Age of Empires 4 - budynki: jak budować

Wznoszenie i przyspieszanie konstrukcji.

Wznoszenie budynków w Age of Empires IV jest jedną z najważniejszych mechanik, które musisz opanować już na początku zabawy. Na tej stronie wyjaśniamy jak budować nowe konstrukcje i czym kierować się przy wyborze ich lokalizacji.

Na tej stronie:

Budynki - jak wznosić i przyspieszać budowę

Do wzniesienia budynku potrzebujesz dwóch rzeczy - robotnika (1) i odpowiednich surowców (2). W przypadku większości konstrukcji wymagane jest drewno, niektóre - jak mury obronne, twierdze (Keep) i wieże wymagają z kolei kamienia.

012_age_of_empires_4_iv_budynki_jak_wznosic_konstrukcje

Gdy już spełnisz dwa powyższe warunki, zaznacz dowolnego wieśniaka lewym przyciskiem myszy. U dołu ekranu zauważysz pole z budynkami (3). Najedź kursorem na dowolną pozycję, by wyświetlić opis budynku (4). W opisie znajdziesz wymagane surowce (5), jak i czas budowy (6).

013_age_of_empires_4_iv_budynki_jak_wznosic_konstrukcje

Kliknij na interesującej cię pozycji, a następnie wskaż miejsce do budowy (7). By mógł tam stanąć budynek jego obrys musi być biały - czerwony wskazuje miejsce niedozwolone bądź zastawione jakąś przeszkodą. Kliknij w wybrane miejsce, by rozpocząć budowę.

014_age_of_empires_4_iv_budynki_jak_wznosic_konstrukcje

W tym miejscu pojawi się szkielet budynku (8). Znajdujący się nad nim pasek zdrowia to jednocześnie pasek postępu - gdy się zapełni, konstrukcja zostanie ukończona.

Wspomniany wcześniej czas budowy możesz skrócić przydzielając kolejnych robotników do budowy. Każdy skróci czas o połowę. Przykładowo, budynek wymagający 20 sekund zostanie postawiony w 10 przez dwóch robotników, a w 5 sekund przez czterech.

Gdzie ustawiać budynki

Zastanów się wybierając miejsce do budowy. Możesz kierować się tymi wytycznymi:

  • Budynki do zbioru surowców ustawiaj w ich pobliżu. Młyn (Mill) wybuduj przy dzikiej zwierzynie i otocz farmami, tartak (Lumber Mill) ustaw przy drzewach, z kolei obóz górniczy (Mining Camp) przy złożu kamienia lub złota;
  • Budynki do rekrutacji jednostek ustaw bliżej frontu. Dzięki temu szybciej dotrą do miejsca walki;
  • Drogie i kluczowe budynki stawiaj z tyłu bazy. Mogą one być łakomym kąskiem dla atakujących;
  • Umocnienia stawiaj tak, by odciąć wroga od swojej bazy. Ciasne przesmyki czy rzeczne przejścia pozwolą ci ograniczyć ruch wroga.

Poprzednio: Age of Empires 4 - ulepszanie jednostek, mocniejsze wersje

Spis treści: Age of Empires 4 - Poradnik, Solucja

Następnie: Age of Empires 4 - naprawa budynków: koszt, działanie

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami