bohaterami możemy zarządzać tym slotem i wyciągać lub wkładać tam ekwipunek. Przydaje się to, gdy znajdziemy rzadki sprzęt, którego użyjemy na innej klasie na naszym koncie. Jest również osobne miejsce dla Legionu, czyli aionowego odpowiednika dla gildii lub klanu. Tam nasi współtowarzysze mogą gromadzić wspólne dobra. Lider Legionu nadaje uprawnienia, kto może korzystać z Waszego magazynu.

Ilość dostępnego miejsca w magazynie można zwiększyć u NPC, zarówno chodzi tutaj o prywatną przestrzeń, jak i Legionu. Niestety, jest to kosztowna przyjemność. Możemy wykupić do 64 slotów we własnym warehouse.


Plecak, czyli kostka

Cube to oryginalna nazwa plecaka, który posiada każda postać w Aionie. Znajdują się tam wszystkie posiadane przez nas w danym momencie przedmioty (o ile nie są w magazynie). Kostka może mieć kilka zakładek, przy czym wersja standardowa ma jedynie 27 wolnych pól do zagospodarowania. Wbrew pozorom jest to mała ilość, bowiem podczas zabawy zgromadzimy sporo materiałów do profesji, czy zwykłego ekwipunku na sprzedaż. Dochodzą do tego również miksturki oraz zwoje, czy inne szpargały. Na szczęście twórcy dali możliwość rozbudowania plecaka oraz wprowadzili funkcję „Special Cube". To oddzielny slot, do którego trafiają wszystkie przedmioty związane z misjami. Dzięki temu nie zajmują już one miejsca w normalnej kostce.

Czas powiększyć plecak

Na początkowych poziomach w wiosce można odszukać NPC o nazwie Cube Artisan. Za drobną opłatą umożliwi on nam rozbudowanie naszej kostki o kilka miejsc. Następna taka możliwość pojawi się w stolicy każdej frakcji (specjalnie zadanie) oraz na Tigraki Island.


Spis treści: Aion - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Aion - Bojownik: gra w zwarciu


Niestety, czym więcej slotów będziemy chcieli wykupić, tym drożej ta zabawa będzie kosztowała. Kostkę można rozbudować do poziomu 5 (72 sloty), powyżej niego trzeba wykonywać specjalne zadania, jeśli zapragniemy więcej przestrzeni. Również za podboje w PvP i osiąganie wyższych rang możemy otrzymać nagrodę w postaci powiększonego plecaka. W takiej sytuacji można maksymalnie zwiększyć kostkę do 108 slotów. W sklepiku gry można również wykupić za prawdziwe pieniądze nieco dodatkowego miejsca w plecaku.

Komentarze