Skyrim - czekanie i sen: jak zmieniać i przyspieszać czas

Zmiana pory dnia.

Postać gracza w The Elder Scrolls V: Skyrim może w trakcie rozgrywki czekać i spać by regenerować siły oraz przyspieszać upływ czasu. W tym rozdziale wyjaśniamy, jak tego dokonać i czym różnią się te aktywności.

Czekanie

Czekanie pozwala odnowić zdrowie, magię i kondycję, a także przewijać czas. By tego dokonać, należy w dowolnym momencie wcisnąć klawisz T, by otworzyć ekran oczekiwania - w przypadku konsoli PlayStation 4 naciskamy ekran dotykowy pada, w przypadku wersji na Xbox One przycisk opcji.

W nowo wyświetlonym oknie ustawić możemy, ile godzin chcemy oczekiwać (1) - wartość tą zmieniamy przesuwając wskaźnik (2) w lewo bądź w prawo.

019

W tym oknie wyświetlone zostaną również informacje dotyczące aktualnej godziny i dnia (3). Gdy ustawimy już pożądaną liczbę godzin, wystarczy tylko potwierdzić cały proces (4) by rozpocząć oczekiwanie. Czynność tę możemy przerwać w dowolnym momencie wciskając klawisz ESC (przycisk Opcji dla PlayStation 4 i przycisk Menu dla Xbox One).

Uwaga - nie będzie można uruchomić mechaniki czekania jeśli w pobliżu będą wrogowie. W takiej sytuacji na ekranie wyświetli się stosowna informacja.

Sen i premia doświadczenia

By spać, potrzebujemy oczywiście odpowiedniego obiektu - łóżka bądź śpiwora. Możemy wejść z nim w interakcję, by rozpocząć sen (5). Znalezienie jednego ze wspomnianych obiektów jest kluczowe, gdyż postać nie może spać na podłodze. Co więcej, łóżko nie może być też zajęte przez inną postać (6) - na ekranie wyświetli się wtedy stosowna informacja i komunikat, że nie możemy tam spać.

020

Cały system wygląda identycznie jak w przypadku czekania - po wejściu w interakcję z obiektem wyświetli się małe okienko, gdzie ustawić będziemy mogli czas spania i rozpocząć całą czynność. Postać zregeneruje siły, a czas upłynie.

Największą różnicą w stosunku do czekania jest fakt, iż po śnie postać gracza otrzymuje premię do ilości zdobywanych punktów doświadczenia. Jest to 5% w przypadku snu w dowolnym łóżku, 10% w przypadku snu w pokoju najętym w tawernie bądź we własnym domu gracza i 15%, jeśli razem z postacią gracza śpi jego małżonek.

Premia sprawia, iż postać po prostu szybciej rozwija swoje umiejętności. Czas snu nie ma znaczenia - wystarczy nawet 1 godzina. Efekt utrzymuje się przez 8 godzin w grze, czyli 24 minuty czasu rzeczywistego.

Uwaga - nie można spać, jeśli w pobliżu czają się wrogowie.

Jak wykorzystywać odpoczynek i czekanie - wskazówki

Znasz już podstawy systemu czekania, więc pora na kilka porad, które pozwolą ci go najlepiej wykorzystać:

  • To świetny sposób na uzdrowienie postaci - czekanie i sen przywracają punkty zdrowia, magię i kondycję bez konieczności czekania na powolną regenerację czy korzystania z mikstur. Po każdym większym starciu warto poczekać tę 1 godzinę, by za darmo zregenerować postać.
  • Umożliwia wykrycie wrogów - za pomocą mechaniki czekania możemy w prosty sposób sprawdzić, czy w pobliżu nas są wrogowie. Jeśli okno czekania normalnie się otworzy, to nie mamy się czego bać, gdyż okolica jest czysta - w przeciwnym wypadku w lewym górnym rogu ekranu wyświetli się stosowna informacja.
  • Zapewnia premię do zdobywanego doświadczenia - 5% czy 10% to wbrew pozorom sporo i zawsze warto dążyć do tego, by na postaci utrzymywał się ten efekt. W podziemiach i jaskiniach, które będziesz zwiedzać co krok, natknąć można się na miejsce do spania - zawsze staraj się z nich korzystać.

Następnie: Skyrim - handel i sklepy: kupowanie, sprzedawanie przedmiotów

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - menu postaci: jak włączyć i używać

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami