Among Us - jak grać, aby wygrywać

Porady dla załogantów i oszusta.

Rozgrywka w Among Us jest na pierwszy rzut oka nieskomplikowana, jednak z uwagi na obecność innych graczy nie da się jej tak rozplanować, by za każdym razem odnosić zwycięstwo. Można jednak znacząco zwiększyć swoje szanse na wygraną, co też omawiamy w tym rozdziale - zarówno z perspektywy załoganta, jak i oszusta (Impostor).

W zależności od tego, kim grał będziesz w Among Us - załogantem czy oszustem (Impostor) - rozgrywka będzie znacząco się różnić. W przypadku załoganta, warto pamiętać o kilku zasadach:

014
 • Wykonuj zadania. Każdy z załogantów ma swoją listę zadań (1) do wykonania. Jeśli wszyscy je ukończą, pasek postępu (2) załaduje się do końca, a oszuści przegrają.
 • Trzymaj się blisko innych. Im więcej graczy będzie koło ciebie, tym ciężej oszustowi będzie kogoś z was zabić. Bieganie w pojedynkę na ogół kończy się źle.
 • Nie ignoruj sabotaży. Oszuści będą regularnie sabotować bazę. Musisz tutaj zwracać szczególną uwagę na pomieszczenia O2 i Reactor - w przypadku sabotażu macie 30 sekund na naprawę, jeśli się nie wyrobicie to cały mecz zakończy się wygraną oszustów.
 • Zgłaszaj problemy. Jeśli znajdziesz zwłoki - natychmiast je zgłoś. Warto przy tym dobrze się rozglądać - jeśli z pomieszczenia ze zwłokami wybiegał inny gracz, jest spora szansa, że to właśnie on jest oszustem.
 • Rozmawiaj z resztą drużyny. Niemal w dowolnym momencie możesz rozpocząć dyskusję i głosowanie, by porozumieć się z resztą drużyny i poznać wszystkie informacje. Pomoże wam to wytypować oszusta.
 • Nie ufaj nikomu. Jeśli nie masz absolutnej pewności, że dany gracz jest załogantem - widziałeś go, że wykonywał zadanie - musisz założyć, że może być oszustem. Nigdy nie zostawaj sam na sam z nikim, nawet pozornie zaufanym graczem - bo może nagle wbić ci nóż w plecy.
 • Korzystaj z pomieszczeń Security i Admin. W pierwszym z nich znajdziesz kamery bezpieczeństwa, które pozwolą ci podejrzeć kilka pomieszczeń. Drugie z kolei da podgląd na mapę, na której zaznaczeni będą inni gracze - jeśli nagle zniknie tam któraś ikonka, oznaczać to będzie, ze oszust kogoś tam zabił.

Założenia rozgrywki oszustem są zgoła inne, gdyż twoim celem jest wybicie wszystkich graczy. Warto jednak również pamiętać o kilku zasadach, takich jak:

015
 • Uważaj na kamery (3). Jeśli jakiś gracz akurat siedzi w pomieszczeniu Security, może obserwować cię przez kamery. Jeśli dokonasz pod taką zabójstwa bądź skorzystasz z kratki wentylacyjnej, najpewniej zostaniesz zgłoszony i wyrzucony ze statku.
 • Nie spisz się. Nie jest sztuką zabić jakiegoś gracza, by po 5 sekundach ktoś znalazł zwłoki i bez problemu wskazał cię na winnego. Zawsze szukaj odpowiedniej okazji. Zabijaj graczy odseparowanych od reszty i przede wszystkim wtedy, gdy masz pewność, że reszty drużyny nie ma w pobliżu.
 • Nie zabijaj od razu. Warto wstrzymać się od zabijania, by zdobyć zaufanie jakiegoś gracza bądź kilku z nich. Podróżuj z kimś i nie zabijaj go nawet wtedy, gdy będziecie sami - w ten sposób druga osoba uzna, że nie jesteś oszustem, bo nie zabiłeś jej gdy miałeś okazję. Przyda się to w czasie głosowań, szczególnie w ostatnich etapach rozgrywki.
 • Korzystaj z kratek wentylacyjnych. Dzięki nim możesz szybko się poruszać - jest to świetny sposób na bezpieczną ucieczkę po zabójstwie. Pamiętaj jednak, że tylko oszuści mogą z nich korzystać - jeśli zauważy cię inny gracz, z pewnością cię zgłosi.
 • Sabotuj działania załogantów. Jako oszust możesz sabotować liczne systemy - wyłączać światła, uszkadzać system O2 czy przegrzewać reaktory. Część z tych czynności może doprowadzić do twojego zwycięstwa, jeśli załoganci nie uporają się z usterką - każda jednak da ci dodatkowe możliwości i szansę na zabicie kogoś.
 • Współpracuj z innymi oszustami. W grze może być was maksymalnie 3, warto więc współpracować. Jedna osoba może robić zamieszanie w jednej części mapy, druga w tym czasie mordować gdzie indziej.
 • Siej chaos w czasie dyskusji. Możesz brać udział w dyskusjach i głosowaniach, wykorzystaj więc to, by mieszać w głowach innych graczy - na przykład oskarżając kogoś innego o korzystanie z kratek wentylacyjnych.

Następnie: Among Us - jak zwiększyć ilość FPS

Spis treści: Among Us - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Among Us - jak zmienić nazwę w grze, własny nick

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami