Co zamiast Microsoft Office - najlepsze programy biurowe

Zamienniki dla pakietu biurowego Microsoftu.

Jakakolwiek praca przy komputerze bez pakietu biurowego jest dziś niemal niemożliwa. Tworzenie dokumentów, arkuszów kalkulacyjnych czy prezentacji to czynności, które nie są chyba nikomu obce. Najpopularniejszym pakietem biurowym wykorzystywanym do tego typu zajęć jest Microsoft Office. Nie oznacza to jednak, że nie ma alternatyw. Na tej stronie znajdziesz polecane przez nas zamienniki.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z pakietu biurowego Microsoftu, możesz wykorzystać alternatywne oprogramowanie, takie jak:

  • WPS Office - jeden z darmowych (w podstawowej wersji) odpowiedników Office'a. Posiada wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia - procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy narzędzie do tworzenia prezentacji - bez problemu poradzi sobie także z obsługą najpopularniejszych formatów plików. W płatnej wersji daje dostęp do 20 GB przestrzeni w chmurze, a także udostępnia edytor plików PDF. Występuje w wersji offline i online;
  • LibreOffice - jeśli chodzi o darmowe oprogramowanie do pracy w trybie offline, na jednym komputerze, to jest to najlepszy wybór wśród dostępnych zamienników pakietu Microsoftu. Obsługuje najważniejsze pliki i daje dostęp do tych samych narzędzi, co opisany wyżej WPS Office. Jest też zdecydowanie popularniejszy niż wspomniany poprzednik - łatwiej więc znaleźć pomoc czy poradniki w sieci;
022_poradnik_pc_office_najlepsze_zamienniki
Najlepszym darmowym zamiennikiem dla Office'a jest… Office Online
  • Office Online - a właściwie Office Web Apps to pakiet biurowy od Microsoftu, który jest po prostu darmową wersją Office'a. Daje dostęp do niemalże tej samej funkcjonalności co ich normalne, płatne rozwiązanie, lecz posiada jedną wadę - wszystko działa dość topornie, szczególnie na tle konkurencji. Dla osób szukających rozwiązania offline minusem będzie też konieczność stałego dostępu do Internetu - inaczej narzędzie nie będzie działać prawidłowo;
  • Google Workspace - dawniej nazywane G Suite, to pakiet narzędzi w chmurze od Google'a. Oprócz standardowego procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy aplikacji do tworzenia prezentacji (które dostępne są za darmo) znajduje się tutaj także przestrzeń dyskowa w chmurze, poczta i narzędzie Meet (do prezentacji wideo). Pakiet Google'a ma też jednak tę samą wadę co ten od Microsoftu - z uwagi na działanie w chmurze wymaga stałego dostępu do Internetu.
023_poradnik_pc_office_najlepsze_zamienniki
Google Workspace oferuje mnóstwo narzędzi i prostą konfigurację - sprawdzi się więc doskonale w firmie

Na rynku dostępne są także inne rozwiązania - jak Apache OpenOffice - jednak skupiają się one wyłącznie na konkretnym zastosowaniu (jak procesor tekstu), zaniedbując nieco pozostałe bądź nie oferują niczego, czego nie ma konkurencja (a co robi ona lepiej).

Do zastosowań domowych dobrym rozwiązaniem będzie zarówno WPS Office jak i LibreOffice, w przypadku firm znacznie lepiej sprawdzi się jednak internetowy wariant firmy Microsoft. Jeśli potrzebujesz narzędzia, które pozwoli na wydajną i przeplatającą się pracę wielu osób, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie Google Workspace - praktycznie nie wymaga konfiguracji, a daje dostęp do wszystkich potrzebnych w firmie narzędzi. W pakiecie cenowym jest także wsparcie na wypadek jakichkolwiek problemów.

Poprzednio: Jak dodać skrót do programu lub gry na pulpit Windowsa

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Co zamiast Worda: najlepsze programy do pisania

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami