Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Among Us złamało Konwencję Genewską. Trzeba było wprowadzić zmiany

Niecodzienne osiągnięcie.

Among Us - gra z pozoru przystępna i przyjazna graczom z każdej kategorii wiekowej - może pochwalić się niecodziennym osiągnięciem. Jak się okazuje, hit 2020 roku złamał jeden z zapisów Konwencji Genewskiej, co zmusiło twórców do dokonania drobnych zmian w rozgrywce.

Przewinienie było na szczęście o wiele mniej dramatyczne niż mogło by się wydawać. Przyczyną zamieszania okazał się charakterystyczny czerwony znak, widoczny podczas rozgrywki na ścianach pokoju medycznego.

Nie był to jednak znak byle jaki. Mowa bowiem o Krzyżu Genewskim, będącym pod ścisłą ochroną już od 1949 roku. Nieuprawnione użycie symbolu będącego własnością Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża pozostaje od tamtej pory przestępstwem, o czym na własnej skórze przekonali się deweloperzy ze studia InnerSloth.

Ciekawostka: Po wielkim skoku popularności Among Us w 2020 roku musieliśmy zmienić kolor krzyża w pokoju medycznym. Okazało się, że przypadkowo naruszyliśmy ustawę Konwencji Genewskiej, przez to, że był czerwony. Ups” - pochwalili się twórcy na Twitterze, porównując jednocześnie dwie wersje symbolu.

Zaznaczmy jednak, że nie mowa tutaj o cenzurze. Używanie symbolu nie jest problemem w przypadku, gdy twórcy gry obiorą za cel przekazanie realiów historycznych lub kontekstu, w którym obecność Krzyża Genewskiego może być uzasadniona.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża zachęca więc do korzystaniu ze znaku z należnym szacunkiem. Używanie symbolu w celach komercyjnych lub czysto rozrywkowych osłabia jego szczególne znaczenie i nie jest uczciwe względem wolontariuszy wojskowej służby zdrowia.

Zauważmy, że w wielu współczesnych produkcjach nie znajdziemy już charakterystycznych czerwonych apteczek. Miejsce Krzyża Genewskiego zastępują często pastylki, serduszka lub po prostu krzyż w innym kolorze. Warto też zaznaczyć, że wspomniana organizacja w podobnych sytuacjach interweniuje dosyć sporadycznie. Możemy więc podejrzewać, że przyczyną reakcji w przypadku Among Us była ogromna popularność gry wśród dzieci, które pozostawały nieświadome znaczenia symbolu.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Among Us

Android, iOS, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Nikodem Idziak

Nikodem Idziak

News Writer

Kolekcjonuje wszystko, co bezużyteczne - od platynowych trofeów, po butelki po winie. Zakochany w RPG-ach, ambiencie i twórczości Boba Rossa.

Komentarze