Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Among Us - poradnik i najlepsze porady

Jak grać, zadania, wskazówki.

Witamy w poradniku do Among Us. To prosta w założeniach gra niezależna, która niedawno zdobyła ogromną popularność. Jest dostępna na PC, a na telefonach z Androidem i iOS można pobrać ją za darmo.

Tytuł od studia InnerSloth opiera się na kooperacji lub na działaniu przeciwko grupie graczy w tajemnicy - zależnie od tego, jaką rolę wylosujemy przed rundą.

W naszym przewodniku do Among Us wytłumaczymy, jak zachować się w różnych sytuacjach i jak szybko poradzić sobie z zadaniami, nieważne od tego, kim gramy.


Poradnik i wskazówki do Among Us

Poniżej znajdziecie spis najważniejszych porad, które pomogą wam wygrać każdą rundę, rozpoznać mordercę lub po prostu dobrze współpracować z innymi członkami załogi, by razem zwycieżyć nad oszustami (Impostors).

Załoga - Crew:

Oszust - Impostor:

Mapy:


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Warto znać oznaczenia i elementy HUD zanim wkroczymy do pierwszej gry online. Dzięki temu, od razu wiesz, na co zwracać uwagę. Zacznijmy od interfejsu widocznego, gdy gramy jako Crewmate - zwykły załogant.

1 - pasek stanu zadań (na górze) i lista twoich zadań do wykonania (niżej).
2 - żółtymi obwódkami otoczone są te obiekty i miejsca, których musisz użyć, by wykonać jakieś zadanie.
3 - nazwa obszaru, w którym jesteś (przydatne, by powiedzieć później, gdzie widziałeś innego gracza czy ciało.
4 - opcje gry (na górze) i mapa lokacji (poniżej).
5 - przycisk raportowania, do użycia, gdy widzisz ciało zamordowanego.
6 - przycisk interakcji, podświetla się przy urządzeniach, których używasz do wykonywania tasków (zadań).

Teraz spójrzmy na interfejs Impostora:

7 - Impostor też widzi ogólny postęp zadań załogi (na górze) i ma swoją fałszywą listę zadań, których wykonywanie można udawać (poniżej)
8 - gracze, który można zabić, mają czerwoną obwódkę.
9 - przycisk Kill (po lewej) służy do zamordowania gracza, a przycisk Sabotage (po prawej) do sabotażu, czyli zepsucia niektórych elementów bazy.


Among Us - porady ogólne

- Pograj we Free Play. Wybierz tę opcję w głównym menu, gdy grasz po raz pierwszy. W trybie Free Play możesz bezstresowo poznać mapy i dostępne na nich zadania do wykonania.

- Na PC zmień sterowanie na Mouse + Keyboard. Tylko z takimi ustawieniami możesz jednocześnie się poruszać i mieć włączoną mapę lokację, co jest bardzo pomocne. Łatwiej też szybko zabijać jako Impostor.

- Jeśli nie jesteś pewien, kto jest mordercą, pamiętaj, że nie musisz głosować. Kliknij opcję Skip Vote na dole ekranu, by się wstrzymać.

- Możesz użyć przycisku Emergency w punkcie startowym nie tylko, gdy kogoś podejrzewasz, ale też po to, by ustalić jakąś strategię czy dobrać się w większe grupy na początku meczu.

- Jako Crewmate: poruszaj się w grupach. Trzymaj się zawsze innych graczy. W ten sposób łatwiej o większą liczbę świadków w wypadku morderstwa.

- Jako Crewmate: uważnie przyglądaj się wszystkim graczom. Niektóre zadania mają specjalne animacje, więc jeśli Impostor będzie próbował udawać, że wykonuje misje, można go czasem nakryć. Musisz też być czujny na to, czy nikt nikogo nie atakuje.

- Jako Impostor: dwa razy upewnij się, że nie ma nikogo w pobliżu, gdy chcesz zlikwidować jednego z załogantów i nie nadużywaj otworów w podłogach do ucieczki.


Jak powstało Among Us?

Among Us został opracowany i wydany przez InnerSloth, 3-osobowy zespół z Waszyngtonu. Pierwsza, grywalna wersja produkcji pojawiła się w czerwcu 2018 roku na urządzeniach z systemem Android i iOS. Początkowo planowane były wyłącznie rozgrywki w lokalnej sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych, jednak w listopadzie 2018 roku tytuł trafił również na platformę Steam, a do produkcji dodano możliwość rozgrywki w trybie online.

Przy produkcji Among Us twórcy inspirowali się grami planszowymi typu Mafia. W rozgrywce może wziąć udział od 4 do 10 graczy, spośród których wybierani są załoganci i oszuści. Celem pierwszych jest wykonywanie prostych zadań, jak naprawa uszkodzonych systemów czy wciśnięcie guzika, z kolei zadaniem drugich jest zabicie wszystkich załogantów.

Przez długi czas od premiery tytuł skupiał wokół siebie niewielką, ale oddaną społeczność graczy. Mimo kilkukrotnych planów porzucenia projektu, zespół InnerSloth regularnie rozwijał Among Us, dodając kolejne zadania, funkcjonalności czy opcje dostosowywania wyglądu postaci. W wersji premierowej dostępna była jedna mapa - The Skeld - jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami pojawiły się także Mira HQ i Polus. Początkowo za nowe mapy trzeba było zapłacić, w czerwcu 2020 roku stały się jednak darmową zawartością.

Na przełomie lipca i sierpnia 2020roku, za sprawą twórców treści i streamerów, tytuł przeżył prawdziwy boom popularności. W ciągu kilkunastu tygodni liczba aktywnie grających osób zwiększyła się z kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów. Na gigantyczny skok popularności wpływ miały z pewnością proste zasady gry jak i niska cena - oraz całkowita darmowość na urządzeniach mobilnych.

Sukces produkcji sprawił, iż twórcy postanowili odłożyć na bok plany dotyczące Among Us 2 i skupić się na rozwoju istniejącego produktu. Cała nowa zawartość planowana do sequela trafi finalnie do Among Us. Twórcy zapowiedzieli również intensywną walkę z cheaterami, a także wprowadzenie dodatkowej funkcjonalności - jak system znajomych czy wsparcie dla osób ze ślepotą barw.

Kluczowe informacje o grze:

  • Platforma: PC, Android, iOS
  • Premiera: czerwiec 2018 (Android, iOS), listopad 2018 (Steam)
  • Wersja językowa: brak języka polskiego
  • Cena: 17,99 zł (PC), darmowa (Android, iOS)
  • Producent: InnerSloth
  • Wydawca: InnerSloth

Komentarze