Crusader Kings 3 - schemes: czym są spiski i jak działają

Korzystanie ze spisków, szanse na sukces, możliwe działania.

Crusader Kings 3 daje olbrzymie możliwości jeśli chodzi o wywieranie wpływu na innych rządzących. Oprócz bezpośredniego konfliktu militarnego, najciekawszym systemem są intrygi, w skład których wchodzą spiski. W tym rozdziale wyjaśniamy w jaki sposób działają, jakie czynności można tutaj zlecić i jak zwiększyć szansę na sukces.

Okno intryg (Intrigues) otworzyć możesz za pomocą ikonki (1) przy prawej krawędzi ekranu, bądź wciskając klawisz F6.

035

W nowym oknie znajdziesz dwie zakładki - spiski: Schemes (2) oraz haki i sekrety: Hooks and Secrets (3). Drugą zakładkę opisujemy w rozdziale hooks and secrets: haki i sekrety, tutaj skupimy się na spiskach. Spiski dzielą się na dwie grupy - osobiste i wrogie.

036

Pierwsza grupa pozwoli ci zdobyć konkretne korzyści - jak przyjacielskie relacje z daną postacią bądź rozpoczęcie romansu. Druga grupa skupia się na negatywnych efektach. Za sprawą wrogich spisków możesz zlecić uprowadzenie jakiejś postaci, fabrykowanie haka czy nawet morderstwo.

W tym samym oknie możesz podejrzeć spiski, które są w toku - wrogie: Hostile (4) jak i osobiste: Personal (5). Znajdziesz tutaj także spiski innych władców (6) skierowane przeciwko tobie, a które udało ci się wykryć. Przy każdym aktywnym spisku widnieje szansa powodzenia (7), a także czas do ukończenia (8).

By zlecić spisek otwórz kartę dowolnej postaci, a następnie kliknij na tej osobie prawym przyciskiem myszy. Z wyświetlonej listy wybrać możesz spośród osobistych: Personal (9) spisków bądź wrogich: Hostile (10).

Po wybraniu jednej z dostępnych opcji, wyświetli się okno z podsumowaniem. Znajdziesz tutaj początkową szansę na sukces (11), szansę na to, że akcja pozostanie niewykryta (12), a także przewidywany czas realizacji spisku (13). Jeśli liczby cię zadowalają, wystarczy wcisnąć przycisk Start Scheme (14), by rozpocząć proces.

037

Co jakiś czas pojawią się okna dialogowe, na których będziesz mógł wybrać kilka opcji związanych ze spiskiem. Dla przykładu, w przypadku uprowadzenia (Abduct), może się zdarzyć, że trasa postaci na celowniku zostanie ujawniona i będziesz miał okazję wcześniej ją pojmać. Każda tego typu decyzja może podnieść bądź obniżyć szansę na sukces bądź skrócić czas na realizację spisku - w skrajnych sytuacjach może też natychmiast cię zdemaskować.

Pamiętaj, że w twoją stronę również mogą być skierowane spiski - tak na samą twoją postać, jak na rodzinę. Warto więc zainwestować w jak najlepszego szpiega, który pozwoli wykryć tego typu akcję zawczasu bądź ją całkowicie przerwać. Pomoże on także w realizowaniu spisków przeciwko twoim wrogom, zwiększając ich skuteczność.

Następnie: Crusader Kings 3 - rodzaje spisków, hostile i personal

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami